Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Extrémně náročný leden. Silničáři na jihu Moravy spotřebovali během měsíce většinu posypu

 
neděle, 10. února 2019, 11:08

Letošní leden byl pro jihomoravské i brněnské silničáře náročnější než řada zimních měsíců v předchozích sezonách. Kvůli častému sněžení vyjížděli hodně s pluhy a sypači a spotřebovali tolik posypových materiálů, že už raději dokupovali do zásoby. Během některých mírnějších zim jim přitom ve skladu ještě obvykle část zůstala, vyplývá z odpovědí provozních ředitelů Brněnských komunikací Leoše Chasáka a Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Milana Macháčka.

Markantní je pro krajské silničáře srovnání s loňskou zimou, kdy spotřebovali 15.000 tun soli. Letos jí doteď spotřebovali 14.500 tun, většinu z toho v lednu. V Brně je průměrná roční potřeba 5500 tun soli, jen za leden se jí nyní spotřebovalo 3000 tun. „Zásobu před zimou jsme měli 18.000 tun, takže jsme dokupovali, stejně tak inertní materiály pro úseky, kde nejde solit," řekl Macháček. Brněnské komunikace měly před zimou 8000 tun, nyní dokoupily 1000 tun.

Žádný závažnější problém či nehoda silničáře nepotkala. I přes veškerou snahu zajistit zimní údržbu co nejlépe, čelí kritice řidičů. „Dnes všichni očekávají, že bude silnice pořád černá, tedy uklizená. Zároveň někteří řidiči nejsou schopní pochopit, že někde se pouze pluhuje, nebo se kvůli chráněné krajinné oblasti či kvůli zdrojům vody nesmí solit, a na silnici tak zůstává uježděný sníh s inertním posypem," řekl Macháček.

V Brně sypače zpomalují rok od roku víc ucpané ulice a čím dál hustší provoz. „Sypač musí na svou trasu nejdříve přijet, nemá žádnou přednost. Takže čeká v koloně a třeba do Bystrce mu to tak někdy může trvat půl i tři čtvrtě hodiny. A když někde zůstane kvůli nepojízdným autům stát, tak si řidiči stěžují, že nejezdíme. Ale je to víceméně každoroční kolorit," řekl Chasák.

Dosavadní zima také výrazněji zhoršuje stav silnic. „Nejhorší jsou současné dny, kdy je odpoledne nad nulou a v noci mrzne. Největší výtluky opravujeme ještě studenou obalovanou směsí, ale je to jen provizorní," řekl Chasák. Stejně postupují i krajští silničáři. „Opravujeme všechno, co se opravit dá. Když je ale výtluk příliš mělký, tak v něm směs nedrží. Kde je potřeba, rozmístíme také dopravní značky, aby si řidiči dali na výtluky pozor," řekl Macháček.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Namaluj si vlastní šalinu! Brněnský dopravní podnik sbírá návrhy pro...

sobota, 9. února 2019, 15:55

Jedinečnou příležitost nabízí do konce února brněnský dopravní podnik (DPMB). Ten hledá nový název a především design...

Mezi hlavním a židenickým nádražím v Brně bude od soboty výluka

pátek, 8. února 2019, 15:14

Vlaky, které mezi brněnským hlavním a židenickým nádražím částečně nahrazují tramvaje kvůli opravě Zábrdovického mostu,...

Internet ve vozech MHD slouží hlavně ke zjišťování dopravních...

pondělí, 4. února 2019, 17:00

Minulý týden spustil brněnský dopravní podnik jako vůbec první podnik MHD v republice možnost bezplatného Wi-Fi...

Neznámý řidič naboural zaparkovaný autobus na nádraží ve Vyškově,...

pondělí, 4. února 2019, 09:13

Hned dvě nehody u kterých řidič (či řidička) naboural a ujel, řeší vyškovští policisté. První se stala koncem minulého...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že ohebný smartphone Galaxy Fold zatím na trh neuvede. Firma tak dnešním oznámením potvrdila informace zdrojů. Nový telefon v ceně 1980 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) se měl už v pátek začít prodávat ve Spojených státech, o týden později se měl objevit i na pultech obchodů v Evropě.

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, dvakrát víc než loni

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.