Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravský kraj požádá vládu o 150 milionů na mzdy řidičů

 
pátek, 12. července 2019, 10:27

Jihomoravský kraj požádá vládu, aby 150 milionů vyčleněných na opravy silnic nižších tříd poskytla dopravcům na dokrytí ztráty způsobené navýšením mezd řidičů. Novinářům to dnes po jednání s dopravci řekl náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD). Na opravy silnic dá naopak stejnou částku kraj, který má rezervu právě na navýšení mezd řidičů, ale nemůže ji dát dopravcům napřímo kvůli legislativě a uzavřeným smlouvám. Podle zástupce dopravců Vojtěcha Hromíře z firmy Česmad Bohemia je situace kritická a dopravci prodělávají miliony korun, což je dlouhodobě neudržitelné.

Na jižní Moravě zajišťuje dopravu asi dvacítka dopravců. Vláda navýšila mzdy řidičů od ledna 2017. Od té doby kraj řeší, jak dopravcům navýšení kompenzovat. Má s nimi dlouhodobé smlouvy, které navýšení v plné výši neumožnily s ohledem na hospodářskou soutěž. U některých dopravců to kraj vyřešil vypovězením smlouvy a novou soutěží, z níž vzešly smlouvy s vyšší cenou. Vyřešila se tím ale jen část smluv, u zbylých kraj požádá o pomoc vládu.

Podle Hanáka jde jen o technickou záležitost, kdy stát pošle dopravcům peníze, které chtěl dát kraji ze Státního fondu dopravní infrastruktury na rekonstrukce silnic II. a III. třídy. Kraj dá naopak na opravy silnic peníze, které má v rezervě pro dopravce, ale nemůže jim je s ohledem na nastavení smluv a zákon dát přímo. Na opravy silnic by tak nešlo podle Hanáka méně peněz. Vyčleněných 150 milionů by zhruba mělo pokrýt potřeby dopravců na letošní rok.

Nedostatek financí by mohl ohrozit provoz

Zástupci kraje se dnes na výzvě vládě shodli se zástupci dopravců. Pokud by se model spolupráce mezi krajem, státem a dopravci osvědčil, bylo by podle Hanáka možné ho použít i další roky. Některé smlouvy jsou platné ještě několik let, po skončení smluv bude nová soutěž. V nových smlouvách už bude navýšení zohledněno. Pokud by se dohoda se státem nepovedla, podle Hanáka by to mohlo někde ohrozit provoz.

Česmad Brno zastupuje osm firem a podle Hromíře už je situace kritická, protože některé firmy mají kvůli nevyřešeným mzdám ztrátu i milion korun měsíčně. Podle něj by se proto situace měla vyřešit v řádu týdnů. Podniky podle něj chtějí dopravu zajišťovat, ale nelze unést ztrátu dlouhodobě, dodal.

 

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto, Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Překračování limitů oxidu dusičitého město řeší. Problémem jsou...

pátek, 12. července 2019, 10:20

Vytíženými silnicemi jako je Úvoz nebo Svatoplukova projede denně více než dvacet tisíc aut. K nadlimitním hodnotám...

Při dopravní nehodě na Brněnsku dnes zemřela žena, dva dospělí a tři...

čtvrtek, 11. července 2019, 18:15

Tragická nehoda se stala dnes odpoledne u Pohořelic na Brněnsku. Při srážce dvou aut zemřela jedna z cestujících. Další...

V Brně se dnes otevřela část Kovářské ulice. Vjezd je povolen jen...

čtvrtek, 11. července 2019, 14:10

Pro místní obyvatele a pro zásobování se ve dnes otevřela v Brně část Kovářské ulice, která byla v minulých měsících...

Brněnské letiště odbavilo za půl roku 170 tisíc cestujících

čtvrtek, 11. července 2019, 11:44

Brněnské letiště v letošním prvním pololetí přepravilo 170.510 cestujících, což je meziroční nárůst o 18 procent....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.