Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Břeclav je prvním městem v Česku, kde se bude testovat blikající zelená na semaforech

 
středa, 21. srpna 2019, 17:00

V sousedních státech běžné, v České republice letos v září poprvé. Břeclavské semafory v testovacím období před koncem zelené třikrát zablikají, aby řidiči věděli, že už se mají připravit na oranžovou a červenou. Testování bude probíhat mezi 2. a 13. zářím a od 14. do 25. října.

Na semaforech některých břeclavských křižovatek bude v září a říjnu fungovat blikající zelená. Ta signalizuje končící dobu pro možný průjezd křižovatkou. Po třech zablikáních, která přijdou na řadu 4 vteřiny před koncem signálu ‚volno‘ naskočí klasicky oranžová a poté červená. Výsledkem má být nejen plynulejší provoz, ale i vyšší bezpečnost.

Nová signalizace by měla napomoct plynulosti provozu i snížení počtu dopravních nehod

 „Když zelená začne blikat, řidiči uvidí, že končí. Proto by už na oranžovou měli zůstat stát. Někdy se totiž stává, že někdo chce projet na oranžovou, ale nakonec jede na červenou,“ řekla policejní mluvčí Kamila Haraštová. Díky nové signalizaci by nemělo docházet k zablokování křižovatek a snížit by se měl i počet dopravních nehod zaviněných řidiči projíždějícími na poslední chvíli.

„Z posledního šetření Centra dopravního výzkumu vyplývá, že přibližně 55 procent cyklů, tedy dob, kdy se na semaforu v křižovatce vystřídá červená, oranžová a zelená, se neobejde bez dopravního přestupku,“ přiblížil pro iRozhlas mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka.

V Břeclavi bude zelená na semaforech blikat ve dvou obdobích na šesti křižovatkách

Novinku bude Centrum dopravního výzkumu testovat na šesti křižovatkách na hlavním tahu I/55. Řidiči budou blikající zelenou potkávat například u obchodních center Lidl, Billa a Penny, na křižovatce u náměstí T. G. Masaryka, u soudu nebo cukrovarského mostu. Týkat se bude pouze semaforů se třemi barvami, ne doplňkových šipek ani signálů pro opouštění křižovatky. Blikat nebudou ani dvoubarevné semafory pro chodce.

Prvním plánovaným obdobím je začátek září – semafory budou blikat od 2. do 13. září. Druhým úsekem je pak 14. až 25. říjen. „Město Břeclav je pilotním testovacím městem v našem projektu, po skončení pilotního testování bude vše vráceno do původní podoby,“ vysvětlil Radim Striegler z Centra dopravního výzkumu (CVD). To další testování v jiných městech neplánuje.

Zdroj: Centrum dopravního výzkumu

Břeclav bude v Česku prozatím jediným městem, kde k testování dojde

CVD na základě testování vypracuje výzkumnou zprávu, která poskytne odborné poklady a doporučení pro Ministerstvo dopravy. To může výsledky v budoucnu využít, když bude rozhodovat o tom, zda by mělo testování proběhnout i v dalších městech, případně pak v otázce implementace do běžného provozu. Břeclav byla pro testování zvolena z několika důvodů. „Splňovala podmínky projektu pro testování v reálném provozu a je vybaveno moderní technologií světelného signalizačního zařízení, které zavedení blikající zelené umožní“ vyjmenoval Striegler. Jedním z důvodů byla také dlouhodobá spolupráce Břeclavi a CDV.

 „O připravované novince jsme občany již v předstihu informovali v městském zpravodaji, na městském facebookovém profilu a webu,“ doplnil mluvčí Břeclavi Jiří Holobrádek. Na všech sloupech dotčených křižovatek budou dočasně umístěny také dopravní značky upozorňující na úpravu signalizace. Dopravní situaci ve městě budou při testování monitorovat drony s kamerami, které budou létat poblíž křižovatek.

Zpětnou vazbou budou pro CVD nejen kamerové záznamy, ale také rozsáhlé dotazníkové šetření

Současně s testováním bude probíhat také celorepublikové dotazníkové šetření, ve kterém se bude zjišťovat vnímání a postoj řidičů k nové signalizaci. S tím se občané setkají buďto přímo na ulici, nebo přes webové stránky Centra dopravního výzkumu.

K testování se již vyjadřují lidé na webových stránkách Observatoře bezpečnosti silničního provozu, které vydalo anketu, ve které zjišťuje názory na blikající zelenou. „Snad se změna zavede co nejrychleji. Nesnáším ten zmatek na křižovatkách, když svítí zelená a nevíte, jestli nepadne žlutá a nebudete muset prudce brzdit,” napsal jeden z anonymních dotázaných.

Napsal Sára Davidová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

V Brně se přes noc objevily obrysy mrtvých lidí a pomníček. Kampaň...

úterý, 20. srpna 2019, 16:30

Na několika místech v Brně a dalších městech v České republice se v noci na dnešek objevily obrysy postav a speciální...

Autobusové nádraží u Grandu v Brně bude bezbariérové, město nechá...

úterý, 20. srpna 2019, 11:06

Autobusové nádraží u Grandu nyní prochází rekonstrukcí, na konci ní bude cestující čekat nová čekárna, prodejna...

Tramvaj koňka 150 let od premiéry opět projela brněnskými ulicemi

neděle, 18. srpna 2019, 11:11

Přesně 150 let od první jízdy dnes Brnem znovu projela koněspřežná tramvaj. Vůz tažený párem koní kopíroval původní...

Od příštího roku budou na řidiče v Brně čekat kamery úsekového měření

pátek, 16. srpna 2019, 19:00

Kamery, které byly nainstalovány do Husovického tunelu v rámci rekonstrukce, vyvolaly mezi veřejností velký ohlas. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.