Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Překračování limitů oxidu dusičitého město řeší. Problémem jsou přetížené komunikace

 
pátek, 12. července 2019, 10:20

Vytíženými silnicemi jako je Úvoz nebo Svatoplukova projede denně více než dvacet tisíc aut. K nadlimitním hodnotám oxidu dusičitého tak přispívá hustý provoz a vytváření kolon. Řešení, jak se dostat pod limit je hned několik. Nejdůležitější je zajištění plynulé dopravy.

Poslední měření oxidu dusičitého v Brně přineslo několik zneklidňujících výsledků. Jak jsme informovali v úterý nejhorších výsledků dosáhla autobusová zastávka Otakara Ševčíka, kde hodnoty překročily zákonem stanovený limit o víc než 15 mikrogramů na metr krychlový. Mezi další lokality s vysokými hodnotami NO2 se zařadilo také autobusové nádraží Zvonařka, Úvoz nebo Koliště.

Popojíždění v kolonách problémům nepřispívá

Jedná se však o jedny z nejvytíženějších komunikací v Brně. „Hlavním důvodem tohoto stavu je, že se stanice imisního monitoringu nachází v těsné blízkosti od dopravně velmi zatížených komunikací. Ty vedou hustou městskou zástavbou. Vozidla navíc kvůli častým kolonám popojíždějí v těchto oblastech velmi pomalu, což produkci oxidu dusičitého zvyšuje,“ uvedl důvody nadlimitních hodnot vedoucí referátu ochrany ovzduší Radek Kronovet.

Za nejvýznamější aktivitu tak magistrát považuje městskou hromadnou dopravu, která je bývá veřejností často označována jako jedna z nejkvalitnějších v Evropě. „Díky MHD se nám navzdory globálnímu nárůstu individuální automobilové dopravy daří udržet počet osobních vozidel v centru Brna na únosné úrovni,“ popisuje Kronovet. Dopravní podnik města Brna nakupuje ekologicky šetrné autobusy pro MHD a s ekologizací vozového parku počítá i nadále.

Městská hromadná doprava však plynulost na komunikacích příliš nevyřeší. Například v Německu, Velké Británii nebo Francii řeší problémy se stále hustějším provozem zřizováním nízkoemisních zón, do kterých nesmí starší auta s vyššími emisemi. „Další možností je zpoplatnit vjezd do města autem nebo zákazové zóny, kam náklaďáky nebo auta nesmí vůbec,“ popisuje způsoby řešení snížení No2 koordinátor měření v Brně Miroslav Šuta.

Ulehčit dopravě v centru by měly nové cyklostezky nebo P+R parkoviště

Město Brno volí jinou cestu. Především odvedení tranzitní dopravy na kapacitní komunikace, které jsou k tomu určeny. „V tomto směru je město Brno bohužel velmi závislé na realizaci významných dopravních staveb jiných investorů,“ sdělil mluvčí magistrátu města Brno Filip Poňuchálek. Konkrétně lze jmenovat například dostavbu velkého městského okruhu, rozšíření dálnice D1 v úseku mezi exitem Brno-centrum a Brno-jih, kde se stávajícího čtyři pruhy rozšíří na šest.

Kromě odklonění dopravy se město zajímá i o cyklo dopravu.  Nová cyklostezka by tak měla vést podél ulice Vídeňská, druhá pak pod Stránskou skálou.

Ulehčit dopravě by mělo i rozšíření tramvajové tratě k univerzitnímu kampusu nebo budování záchytných parkovišť typu Park and Ride. Ty je teď možné využít třeba u Ústředního hřbitova.

 


 

Kam dál?

Při dopravní nehodě na Brněnsku dnes zemřela žena, dva dospělí a tři...

čtvrtek, 11. července 2019, 18:15

Tragická nehoda se stala dnes odpoledne u Pohořelic na Brněnsku. Při srážce dvou aut zemřela jedna z cestujících. Další...

V Brně se dnes otevřela část Kovářské ulice. Vjezd je povolen jen...

čtvrtek, 11. července 2019, 14:10

Pro místní obyvatele a pro zásobování se ve dnes otevřela v Brně část Kovářské ulice, která byla v minulých měsících...

Brněnské letiště odbavilo za půl roku 170 tisíc cestujících

čtvrtek, 11. července 2019, 11:44

Brněnské letiště v letošním prvním pololetí přepravilo 170.510 cestujících, což je meziroční nárůst o 18 procent....

ŘSD chce oplotit další část českých dálnic. Hasičům a záchranářům tím...

čtvrtek, 11. července 2019, 09:00

Ředitelství silnic a dálnic má v plánu pokračovat ve výstavbě plotů kolem dálniční sítě v republice, čímž navazuje na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.