Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Od pondělí má být rezidentní parkování v Brně plně funkční, řidičům začnou chodit pokuty

 
pátek, 29. března 2019, 11:45

Od spuštění rezidentního parkování v září minulého roku nemohlo Brno vybírat od řidičů, kteří neoprávněně parkovali v modrých zónách, pokuty. To se změní od pondělí 1. dubna. Vedení města se podařilo s firmou, která zajišťuje software a jeho fungování, odstranit největší chyby. Bude tak možné do parkovacího automatu zadat registrační značku auta a data z kontrolního auta, které projíždí ulicemi, bude možné použít k pokutování řidičů, kteří auto odstaví neoprávněně.

První pokuty začnou chodit za týden až dva

Dosud systém nefungoval tak, jak by měl a nebylo možné řidiče pokutovat na základě dat. Mohli to udělat jen strážníci. Tento týden se podle harmonogramu testoval nový program v parkovacích automatech přímo v terénu. „Stále ladíme drobnosti a není dokončené testování. Dokud nebude dokončeno komplexní testování celého systému, je předčasné dělat závěry. Zatím však předpokládáme, že se spuštění podaří v pondělí," uvedla Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu. První pokuty by měly být vyhodnocené zhruba za sedm až deset dní od spuštění.

Rezidentní parkování zatím funguje v historickém centru a také v několika desítkách ulic především severně od historického centra.

Kamery už se postupně instalují

Předchozí koalice pod vedením ANO, která systém loni spouštěla, také plánovala, že vjezd do historického centra budou hlídat kamery, což se však nestalo. „Nyní je vysoutěžený dodavatel, postupně se instalují a testují," řekla Dudková. Dosud tak musejí vjezdy namátkově kontrolovat strážníci.

Změny opět od září

Vedení města chystá od 1. září úpravy systému tak, aby byl uživatelsky komfortnější. Řidič bude moct parkovné zaplatit nejen pomocí automatů, ale i pomocí mobilní aplikace či SMS zprávy. Brno má být rozčleněné na tři zóny s odlišnými režimy parkování pro nerezidenty a má být vůči nim vstřícnější. Zlevní též poplatky za rezidentní oprávnění.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Martin Šeda | Zdroj s využitím ČTK
 


 

Kam dál?

Dopravní podnik letos nakoupí nebo modernizuje 76 autobusů s...

čtvrtek, 28. března 2019, 09:55

Cestující brněnskou MHD se mohou v letošním roce těšit na příjemné překvapení. Dopravní podnik dokončí během dubna...

Krajští zastupitelé dnes začnou projednávat územní plán. Brno chce...

čtvrtek, 28. března 2019, 09:08

Brno žádá kraj, aby plánovaná silnice 43 byla v úseku přes městské části Kníničky a Bystrc zastřešená či v tunelu....

Řidiči pozor! V sobotu se na pět měsíců uzavře most na Žabovřeské

středa, 27. března 2019, 17:12

Brněnští řidiči musí od soboty počítat s významnou uzavírkou na městském okruhu v úseku Žabovřeská. Most na...

Ve vozech MHD půjde od konce roku koupit jednorázové jízdenky...

úterý, 26. března 2019, 08:14

Ve vozidlech brněnské MHD by měly být na konci roku takzvané validátory, které umožní koupit si jednorázovou jízdenku...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.