Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Brně se přes noc objevily obrysy mrtvých lidí a pomníček. Kampaň #nepozornostzabiji chce varovat nepozorné chodce

 
úterý, 20. srpna 2019, 16:30

Na několika místech v Brně a dalších městech v České republice se v noci na dnešek objevily obrysy postav a speciální pomníček. Kampaň má varovat chodce, kteří svojí nepozorností často způsobenou používáním mobilních telefonů způsobují dopravní nehody. Těch smrtelných bylo jen v loňském roce 113.

Na chodníku u hlavního nádraží, na ulici Benešova a dvou dalších místech v Brně jsou od rána k vidění obrysy mrtvých lidí ležících na zemi a jeden speciální pomníček doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje loňský počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v Česku.

Kritická místa nehod bývají často na hlavních křižovatkách uvnitř velkých měst. Pomníky a obrysy jsou v Brně tedy nainstalovány u nejnebezpečnějších křižovatek, kde existuje největší riziko dopravní nehody při přecházení silnice. Konkrétně se jedná právě o prostor před hlavním nádražím, Malinovského náměstí a Koliště, ulice Lidická a prostranství před Lužáneckým parkem.

Zdroj fotografie: nepozornostzabiji.cz

Loni hráli hlavní roli nepozorní řidiči. Čtyři z pěti Čechů donutila kampaň změnit chování za volantem

Akce je součástí kampaně České asociace pojišťoven #nepozornostzabiji, jejíž první fáze věnující se nepozorným řidičům proběhla v minulém roce. Cílem aktuální kampaně je upozornit na rizika manipulace s mobilním telefonem ve chvílích, kdy je člověk účastníkem provozu na pozemních komunikacích. „Chodci se velmi často dívají do mobilů a nevěnují pozornost okolí. Na frekventovaných křižovatkách to může mít fatální následky. Nemusí vždy jít o nepozornost řidičů,“ uvádí webové stránky nepozornostzabiji.cz, na kterých naleznete více informací.

V loňském roce jsme se s kampaní Nepozornost zabíjí soustředili zejména na problematiku telefonování za volantem. Ovšem i nepozorní chodci, kteří se v blízkosti vozovky věnují spíše mobilnímu telefonu než sledování provozu, výrazně zvyšují riziko nehody,“ vysvětlil Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Podle něj z výzkumů vyplývá, že se k takovému chování přiznávají dvě třetiny chodců ve věku 18 až 44 let. U dětí a mladistvých může být číslo patrně ještě vyšší. „I letos budou hrát v naší komunikační kampani klíčovou roli emoce. Aktivity jsme ale posunuli více do ulic a do online prostředí,“ dodal Matoušek.

Zdroj infografiky: Česká asociace pojišťoven

Policisté loni vyšetřovali dopravní nehodu v průměru každých pět minut. Stalo se jich nejvíce za posledních deset let

Na fiktivní mrtvoly mohou lidé narazit v sedmi krajských městech – v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci a v Hradci Králové. „Jen v těchto sedmi městech došlo za posledních šest let k celkem 7421 nehodám s účastí chodce. Lokality, kde jsou polepy a pomníky instalovány, vybírala Česká asociace pojišťoven spolu s policií na základě statistik nehodovosti a zároveň tak, aby neohrozila plynulost provozu.“ Přiblížila Petra Filsaková z agentury, která se kampani věnuje. Mezi lety 2013 až 2018 se stalo pouze v Brně 1261 srážek s chodcem, přes dvanáct set lidí bylo zraněno a 24 nehod bylo s následkem smrti.

„Kampaň Nepozornost zabíjí vnímám jako účinnou především proto, že je zaměřená na emoce a bezpečnost našich nejbližších, proto věřím, že i upozornění na konkrétní místa smrtelných dopravních nehod a nalepené obrysy postav na vytipovaných místech přivedou k zamyšlení nad vlastní zranitelností každého z nás,“ uvádí republiková koordinátorka prevence Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia České republiky.

 


 

Kam dál?

Autobusové nádraží u Grandu v Brně bude bezbariérové, město nechá...

úterý, 20. srpna 2019, 11:06

Autobusové nádraží u Grandu nyní prochází rekonstrukcí, na konci ní bude cestující čekat nová čekárna, prodejna...

Tramvaj koňka 150 let od premiéry opět projela brněnskými ulicemi

neděle, 18. srpna 2019, 11:11

Přesně 150 let od první jízdy dnes Brnem znovu projela koněspřežná tramvaj. Vůz tažený párem koní kopíroval původní...

Od příštího roku budou na řidiče v Brně čekat kamery úsekového měření

pátek, 16. srpna 2019, 19:00

Kamery, které byly nainstalovány do Husovického tunelu v rámci rekonstrukce, vyvolaly mezi veřejností velký ohlas. V...

Na jižní Moravě se od soboty chystá nekolik vlakových výluk

pátek, 16. srpna 2019, 15:43

Na tratích z Brna do Vyškova a také na trati z Veselí nad Moravou a Bzence do Starého Města u Uherského Hradiště začne...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.