Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravský kraj požádá vládu o 150 milionů na mzdy řidičů

 
pátek, 12. července 2019, 10:27

Jihomoravský kraj požádá vládu, aby 150 milionů vyčleněných na opravy silnic nižších tříd poskytla dopravcům na dokrytí ztráty způsobené navýšením mezd řidičů. Novinářům to dnes po jednání s dopravci řekl náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD). Na opravy silnic dá naopak stejnou částku kraj, který má rezervu právě na navýšení mezd řidičů, ale nemůže ji dát dopravcům napřímo kvůli legislativě a uzavřeným smlouvám. Podle zástupce dopravců Vojtěcha Hromíře z firmy Česmad Bohemia je situace kritická a dopravci prodělávají miliony korun, což je dlouhodobě neudržitelné.

Na jižní Moravě zajišťuje dopravu asi dvacítka dopravců. Vláda navýšila mzdy řidičů od ledna 2017. Od té doby kraj řeší, jak dopravcům navýšení kompenzovat. Má s nimi dlouhodobé smlouvy, které navýšení v plné výši neumožnily s ohledem na hospodářskou soutěž. U některých dopravců to kraj vyřešil vypovězením smlouvy a novou soutěží, z níž vzešly smlouvy s vyšší cenou. Vyřešila se tím ale jen část smluv, u zbylých kraj požádá o pomoc vládu.

Podle Hanáka jde jen o technickou záležitost, kdy stát pošle dopravcům peníze, které chtěl dát kraji ze Státního fondu dopravní infrastruktury na rekonstrukce silnic II. a III. třídy. Kraj dá naopak na opravy silnic peníze, které má v rezervě pro dopravce, ale nemůže jim je s ohledem na nastavení smluv a zákon dát přímo. Na opravy silnic by tak nešlo podle Hanáka méně peněz. Vyčleněných 150 milionů by zhruba mělo pokrýt potřeby dopravců na letošní rok.

Nedostatek financí by mohl ohrozit provoz

Zástupci kraje se dnes na výzvě vládě shodli se zástupci dopravců. Pokud by se model spolupráce mezi krajem, státem a dopravci osvědčil, bylo by podle Hanáka možné ho použít i další roky. Některé smlouvy jsou platné ještě několik let, po skončení smluv bude nová soutěž. V nových smlouvách už bude navýšení zohledněno. Pokud by se dohoda se státem nepovedla, podle Hanáka by to mohlo někde ohrozit provoz.

Česmad Brno zastupuje osm firem a podle Hromíře už je situace kritická, protože některé firmy mají kvůli nevyřešeným mzdám ztrátu i milion korun měsíčně. Podle něj by se proto situace měla vyřešit v řádu týdnů. Podniky podle něj chtějí dopravu zajišťovat, ale nelze unést ztrátu dlouhodobě, dodal.

 

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto, Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Překračování limitů oxidu dusičitého město řeší. Problémem jsou...

pátek, 12. července 2019, 10:20

Vytíženými silnicemi jako je Úvoz nebo Svatoplukova projede denně více než dvacet tisíc aut. K nadlimitním hodnotám...

Při dopravní nehodě na Brněnsku dnes zemřela žena, dva dospělí a tři...

čtvrtek, 11. července 2019, 18:15

Tragická nehoda se stala dnes odpoledne u Pohořelic na Brněnsku. Při srážce dvou aut zemřela jedna z cestujících. Další...

V Brně se dnes otevřela část Kovářské ulice. Vjezd je povolen jen...

čtvrtek, 11. července 2019, 14:10

Pro místní obyvatele a pro zásobování se ve dnes otevřela v Brně část Kovářské ulice, která byla v minulých měsících...

Brněnské letiště odbavilo za půl roku 170 tisíc cestujících

čtvrtek, 11. července 2019, 11:44

Brněnské letiště v letošním prvním pololetí přepravilo 170.510 cestujících, což je meziroční nárůst o 18 procent....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.