Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rezidentní parkování bude od konce září levnější a přinese nová pravidla

 
středa, 26. června 2019, 18:20

Radní Brna dnes schválili nové ceny rezidentního parkování. Od konce září ušetří rezidenti i abonenti. Návštěvníci si budou nově moct pořídit týdenní, měsíční, či roční předplatné. Společně s novým ceníkem začnou platit i nová pravidla rezidentního parkování.

V září to bude rok, co Brno zavedlo systém rezidentního parkování. Současné ceny parkovacích oprávnění pro rezidenty jsou 600 korun za první auto, patnáct tisíc za druhé, třetí a každé další auto pak ročně stojí rezidenta třicet tisíc korun. Brňané od září ale zaparkují levněji a dostanou volné parkovací hodiny. „Cena je podle mě férová, mít v centru dvě auta je šílenost. A je samozřejmé, že jsou nutné regulace, protože aut míň nebude. Musí ale vzniknout podzemní garáže, protože rezidentní parkování je pouze takové polovičaté řešení,“  řekl Filip Urban, majitel parkovacího oprávnění v modré zóně.

Od konce září zaplatí rezidenti s trvalým bydlištěm v místě méně. Ročně dvě stě korun za první auto, osm tisíc za druhé, a třetí a ostatní vozidla vyjdou na dvanáct tisíc. „Rezidentní parkování je za mě skvělý krok, od zavedení se mi parkuje mnohem líp. Dřív bylo parkování blízko domu bojový sport na minimálně patnáct minut. Od zavedení modrých zón zaparkuju bez problémů skoro hned, takže mi dvě stovky za to pohodlí opravdu nevadí,“ chválí zavedení obyvatel centra města Vojtěch Kába.

Mimo slevu budou mít rezidenti k dispozici i volné parkovací hodiny. V zónách A a B se jedná o dvě stě hodin, v zóně C o sto. V rámci všech tří zón se pak bude dát dokoupit ještě dalších sto volných hodin. „Tyto volné hodiny mohou rezidenti využít pro parkování svých návštěv, babiček na hlídání, řemeslníků a podobně,“ uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Abonenti se sídlem nebo provozovnou v zóně dají za první oprávnění na rok čtyři tisíce, za každé další pak osmnáct tisíc korun. V obou případech se pro ně cena za roční parkování od 30. září sníží o dva tisíce.

Jednodušší systém a sjednocení cen

Brněnské rezidentní parkování bude nově rozděleno na tři zóny. Historické jádro města bude pokrývat zóna A, zóna B pak širší centrum. Do zóny B spadají například ulice Hrnčířská, Šumavská, Pionýrská, Cejl, Úzká, Poříčí, Úvoz, Veveří a Mendlovo náměstí. Třetí zóna C pokryje některé problematické lokality jednotlivých městských částí, které o tento systém projeví zájem. Další oblasti by měly být podle radních vyřešeny do 18. listopadu.

Výhodněji budou parkovat i návštěvníci

Kromě snížení cen pro rezidenty a abonenty chystá město také dlouhodobé návštěvnické předplatné v zelené zóně B. Toto předplatné si řidiči pořídí buďto na týden za čtyři sta korun, na měsíc za 1200, nebo na rok za dvanáct tisíc korun. V této zóně pak budou moct parkovat od 6 do 17 hodin. „Pokud návštěvník dojíždí do oblasti pravidelně, může s oprávněním ušetřit. Zároveň se po sedmnácté hodině místa uvolní, což umožňuje rezidentům pohodlnější parkování po návratu ze zaměstnání,“ vysvětlil Kratochvíl.

Výhodnější parkování než doposud bude na podzim čekat v zónách A i na návštěvníky bez předplatného. Místo toho, aby za první půlhodinu stání zaplatili 40 korun, jak tomu bylo doposud, bude prvních 30 minut zdarma. V zónách B a C bude první hodina zdarma a za každou další řidiči nezaplatí víc než 30 korun. „Je dobře, že bude prvních třicet minut pro návštěvníky neplacených. Rezidentní parkování je pro nás, co nebydlíme v centru, velkým omezením, takže je podle mě fér za něj, aspoň na tu půlhodinu, neplatit,“ řekla řidička Kristýna Zoufalá.

Město chystá vlastní informační video

V souvislosti s aktualizací systému rezidentního parkování město plánuje rozsáhlou informační kampaň, ve které představí například klasické letáky, billboardy a tramvajové potisky s webovými stránkami, na kterých zájemci naleznou více informací. Podle Kratochvíla nebude chybět ani mobilní aplikace a speciální video spot o tom, jak se v které zóně chovat.

 


 

Kam dál?

VIDEO: Automechanik ujížděl policistům na motorce zákazníka, skončil...

úterý, 25. června 2019, 10:28

Dramatickou honičku za motorkářem, který se místy řítil rychlostí až 200 kilometrů za hodinu, zažili minulý týden...

VIDEO: Zmatený řidič na D1 couval v protisměru za plného provozu...

pondělí, 24. června 2019, 15:14

Velmi nebezpečný hazard se svým životem i životy ostatních rozehrál v pátek 14. června řidič na 226. kilometru D1. Muž...

Brněnskými ulicemi se od soboty opět prohání historické šaliny na...

neděle, 23. června 2019, 17:18

Do brněnských ulic opět po roce vyjely historické šaliny a trolejbusy na pravidelných linkách H4 a H24. Provoz...

Na jižní Moravě přibylo dopravních nehod s účastí dětí

pátek, 21. června 2019, 14:15

V Jihomoravském kraji v červnu přibylo dopravních nehod s účastí dětí. ČTK to řekla mluvčí jihomoravské záchranné...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.