Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Za prvních šest měsíců zemřelo při nehodách v Česku 228 lidí

 
úterý, 18. července 2017, 11:09

V letošním prvním pololetí zemřelo při dopravních nehodách na českých silnicích 228 lidí. Je to sice o pět více než ve stejném období loňského roku, ale i tak jde o druhý nejpříznivější výsledek od vzniku samostatné České republiky. Dnes o tom informoval Tým silniční bezpečnosti neziskové organizace Bezpečně na silnicích. Letošní statistiku negativně ovlivnil zejména červen, kdy na silnicích vyhaslo 63 životů.

Za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo v důsledku nehod 107 cestujících v osobních autech. Dalších 47 obětí pocházelo z řad chodců a 35 případů úmrtí připadalo na motocyklisty. Cyklistů zemřelo v prvním pololetí 21, což bylo o šest více než loni ve stejném období.

Nejvyšší nárůst počtu obětí nehod letos zaznamenal Jihomoravský kraj, kde se počet obětí meziročně zvýšil o 92 procent. Následoval Zlínský kraj s nárůstem o 86 procent. Naopak ve Středočeském a Pardubickém kraji klesl počet obětí o více než třetinu.

Od roku 1993 si nehody vyžádaly nejméně obětí v prvním pololetí loňského roku. Od ledna do konce června 2016 zemřelo na českých silnicích 223 lidí. Naopak nejtragičtější první pololetí bylo v roce 1994, kdy na silnicích přišlo o život 640 lidí. Přes šest stovek obětí zaznamenaly statistiky dopravních nehod i v letech 1997, 2000 a 2003.

Do statistik nehodovosti se letos negativně zapsal zejména červen s 63 mrtvými. Loni přitom v předprázdninovém měsíci vyhaslo na silnicích v Česku 36 životů.

"Červen byl tragický pro chodce, cyklisty i motorkáře," uvedl dopravní expert Roman Budský z neziskové organizace Bezpečně na silnicích. Výrazný byl zejména nárůst usmrcených chodců. Zatímco loňské červnové nehody se obešly bez obětí z jejich řad, letos to bylo 15 mrtvých. Červen byl tragický i pro motocyklisty, kterých zemřelo 14, o devět více než loni.

Markantní byl nárůst mrtvých při nehodách, které se staly kvůli nepřiměřené rychlosti jízdy. Zatímco loni v červnu to bylo 12 lidí, letos se jejich počet více než zdvojnásobil na 25. Vysoká rychlost měla v červnu na svědomí 40 procent všech obětí dopravních nehod.

Foto HZS LK | Zdroj ČTK

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V Brně dnes otevřeli nejmodernější...

  • Památkáři zakročili. Mercedes musí z...

  • VIDEO: Školák vběhl přímo pod šalinu. Z...

  • Na jihu Moravy si od pátku zalyžujete jen v...

Reklama
 
 

Kam dál?

FOTO: Na jihomoravských silnicích skončilo o víkendu pod koly aut hned několik motorkářů

pondělí, 17. července 2017, 11:58

Hodonínští policisté zaznamenali během uplynulého víkendu několik nehod, z nichž si odneslo zdravotní následky několik...

Jsou tunely pro řidiče nebezpečné? Pětina řidičů při průjezdu tunelem zápasí s úzkostí

neděle, 16. července 2017, 12:53

Kde v tunelech počítat se zvýšeným nebezpečím? Jízda tunelem bývá bezpečná, má však svá specifika. Chování řidičů...

Řidiči brněnské MHD si mohou přes léto vydělat až sedm tisíc korun navíc

čtvrtek, 13. července 2017, 17:06

Řidiči brněnského dopravního podniku si mohou o letošních prázdninách vydělat až 7000 korun navíc. Jedná se o...