Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oslavy 150 let brněnské MHD odstartuje jízda ulicemi města v historické koňce

 
čtvrtek, 15. srpna 2019, 19:50

V Brně vyvrcholí ve druhé polovině srpna oslavy 150. výročí brněnské městské hromadné dopravy. V sobotu vyjede koňská tramvaj, přesně 150 let a na minutu přesně od první jízdy koňky. Součástí programu bude i odhalení označníku.

Historie brněnské MHD se začala psát 17. srpna 1869 přesně v 19 hodin. Právě k tomuto výročí pojede historická tramvaj zvaná koňka. I trasa bude stejná jako před 150 lety.

Koňka vyjede z Moravského náměstí, tehdejšího Kiosku č. 5, poté se tramvaj vydá do Králova Pole k Semillasu, kde i kdysi byla konečná. „Stát přesně po 150 letech a místě, kde se začala psát historie městské hromadné dopravy v Brně je pro mě obrovská čest. Velký kus práce, kterou odvedli naši předchůdci, je pro nás závazkem provozovat dopravu v Brně, ale i na území dnešní České republiky,“ řekl generální ředitěl Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Zdroj:DPMB

Brňané mají podíl na výrobě označníku

 Součástí oslav bude i odhalení památníku ve formě zastávkového označníku. Ten bude stát na Moravském náměstí, byť ne u Muzejky odkud první tramvaj vyjížděla. „Ceremoniál na Moravském náměstí bude trvat jen patnáct minut, výluka není nutná. Zdržené tramvaje nahradí autobusy,“ uvedl provozní ředitel dopravce Jan Seitl.

O výrobu historického označníku se zasloužili sami Brňané a další milovníci dopravy z různých koutů republiky i světa. Označník byl totiž pořízen z peněz, které se vybrali v dražbě Zlatá tramvaj KT8, částka přesahovala 80 tisíc korun. „Patroni sedaček jsou na akci pozváni a podnik pro ně Zlatou tramvaj vypraví, aby mohli na svá sedala usednout a v tento výroční okamžik se společně svézt,“ dodala mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Oslavuje se dvojnásob

Oslavy brněnské MHD v sobě nesou i oslavu celo republikovou. Brno bylo totiž první město s kolejovou dopravou na území dnešní České republiky. Například provoz koňky v Praze začal o celých šest let později. „Velký kus práce, kterou odvedli naši předchůdci, je pro nás závazkem provozovat dopravu v Brně, ale i na území dnešní České republiky. Zároveň je toto jubileum novým startem a osobně jsem zvědavý, kde budou mí nástupci a město Brno za dalších padesát, sto let,“ uvedl Havránek.

Od soboty 17. srpna bude také možné získat kuličku s logem 150 let MHD. Jedná se o limitovanou edici a budou padat z orloje na náměstí Svobody od soboty do 31. srpna, kdy vyvrcholí oslavy na Streetparty 150. „Pro ty, co nestihnou kuličku na náměstí bude pár desítek přichystaných k zakoupení přímo v Informačním stánku DPMB na Streetparty 150,“ popisuje Tomaštíková. Velkolepé oslavy výročí MHD pak vyvrcholí na zmiňované Streetparty, která se uskuteční na Lidické ulici. Akce bude mít bohatý program.

 

 


 

Kam dál?

VIDEO: Řidič dodávky projel Pisáreckým tunelem v protisměru, způsobil...

středa, 14. srpna 2019, 15:45

K dopravnímu kolapsu v už tak složité dopravní situaci přispěl dnes v Brně zatím neznámý řidič dodávky. Ten totiž vjel...

Lidé čekají na obchvat Bučovic už desítky let. ŘSD nyní nechává...

úterý, 13. srpna 2019, 10:29

Ředitelství silnic a dálnic nechává posuzovat dopady na životní prostředí u plánovaného obchvatu Bučovic, který má z...

Cyklistům se v Brně nežije dobře, město ohledně cyklodopravy zaspalo,...

pondělí, 12. srpna 2019, 20:45

Policie České republiky chce, aby Brno zrušilo řadu cykloobousměrek. To jsou ulice, kterými mohou cyklisté na rozdíl od...

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva další lidé se zranili

pondělí, 12. srpna 2019, 17:53

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela dnes kolem poledne žena. Dva muži se zranili. Silnice byla v místě...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.