Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve vozech MHD půjde od konce roku koupit jednorázové jízdenky bezkontaktní kartou

 
úterý, 26. března 2019, 08:14

Ve vozidlech brněnské MHD by měly být na konci roku takzvané validátory, které umožní koupit si jednorázovou jízdenku pomocí bezkontaktní karty. Dopravní podnik vypsal soutěž na jejich dodavatele, který má zároveň zajistit software pro fungování systému. Nabídky mohou firmy předkládat do 11. dubna. Validátory budou mít i otvor k označení klasické jízdenky, současné označovače tak z vozidel zmizí.

Instalace validátorů by se měla zhruba časově shodovat s instalací v linkových autobusech, které jezdí v Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje. Příští rok by tak mělo být možné platit bezkontaktní kartou jízdenku v celém kraji.

Podnik nakoupí téměř 3000 validátorů. Předpokládá, že zaplatí 40 až 50 milionů korun, na polovinu získá dotaci.

Při křátké jízdě pípnutí při vstupu i výstupu

Jízdenka placená kartou bude stát standardních 25 korun na hodinu. Pokud cestující pojede kratší dobu než 15 minut, při výstupu z vozidla si "pípne" ještě jednou, aby systém mohl prodat levnější jízdenku za 20 korun. „Jinak není nutné se při výstupu z vozidla odhlašovat. Pokud někdo pojede čtyřikrát za den, tak nezaplatí čtyři jízdenky za 100 korun, ale systém automaticky vyhodnotí, že je pro něj výhodnější celodenní jízdenka za 90 korun," uvedla mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Kontrola jízdenek bude mít stejný postup jako u elektronické předplatní jízdenky. Revizor má speciální čtečku, na které se mu zobrazí platná jízdenka.

V Brně tak přibude další možnost nákupu jednorázové jízdenky. Vedle klasických papírových je v Brně již několik let možné kupovat si jízdenku pomocí SMS zprávy, jejich počty zatím každoročně rostly. Je možné také kupovat jízdenky přes mobilní aplikaci. I díky možnostem nákupu ubývá odhalených černých pasažérů a mírně rostou tržby z jízdného, které ročně tvoří téměř jednu miliardu korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Mastercard
 


 

Kam dál?

Řidiči musí na D1 počítat s potížemi. Kvůli opravě mostu se uzavře...

pondělí, 25. března 2019, 13:16

Řidiči jezdící pravidelně mezi Brnem a Vyškovem se musí připravit na plánované uzavírky. Kvůli opravě mostů bude od...

Policisté varují cyklisty: za alkohol při jízdě hrozí vysoké pokuty

neděle, 24. března 2019, 10:28

S nadcházejícím jarem na silnice opět vyráží více a více cyklistů. Policisté však varují všechny, kteří chtějí sezónu...

Brno chce v Líšni ulehčit dopravě propojením Novolíšeňské a Trrnkovy

středa, 20. března 2019, 18:30

Brno chce v městské části Líšeň propojit ulice Novolíšeňská a Trnkova novou čtyřproudovou komunikací, která by...

Rezidentní parkování se dočká výrazných změn. Rozšíří se jeho...

středa, 20. března 2019, 17:00

Brněnští radní dnes schválili novou koncepci rezidentního parkování, která vstoupí v platnost letos na podzim. Město by...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.