Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nečekaný déšť při čekání na MHD vás už nepřekvapí. Město navyšuje počet zastřešených zastávek

 
pátek, 13. září 2019, 10:00

Městská hromadná doprava v Brně obsluhuje v současnosti skoro jeden a půl tisíce zastávek. Zastřešených je jen necelá třetina. To by se ale mělo brzo změnit. Do konce letošního roku tak přibudou přístřešky na osmi vybraných zastávkách, další budou následovat.

 Z 1450 zastávek mají cestující možnost využít přístřešky jen na 573 místech.  Ukrýt se před deštěm, nepříznivými podmínkami nebo jen tak posedět se u většiny zastávkových označníků nelze. „Uvědomujeme si, že úroveň cestování je dána nejen kvalitou služeb a vozů dopravce, ale i kvalitou navazující infrastruktury, kterou prostor pro cestující rozhodně je,“ popsal důvody nutnosti výstavby nových přístřešků radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Právě kvůli zkvalitnění dopravy se město Brno rozhodlo zadat Dopravnímu podniku města Brna, aby prověřilo možnosti, na kterých zastávkách by bylo možné přístřešky umístit. „Nechali jsme zpracovat projekt, který vytipovává prvních osm míst, kde by ještě v letošním roce mohly být přístřešky pro cestující instalovány, řekl Kratochvíl.

Nové sady, Ústřední hřbitov nebo Krematorium 

Mezi prvních osm zastávek, kde budou přístřešky instalovány do konce patří Ústřední hřbitov, Nové sady, Anthropos nebo Výstaviště. „Mezi další zastávky patří Krematorium a Kuldova ve směru z centra a Moravské náměstí, kde budou zastřešeny zastávkové označníky tramvajových linek 1 a 6, a to v obou směrech,“ sdělilo tiskové středisko magistrátu města Brna.

Jaký typ přístřešků se na vytipovaných zastávkách použije zatím město ani dopravní podnik neví. „Nyní budeme posuzovat, pro kterou zastávku bude jaký typ přístřešků vhodný,“ řekla mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková. Možností, jak zastřešit zastávky je spoustu, od standardních prosklených přístřešků až po přístřešky typu SMART, které můžete znát například z Moravského náměstí.

Drahé přístřešky nejsou potřeba

Podle radního Kratochvíla však není potřeba instalovat drahé přístřešky. „Není potřeba instalovat drahé přístřešky, ale především zastřešit zastávky,“ uvedl Kratochvíl.Dalším krokem pilotního projektu je také potřeba posouzení majetkové příslušnosti ploch, na kterých by měly nové přístřešky vzniknout. Ty totiž dopravnímu podniku nepatří.

Dopravní podnik města Brna nejprve vytipuje vhodné zastávky, poté vypíše výběrové řízení na dodavatele. Náklady tedy v tuto chvíli zatím nelze odhadnout. „Přístřešek bych ocenil hlavně na Nových sadech, kde často přestupuji. Když prší, čekáte skoro deset minut a nemáte se kde schovat není to komfortní,“ popsal obyvatel Brna Václav Schwab.

Pilotní projekt bude hradit Dopravní podnik města Brna a pokračování instalací přístřešků i na dalších zastávkách bude diskutováno s městem.

 


 

Kam dál?

Žena vstoupila do silnice přímo před kamion, na místě zemřela

čtvrtek, 12. září 2019, 20:12

Tragické následky měla čtvrteční nehoda z Hustopečí. Chodkyně totiž vstoupila do silnice mimo přechod pro chodce ve...

Dálnici D2 dnes zablokovaly dvě nehody kamionů. Dopravu ohrožovali i...

úterý, 10. září 2019, 18:30

Dvě nehody kamionů dnes zcela zablokovaly dálnici D2. Při první se těžce zranil jeden z řidičů, hasiči ho museli...

Výhodnější dopravu po Brně by mohly studentům zajistit semestrální...

úterý, 10. září 2019, 18:23

Ke zlevněné roční, čtvrtletní a měsíční šalinkartě by se v budoucnu mohl přidat nový tarif semestrální jízdenka. Právě...

Žádná dálnice. Desítky let plánovaná R43 bude nakonec silnicí I. třídy

úterý, 10. září 2019, 12:38

Jihomoravský kraj bude moct připravovat komunikaci 43, která má spojit dálnici D1 u Brna s D35 u Moravské Třebové, jako...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.