Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rektoři brněnských univerzit vyzývají ke zlepšení podmínek cyklistů

 
pátek, 17. května 2019, 10:00

Rektoři tří brněnských univerzit a všech devět děkanů Masarykovy univerzity se podepsali pod výzvu vysokých škol, která požaduje zlepšit podmínky pro cyklodopravu ve městě. Vysokoškoláci chtějí vedení města přimět, aby zajistilo bezpečnější a komfortnější podmínky pro ježdění na kole v ulicích, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Reakci primátorky ČTK zjišťuje.

Výzev na zlepšení podmínek pro cyklodopravu bylo v Brně v minulosti z různých stran víc. Zástupci vysokých škol, konkrétně Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Veterinární a farmaceutické univerzity, se ozývají poprvé. Výzvu předají primátorce Markétě Vaňkové (ODS) v pondělí v 17:00 na veřejném shromáždění před Novou radnicí.

Automobilová doprava dosáhla maximálního limitu

Iniciátor výzvy, děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec označil podmínky pro cyklisty v Brně jako žalostné. „Přitom je zřejmé, že kapacita veřejné a automobilové dopravy dosáhla svého maxima. Vítám zájem primátorky a dalších představitelů města se této oblasti intenzivně věnovat. Inspirací nám mohou být mnohá evropská města," uvedl.

Podle spolku Brno na kole, který se snaží dlouhodobě na podmínky pro cyklisty upozorňovat, se stav dlouhá léta nelepší. Zástupce spolku Michal Šindelář řekl už dřív, že naději nevidí ani v současném vedení města.

Koaliční smlouva nynějšího vedení radnice obsahuje ustanovení, že každý rok použije na rozvoj cyklistické infrastruktury nejméně deset milionů korun. Vedení města minulý týden neodpovědělo ČTK na dotaz, zda tuto částku letos vyčerpá.

Akademici žádají zásadní změnu politiky města vůči cyklodopravě

„Aby mohlo Brno obstát v konkurenci podobných univerzitních evropských měst, je nezbytné, aby se zásadním způsobem změnila politika města vůči cyklistické dopravě. Proto žádáme, aby byla problematika cyklistické dopravy ve městě jednou z priorit ve strategii rozvoje města a tato skutečnost byla doložena vyčleněním adekvátních finančních prostředků," píše se v textu výzvy.

Podle rektorů a děkanů je cyklistika oblíbenou formou dopravy mezi studenty, kteří se starají o dynamiku života ve městě. Jako na běžnou formu dopravy jsou na ni zvyklí i studenti ze zahraničí.

Ve výzvě se žádá mimo jiné otevření nových tras nebo lepší zabezpečení stávajících a zavedení obousměrných cyklopruhů. Podepsaní naléhají, aby se cyklistika přestala vnímat jako rekreační aktivita, ale jako regulérní forma dopravy po městě, do školy či do zaměstnání.

Letos se město chystá pouze malovat cyklopruhy a instalovat směrové tabule.

Napsal(a) ČTK | Foto Anna Bromová / Rekola
 


 

Kam dál?

Nejnebezpečnější silnice v ČR. Brno vede v nelichotivém žebříčku

středa, 15. května 2019, 18:20

Devět mrtvých, 116 těžce zraněných.Podle Indexu bezpečnosti zpracovaného Českou pojišťovnou má Brno nejnebezpečnější...

Cesta šalinou z Líšně a Juliánova se lidem každý den protáhne o...

středa, 15. května 2019, 13:54

Cesta tramvají z Líšně či Juliánova do centra Brna je v posledních týdnech pro tisíce lidí obrovskou komplikací. Řidiči...

Řidič na Brněnsku vyjel z neznámých důvodů ze silnice a narazil do...

úterý, 14. května 2019, 14:52

Brněnští policisté vyšetřují tragickou nehodu z dnešního dopoledne. Pětašedesátiletý řidič Fabie zatím z neznámých...

Dopravní podnik získal zpět unikátní historický trolejbus

pondělí, 13. května 2019, 11:08

Brněnskému dopravnímu podniku se podařil šťastný kousek. Trolejbus 9Tr, který vozil cestující ulicemi Brna v 80. a 90....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.