Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Brně se letos po třech letech vrátí do provozu tramvaje K3R

 
úterý, 5. února 2019, 10:29

V Brně se letos vrátí do provozu po třech letech tramvaje typu K3R. Všechny musel dopravní podnik odstavit kvůli závadě na kloubovém spojení jednotlivých článků. Podnik dokonce uvažoval, zda vozidla, která má jen čtyři, nevyřadí. Nakonec dvě nechal opravit ve firmě Pars nova v Šumperku, ve které před 15 lety vznikla.

Vozy K3R byly jedním z vícero pokusů, jak modernizovat starší tramvaje v době, kdy podniky neměly tolik peněz na nákup nových. Vznikly z původních vozů K2 vložením nízkopodlažního článku. Díky tomu se kapacita vozu zvýšila na 200 lidí, což odpovídá soupravě dvou vozů T3 či tramvaji KT8.

Jelikož však poté dopravní podnik začal nakupovat nové vozy ze Škody Transportation 13T a začal kompletovat tramvaje Vario, zůstaly mu pouze čtyři kusy. „První K3 jsme museli odstavit už v roce 2011, další v roce 2013 a v roce 2016 poslední dva," uvedla mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Před dvěma lety podnik začal zvažovat, co s nimi, nakonec se rozhodl, že se vozy opraví. Odhadované náklady jsou přes deset milionů korun. „Jejich výhodou je nízkopodlažnost, kapacita, otočné podvozky a také osvědčená elektrická výzbroj," řekla Tomaštíková.

První vůz by měl začít vozit cestující v březnu, druhý v květnu. U druhé dvojice vozů se řeší ještě způsob opravy.

Brněnský dopravní podnik disponuje v Česku nejrůznorodějším vozovým parkem. V provozu jsou tramvaje T3 a K2 v různých modernizovaných variantách, tramvaje T6, dále obousměrná vozidla KT8, tramvaje VarioLF a Vario LF2 a tramvaje ze Škody 13T a Anitra. A k nim se na jaře vrátí zmíněná K3R.

Napsal(a) ČTK | Foto Pars nova

Štítky tramvaj, K3R, škoda, oprava

 


 

Kam dál?

Osmnáctiletý Polák v Audi si s omezením hlavu nelámal. Povolenou...

úterý, 5. února 2019, 10:23

O téměř 60 km/h překročil nejvyšší povolenou rychlost. Policisté na Znojemsku chytli první únorový den teprve...

Internet ve vozech MHD slouží hlavně ke zjišťování dopravních...

pondělí, 4. února 2019, 17:00

Minulý týden spustil brněnský dopravní podnik jako vůbec první podnik MHD v republice možnost bezplatného Wi-Fi...

Neznámý řidič naboural zaparkovaný autobus na nádraží ve Vyškově,...

pondělí, 4. února 2019, 09:13

Hned dvě nehody u kterých řidič (či řidička) naboural a ujel, řeší vyškovští policisté. První se stala koncem minulého...

Řidiči pozor! Po víkendové oblevě budou silnice dnes namrzat

pondělí, 4. února 2019, 08:39

Silnice mokré po víkendové oblevě a dešti mohou dnes ráno na jižní Moravě namrzat, teploty se v kraji pohybují kolem...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.