Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Brně jako na horách. Nová lanovka dopraví cestující z Pisárek až ke Kampusu

 
úterý, 17. září 2019, 12:02

Brno plánuje v dalších letech výrazně zlepšit dopravní situaci ve městě. Součástí nových projektů je i lanovka, která cestující sveze z Pisárek až ke Kampusu.

Projekt konečně přichází k životu

O tom, že by z Pisárek až k brněnskému kampusu mohla vést lanovka, začali radní mluvit už v roce 2014. Momentálně zahájil Dopravní podnik výběr zhotovitele projektové dokumentace, termín realizace však ještě není znám.

Kabinová lanovka bude součástí nového dopravního uzlu, který v budoucnu vznikne u brněnského výstaviště. Radní spolu s lanovkou schválili další dva projekty, které by měly pomoci odlehčit brněnskou dopravu.

Zlepšení brněnské dopravy                                         

Už v roce 2017 schválili radní plány na novou dopravní smyčku v Pisárkách, jejíž součástí by mohla být i lanovka.  Tomu, že by se z projektu opravdu mohla stát realita, přispělo až rozhodnutí o stavbě nové Multifunkční haly, která vyroste u výstaviště. Pokud vše půjde podle plánu, hala by měla být hotová ještě před Mistrovstvím světa v ledním hokeji v roce 2024.

„Lanovka by měla významně odlehčit autobusové integrované dopravě a umožnit návštěvníkům BVV, ale i Multifunkční haly zanechat automobily v okrajové části města Brna,” říká člen Rady města Brna pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. Dodává také, že nově lanovce přibyde mezizastávka na Riviéře. Původně zde měla vzniknout pěší lávka, která by Riviéru spojovala s novou halou, ta by ale nebyla  pro běžné užívání natolik komfortní.

V Pisárkách vznikne mimo jiné nové parkoviště a město má v plánu vybudovat také novou tramvajovou smyčku, díky níž se tramvaje zajíždějící do vozovny nebudou muset otáčet až na Mendlově náměstí.

U výstaviště by měl vzniknout celý nový dopravní okruh

Až 2000 lidí za hodinu                                                                          

Město odhaduje náklady na výstavbu nové lanovky na 431 800 000 Kč. Ta by měla přepravit až 2000 cestujících za hodinu, cesta by měla trvat zhruba 5 minut.

Lanovka se přesto stále jeví více jako turistická atrakce než prostředek hromadné dopravy. „ Já si myslím, že by možná bylo fajn vyřešit nejdřív to, aby se dalo v Brně jezdit normálně, bez toho aniž by člověk trčel v zácpě. Pak ať klidně postaví lanovku. Na druhou stranu, pro turisty to bude asi celkem zážitek,” myslí si o návrhu lanovky Brňačka Marcela Poláková.

Posílení stávajících autobusových a trolejbusových spojů by už podle radních mohlo překročit kapacitu křižovatek. Lanovka umožní přepravit větší množství osob bez zátěže na silnici. Měla by také zrychlit obsluhu nové i starší výstavby v okolí kampusu, připravované haly a dopravního terminálu před nemocnicí.

„Dopravní podnik města Brna se na základě svých předběžných studií a propočtů k investičnímu záměru předpokládá, že by lanovka měla být využívána z větší části běžnými cestujícími. Jedním z důvodů je i fakt, že jízdné bude stanoveno dle běžného tarifu,“ tvrdí mluvčí DPMB Hana Tomaštíková.

Napsal Michaela Galuszková | Foto Magistrát města Brna, pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na D1 u Starého Lískovce hořel nákladní vůz, po nehodě z něj vyteklo...

pondělí, 16. září 2019, 16:56

Požár nákladního vozu na 191. kilometru D1 u Brna dnes odpoledne na několik desítek minut uzavřel dálnici. Z nákladu...

Na jižní Moravě začnou příští týden tři železniční výluky

neděle, 15. září 2019, 15:55

Na jižní Moravě začnou v úterý dvě desetidenní výluky na tratích z Hrušovan nad Jevišovkou do Rakšic na Znojemsku a z...

Nečekaný déšť při čekání na MHD vás už nepřekvapí. Město navyšuje...

pátek, 13. září 2019, 10:00

Městská hromadná doprava v Brně obsluhuje v současnosti skoro jeden a půl tisíce zastávek. Zastřešených je jen necelá...

Žena vstoupila do silnice přímo před kamion, na místě zemřela

čtvrtek, 12. září 2019, 20:12

Tragické následky měla čtvrteční nehoda z Hustopečí. Chodkyně totiž vstoupila do silnice mimo přechod pro chodce ve...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.