Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Extrémně náročný leden. Silničáři na jihu Moravy spotřebovali během měsíce většinu posypu

 
neděle, 10. února 2019, 11:08

Letošní leden byl pro jihomoravské i brněnské silničáře náročnější než řada zimních měsíců v předchozích sezonách. Kvůli častému sněžení vyjížděli hodně s pluhy a sypači a spotřebovali tolik posypových materiálů, že už raději dokupovali do zásoby. Během některých mírnějších zim jim přitom ve skladu ještě obvykle část zůstala, vyplývá z odpovědí provozních ředitelů Brněnských komunikací Leoše Chasáka a Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Milana Macháčka.

Markantní je pro krajské silničáře srovnání s loňskou zimou, kdy spotřebovali 15.000 tun soli. Letos jí doteď spotřebovali 14.500 tun, většinu z toho v lednu. V Brně je průměrná roční potřeba 5500 tun soli, jen za leden se jí nyní spotřebovalo 3000 tun. „Zásobu před zimou jsme měli 18.000 tun, takže jsme dokupovali, stejně tak inertní materiály pro úseky, kde nejde solit," řekl Macháček. Brněnské komunikace měly před zimou 8000 tun, nyní dokoupily 1000 tun.

Žádný závažnější problém či nehoda silničáře nepotkala. I přes veškerou snahu zajistit zimní údržbu co nejlépe, čelí kritice řidičů. „Dnes všichni očekávají, že bude silnice pořád černá, tedy uklizená. Zároveň někteří řidiči nejsou schopní pochopit, že někde se pouze pluhuje, nebo se kvůli chráněné krajinné oblasti či kvůli zdrojům vody nesmí solit, a na silnici tak zůstává uježděný sníh s inertním posypem," řekl Macháček.

V Brně sypače zpomalují rok od roku víc ucpané ulice a čím dál hustší provoz. „Sypač musí na svou trasu nejdříve přijet, nemá žádnou přednost. Takže čeká v koloně a třeba do Bystrce mu to tak někdy může trvat půl i tři čtvrtě hodiny. A když někde zůstane kvůli nepojízdným autům stát, tak si řidiči stěžují, že nejezdíme. Ale je to víceméně každoroční kolorit," řekl Chasák.

Dosavadní zima také výrazněji zhoršuje stav silnic. „Nejhorší jsou současné dny, kdy je odpoledne nad nulou a v noci mrzne. Největší výtluky opravujeme ještě studenou obalovanou směsí, ale je to jen provizorní," řekl Chasák. Stejně postupují i krajští silničáři. „Opravujeme všechno, co se opravit dá. Když je ale výtluk příliš mělký, tak v něm směs nedrží. Kde je potřeba, rozmístíme také dopravní značky, aby si řidiči dali na výtluky pozor," řekl Macháček.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Namaluj si vlastní šalinu! Brněnský dopravní podnik sbírá návrhy pro...

sobota, 9. února 2019, 15:55

Jedinečnou příležitost nabízí do konce února brněnský dopravní podnik (DPMB). Ten hledá nový název a především design...

Mezi hlavním a židenickým nádražím v Brně bude od soboty výluka

pátek, 8. února 2019, 15:14

Vlaky, které mezi brněnským hlavním a židenickým nádražím částečně nahrazují tramvaje kvůli opravě Zábrdovického mostu,...

Řidič Octavie ignoroval výstražná světla na přejezdu a srazil se s...

úterý, 5. února 2019, 10:38

Dopravní policisté žádají veřejnost o pomoc s vyšetřováním nehody z pátku 1. února 2019. U Velkých Pavlovic na...

V Brně se letos po třech letech vrátí do provozu tramvaje K3R

úterý, 5. února 2019, 10:29

V Brně se letos vrátí do provozu po třech letech tramvaje typu K3R. Všechny musel dopravní podnik odstavit kvůli závadě...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.