Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Projekt tramvajové tratě do Líšně je na dobré cestě, získal povolení EIA. Stavět se má příští rok

 
středa, 11. října 2017, 13:37

Brno může pokračovat s přípravou obnovy tramvajové tratě ze Stránské skály do Líšně, projekt úspěšně absolvoval posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Vyplývá to ze závěrů zjišťovacího řízení, které jsou dostupné na Informačním portálu EIA. Stavět se má příští rok, nebo v roce 2019. První tramvaje by mohly vyjet znovu v roce 2020.

Doprava na trati utichla před více než 50 lety. Obnova prakticky již neexistující trati na někdejším drážním tělese přijde na 400 až 450 milionů korun.

Město na stavbu využije peníze z evropských fondů, uhradí tak 85 procent nákladů. Trať bude sloužit k obsluze staré Líšně a také k obsluze nově plánované výstavby. Po ukončení pravidelné dopravy v 60. letech využívalo jednu kolej Technické muzeum v Brně k převozu exponátů, v Holzově ulici je totiž depozitář tramvají a dalších kolejových vozidel. Od roku 2002 je trať zcela nesjízdná a chátrá.

Na více než tříkilometrovém úseku jsou zatím naplánované tři zastávky. Zastávka Stránská skála bude nová. Dále se počítá se zastávkami U proluky a s konečnou zastávkou Muzeum dopravy, z níž bude snadný přestup na autobus.

Lidé z přilehlé ulice Holzova se obávali růstu hluku, proto vznikne několik desítek metrů dlouhá protihluková zeď. Zároveň bude okolí upraveno tak, aby tramvaj netvořila novou bariéru. Po trati by měla jezdit zpočátku pouze prodloužená linka 10, ve špičce po deseti minutách. Součástí stavby bude také roční rekonstrukce tratě na Stránskou skálu, která odbočuje od tratě na Mifkovu.

Brno již léta připravuje i novostavby tramvajových tratí, tato by měla všechny předehnat díky tomu, že jde úředně pouze o obnovu. Postupně by se měla také překládat trať z Dornychu do Plotní ulice, stavět se má odbočka do bohunického kampusu a pokračování tratě v Bystrci na Kamechy. Časově vzdálenější je prodloužení tramvaje na Lesnou ze Štefánikovy čtvrti.


 

Foto MMB | Zdroj ČTK

Kam dál?

Studie proveditelnosti modernizace železničního uzlu v Brně bude...

pátek, 6. října 2017, 10:51

Dlouho očekávaná studie proveditelnosti modernizace brněnského železničního uzlu bude podle aktuálních informací hotová...

Řidič s náklaďákem přehlédl a srazil cyklistu, ten po převozu do...

čtvrtek, 5. října 2017, 14:06

Další tragický střet motorového vozidla s cyklistou řešili včera odpoledne jihomoravští policisté na silnici I/55 u...

Mladý řidič srazil cyklistu stojícího u kraje silnice. Muž i přes...

úterý, 3. října 2017, 13:44

Tragická nehoda, při které vyhasl lidský život, se stala minulý pátek u Dubňan. Dvaadvacetiletý řidič Citroenu zřejmě...

U Bučovic havaroval kamion převážející králíky

úterý, 3. října 2017, 10:03

Minulý týden na dálnici D52 u Syrovic havaroval kamion s kuřaty, tisíce jich na místě zemřelo. Včera se stala podobná...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Žárlivému muži vadilo, že se mladík bavil se...

  • VIDEO: Věděla jsem, že něco vezu. Ne však...

  • FOTOGALERIE: Zeman a aktivistka. To nejlepší...

  • Ježiš, on mě zabije! říká na nejnovějším...

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Je život opravdu hra? Pokud ano, jaká jsou...

Na pultech knihkupectví se objevila kniha s názvem Hra na boha. Autor Josef Gust v neotřelém...

Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro bezpečnostní...

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce...

Poslanci rozhodnou na schůzi o vydání Babiše, budou řešit...

Sněmovní verdikt o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava...