Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Brně představili zrenovovanou tramvaj 4MT z 50. let

 
pátek, 16. srpna 2019, 13:15

Brněnský dopravní podnik dnes představil zrenovovanou tramvaj 4MT, která se vyráběla v Královopolské strojírně v letech 1950 až 1954. Dvounápravové vozy byly určené speciálně pro Brno a dojezdily ve městě s rozmachem čtyřnápravových tramvají typu T v roce 1974. Veřejnosti ji podnik představí poprvé na velkých oslavách 150 let MHD 31. srpna v Lidické ulici, řekl dnes na tiskové konferenci generální ředitel Miloš Havránek.

Renovovaná tramvaj je další z vozidel, které vzniklo v projektu retrovozů. Podnik pod Havránkovým vedením postupně uvádí do původního stavu tramvaje, trolejbusy i autobusy, které ve městě v minulosti jezdily nebo se jejich epocha chýlí ke konci. "Původně jsem si myslel, že do takto starých vozů se nebudeme pouštět. Cloumají mnou emoce, když vidím, co naši lidé v dílnách dokážou vyrobit, protože řada věcí se musela dělat nově. Tuto tramvaj jsme našli jako včelín a deset lidí na ní pracovalo dva roky. Teď se můžou lidi posadit do historie," řekl Havránek.

Podnik nyní hledá jak vůz využít, aby se jím mohli cestující pravidelně vozit. "Chceme, aby co nejvíce historických vozů bylo pojízdných, protože když vidíte oči dětí jedoucích s babičkami, je to něco úžasného," řekl Havránek.

Vedoucí projektu obnovy retrovozů Jiří Černý řekl, že z původní tramvaje bylo možné použít skříň, ač značně zkorodovanou. Kupodivu se zachovaly i motory a odporníky. "Spoustu dalších prvků jsme si museli sami vyrobit a některé náročnější díly, na které nemáme technologie, jsme si objednali u externích firem, například nápravy," řekl Černý. Podle něj je tramvaj z 98 procent v podobě, jako před téměř 70 lety. Náklady na renovaci ještě podnik nevyčíslil.

V retroprogramu už vzniklo deset tramvají a vlečných vozů, tři autobusy a trolejbus. "Například článkový autobus Karosa z roku 2006 lidé jako historický vnímat nebudou, ale najde si svůj čas za deset, 20 let," řekl Černý. Vedle silničních vozidel se nyní rekonstruuje i poválečná loď Dallas, které se vrátí její původní jméno Moskva.

 

Napsal(a) ČTK | Foto irozhlas.cz
 


 

Kam dál?

Oslavy 150 let brněnské MHD odstartuje jízda ulicemi města v...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 19:50

V Brně vyvrcholí ve druhé polovině srpna oslavy 150. výročí brněnské městské hromadné dopravy. V sobotu vyjede koňská...

VIDEO: Řidič dodávky projel Pisáreckým tunelem v protisměru, způsobil...

středa, 14. srpna 2019, 15:45

K dopravnímu kolapsu v už tak složité dopravní situaci přispěl dnes v Brně zatím neznámý řidič dodávky. Ten totiž vjel...

Lidé čekají na obchvat Bučovic už desítky let. ŘSD nyní nechává...

úterý, 13. srpna 2019, 10:29

Ředitelství silnic a dálnic nechává posuzovat dopady na životní prostředí u plánovaného obchvatu Bučovic, který má z...

Cyklistům se v Brně nežije dobře, město ohledně cyklodopravy zaspalo,...

pondělí, 12. srpna 2019, 20:45

Policie České republiky chce, aby Brno zrušilo řadu cykloobousměrek. To jsou ulice, kterými mohou cyklisté na rozdíl od...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.