Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Internet ve vozech MHD slouží hlavně ke zjišťování dopravních informací, reaguje DPMB na kritiku

 
pondělí, 4. února 2019, 17:00

Minulý týden spustil brněnský dopravní podnik jako vůbec první podnik MHD v republice možnost bezplatného Wi-Fi připojení ve všech svých vozech. Po vlně pozitivních reakcí na novinku v brněnské dopravě se začaly také hojně objevovat posměšky a kritika na datový limit připojení, který činí 4Mb na uživatele. Podle tiskové mluvčí Dopravního podniku Hany Tomaštíkové je však datový limit nutný, zatím se však jedná o testovací provoz.

Hlavní myšlenkou bezplatného připojení k internetu není podle DPMB poskytování neomezeného přístupu k internetu. „Naším cílem je cestujícím v co největší míře zpřístupnit informace týkající se dopravy. Wi-fi připojení je jednou z dalších možností, jak dát cestujícím možnost zjišťovat během jízdy situaci v dopravě, vyhledávat spojení a podobně, a to bez nutnosti mít vlastní datový tarif," uvedla Tomaštíková.

ČTĚTE TAKÉ: Dopravní podnik začíná postupně zavádět wi-fi zdarma do každého vozu 

Opětovné připojení je možné

Datový limit na jednoho uživatele je podle Tomaštíkové nutný. „Pokud by byla služba se stávajícím objemem dat na vozidlo a měsíc neomezená, mohlo by dojít k situaci, že jeden cestující vyčerpá objem dat určený na celý měsíc pro všechny cestující," prohlásila mluvčí.

Pokud cestující limit na jedno připojení vyčerpá, může se navíc odpojit a znovu připojit. „Cílem bezplatného připojení pro cestující není stahování filmů nebo sledování fotbalových přenosů online," dodala. 

Wi-Fi připojení s názvem DPMBfree umožní cestujícímu čerpání 4 MB na jedno připojení v maximální době 20 minut. Rychlost připojení je pro cestujícího stanovena na 256 kbps. Každý vůz má datový limit 30 GB na měsíc. Připojit se najednou může až 50 lidí.
 

Testovací provoz

Jak však mluvčí podotýká, současný provoz je zatím pouze testovací. „Chceme sledovat zájem o službu a čerpání dat a po dvou měsících můžeme nastavení změnit, to ukáží až výsledky testování," upřesnila Tomaštíková. 

Přechod na nový řídící systém

Zařízení doplňkové služby šlo ruku v ruce s přechodem na nový řídící systém celého dopravního podniku. „Díky přechodu na nový řídící systém se nám naskytla možnost ekonomicky výhodně rozšířit služby o internet pro cestující," vysvětlila mluvčí. Dopravní podnik tak nemusel hradit Wi-Fi routery a jejich instalaci. Za internetové připojení ve stovkách vozů platí dohromady 2,3 miliony korun ročně.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Neznámý řidič naboural zaparkovaný autobus na nádraží ve Vyškově,...

pondělí, 4. února 2019, 09:13

Hned dvě nehody u kterých řidič (či řidička) naboural a ujel, řeší vyškovští policisté. První se stala koncem minulého...

Řidiči pozor! Po víkendové oblevě budou silnice dnes namrzat

pondělí, 4. února 2019, 08:39

Silnice mokré po víkendové oblevě a dešti mohou dnes ráno na jižní Moravě namrzat, teploty se v kraji pohybují kolem...

Na dálnici D2 u Blučiny se dnes ráno srazil kamion s osobákem,...

sobota, 2. února 2019, 09:01

Všechny bezpečnostní složky zasahovaly u vážné nehody kamionu a osobního auta na dálnici D2 u Blučiny. Na místě zemřela...

Speciální autobus najezdil po Brně tisíce kilometrů na plyn z...

čtvrtek, 31. ledna 2019, 13:00

Pilotní testování autobusu poháněného pouze plynem z odpadních vod dopadlo nad očekávání dobře. Dopravní podnik města...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.