Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno chce vybudovat dvě nové cyklostezky za 22 milionů. Jedna povede pod Stránskou skálou, druhá podél Vídeňské

 
čtvrtek, 4. července 2019, 19:00

Dvě nové cyklostezky by měly vyrůst v Brně. První povede podél Vídeňské ulice, druhá propojí městské části Slatina a Líšeň. Dohromady by měly podle odhadů stát přibližně 22 milionů korun. Termín dokončení ještě město ale nezná.

Brněnští radní minulý týden schválili investiční plány na výstavbu dvou nových cyklostezek. První z nich povede podél ulice Vídeňské, v úseku mezi tramvajovým mostem trati Renneská a křižovatkou s ulicí Jihlavská. Umístěna by měla být vedle současného chodníku za tramvajovým kolejištěm. Cyklostezka bude široká dva a půl metru a napomůže zvýšení bezpečnosti cyklistů i chodců. „V současné době totiž cyklisti využívají chodník, kde je riziko střetu s pěšími. Pro cyklisty je pak rizikovým místem přejezd přes vídeňskou u mostu Renneská,“ vysvětlila důvody výstavby stezky Anna Dudková z Magistrátu města Brna. Cyklostezka by měla vyjít na přibližně čtyři miliony korun.

„Po Vídeňské jezdím v létě na kole do práce a myslím, že výstavba trasy pro cyklisty je tady opravdu nutná. Ulice je hodně frekventovaná jak na silnici, tak i na chodníku, a není to úplně bezpečné,“ řekl Erik Machač. Výstavba cyklostezky je součástí technické a koncepční studie, která řeší celý prostor a uspořádání Vídeňské.

„V rámci studie se řeší i cyklodoprava v dalším úseku mezi ulicí Poříčí a tramvajovým mostem Renneská. Tam ale počítáme s řešením na úrovni uličního profilu, které vznikne při plánované rekonstrukci celé ulice,“ vysvětlil radní pro dopravu Petr Kratochvíl. 

Cyklostezka od Stránské skály propojí hned několik destinací

Druhá cyklostezka povede od Stránské skály do Líšně k proluce mezi rodinnými domy na Holzově ulici. „Stezka je reakcí na dlouhodobě chybějící přímé pěší a cyklo propojení této části města s centrem,“ uvedla Dudková. Kromě toho pak zajistí také komfortnější propojení Líšně a Slatiny a zlepší zpřístupnění jedné z přírodních dominant města – Stránské skály, která byla v roce 1978 vyhlášena národní přírodní památkou.

Město odhaduje náklady na výstavbu cyklostezky ve výši 18 milionů korun. Je navíc možné, že by se mohla v budoucnu propojit i s další plánovanou cyklistickou trasou, která povede od Pozořic. „Jak jsme říkali od začátku, snažíme se cyklistickou dopravu ve městě podporovat a budovat infrastrukturu tak, aby se její podíl mohl zvyšovat. Především na zastavěných plochách města to ale není nic snadného,“ řekl Petr Kratochvíl. „Jsem proto rád, že v těchto dvou lokalitách se nám daří přiblížit se našim záměrům. Přinese to zvýšení bezpečnosti cyklistů i chodců a umožní to další zpřístupnění opomíjených území,“ dodal.

Obě trasy jsou nyní ve fázi schváleného investičního záměru, totiž na úplném počátku. Termín dokončení je tedy prozatím neznámý.

Napsal Sára Davidová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Padesátiletý řidič vylétl v noci ze silnice a narazil do mostku, na...

středa, 3. července 2019, 09:24

Tragicky skončila nehoda z noci z úterý na středu 3. července. Mezi obcemi Kuchařovice a Přímětice vyjelo půl hodiny...

Kamion na Hodonínsku naboural v koloně čtyři vozy. Mezi zraněnými...

úterý, 2. července 2019, 09:31

Řidič kamionu u Mikulčic na Hodonínsku dnes před polednem nestihl reagovat na tvořící se kolonu a naboural čtyři vozy....

Nová tramvajová trať propojí Bohunice a Starý Lískovec

pondělí, 1. července 2019, 11:43

Starý Lískovec a Bohunice propojí nová tramvajová trať již za 3 roky. Primátorka města Brna Markéta Vaňková podepsala...

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou...

čtvrtek, 27. června 2019, 11:00

V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách bylo 38 cyklistů, 30 z...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.