Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Brně pátým rokem rostl počet cestujících MHD. Dopravní podnik svezl přes 360 milionů cestujících

 
neděle, 7. července 2019, 10:53

V brněnské MHD loni pátým rokem po sobě rostl počet cestujících. Meziročně vzrostl o 4,3 milionu na 360,9 milionu lidí. O osm milionů korun se zvýšily i tržby z jízdného, a to na 976,9 milionu korun, nejlepší výsledek za posledních pět let. Tržby se pohybují pod miliardou od roku 2012. Tehdy se naposledy v Brně i na jižní Moravě zvyšovala cena jízdného, vyplývá z výroční zprávy, kterou zveřejnil na svém webu Dopravní podnik města Brna.

Městské hromadné dopravě nahrává komplikovaná cesta autem po Brně

Podnik očekával mírně nižší tržby kvůli zavedení tarifních slev pro seniory a studenty od 1. září loňského roku. Růst počtu cestujících může souviset se dvěma faktory. Po Brně je stále komplikovanější cesta autem, zadruhé podnik výrazně investuje do pohodlí pro cestující. Loni se staly standardem nákupy autobusů a trolejbusů s klimatizací, do dalších desítek autobusů podnik klimatizaci dodatečně namontoval. Za posledních pět let investoval do nových vozidel i proto, že získal z dotací 1,9 miliardy Kč.

Podařilo se dokončit osazení tramvajových zastávek na samostatném tělese elektronickými informačními panely, které jsou už i všech přestupních uzlech. To zpřesnilo pro čekající informace o aktuálních odjezdech na zastávkách i v mobilní aplikaci DPMBinfo.

Zahájení významných rozšíření tramvajových linek

Podnik dál opravuje delší úseky tramvajových tratí, letos zahájil stavbu trolejbusové tratě do Líšně a chystá stavbu nové tramvajové tratě do kampusu v Bohunicích.

Výnosy loni vzrostly o 260 milionů korun na 3,235 miliardy. Hlavní podíl na tom má vyšší kompenzace města, která se zvýšila o 219 milionů na 1,969 miliardy. Podnik zvyšoval tržby i v komerčních činnostech jako nepravidelná autobusová doprava, prodej stlačeného zemního plynu, provoz autobusového nádraží u hotelu Grand a opravárenská činnost. Zisk zůstal na podobné úrovni jako v předchozích letech a činil 119 milionů.

Poloviny nákladů tvoří mzdy

Náklady rostly o 242 milionů na 3,116 miliardy korun. Největší část tvořil růst osobních nákladů, zvýšily se o 140 milionů na 1,49 miliardy, což je téměř polovina všech nákladů. Průměrná měsíční mzda se loni zvýšila o 3300 korun na 34.100, zaměstnanců je dlouhodobě přes 2600.

Dopravní podnik stoprocentně vlastní město, firma zajišťuje provoz tramvajových, trolejbusových a autobusových linek pomocí 815 vozidel, proti loňsku jich přibylo 19, především o autobusy. Podnik je potřebuje kvůli rozsáhlým výlukám včetně vlakových. Zajišťuje i pravidelnou lodní dopravu na Brněnské přehradě.

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto, Dominik Svoboda

Štítky dpmb, mhd, cestující, počet,

 


 

Kam dál?

Před 180 lety byl zahájen provoz na železnici Vídeň-Brno

sobota, 6. července 2019, 09:11

Slavnostním zahájením provozu na železniční trati mezi Vídní a moravským Brnem před 180 lety, 7. července 1839, se...

Brno chce vybudovat dvě nové cyklostezky za 22 milionů. Jedna povede...

čtvrtek, 4. července 2019, 19:00

Dvě nové cyklostezky by měly vyrůst v Brně. První povede podél Vídeňské ulice, druhá propojí městské části Slatina a...

Padesátiletý řidič vylétl v noci ze silnice a narazil do mostku, na...

středa, 3. července 2019, 09:24

Tragicky skončila nehoda z noci z úterý na středu 3. července. Mezi obcemi Kuchařovice a Přímětice vyjelo půl hodiny...

Kamion na Hodonínsku naboural v koloně čtyři vozy. Mezi zraněnými...

úterý, 2. července 2019, 09:31

Řidič kamionu u Mikulčic na Hodonínsku dnes před polednem nestihl reagovat na tvořící se kolonu a naboural čtyři vozy....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Uvedl to v otevřeném dopisu, který dnes odeslal čínskému velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu současné koalice, a to zejména kvůli sporu o střet zájmů primátora Milana Kroupy. Zároveň se jedná o první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských voleb.

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku stovky lajků. Řeč není o nikom jiném, než o Budějčákovi, který si říká „Tomáši Fotím Nakaši“. Na kaši prý nefotí a z fotek bude i letos tvořit kalendář.