Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Část autobusů na jižní Moravě začátkem roku málem ani nevyjela

 
středa, 9. ledna 2019, 09:00

Jednomu z největších autobusových dopravců na jižní Moravě hrozilo, že od nového roku vůbec nevyjede. Zvýšené náklady na provoz linkových autobusů tak donutily Jihomoravský kraj uzavřít s dopravcem Bors Bus ještě před uplynutím výpovědní lhůty novou krátkodobou smlouvu. Po třech až čtyřech měsících zajistí tyto služby nadále buď znovu Bors, nebo jeden ze 14 dalších dopravců, kteří na jižní Moravě jezdí a kraj je oslovil k podání nabídky.

Bors Bus zajišťuje v krajském systému spoje převážně na Břeclavsku, v malé míře i na Znojemsku, Hodonínsku a Brněnsku. Podle webu dopravce jezdí zcela nebo částečně na 38 linkách, což jej řadí k největším v kraji.

Problémy odstartovalo vládní nařízení

Problémy s dopravci vznikly před dvěma lety poté, co vládním opatřením od ledna 2017 skokové vzrostly mzdy řidičů. Postupně potíže prohlubuje i každoroční zvyšování minimální mzdy, na kterou jsou mzdy řidičů navázány. Kraj však mohl dopravcům v souladu se zákonem kompenzovat jen část zvýšených nákladů. Někteří dopravci podali výpovědi již dříve, přičemž výpovědní lhůta je 30 měsíců. Vedení kraje se vzhledem k obtížné situaci nakonec rozhodlo, že od 1. listopadu loňského roku vypoví veškeré smlouvy s výjimkou Znojemska, kde se soutěžilo již s ohledem na novou úpravu odměňování řidičů.

Výpovědní lhůta na dopravní výkony zajišťované dopravcem Bors Bus trvala do 30. dubna 2021, přičemž jezdit po tuto dobu by však nezvládl. „Musíme zajistit dopravní obslužnost, proto jsme s dopravcem v jednacím řízení bez uveřejnění podepsali novou smlouvu na nezbytně krátkou dobu za cenu vyšší, avšak odpovídající reálným nákladům. A nyní budeme čekat na nabídky dopravců, které jsme oslovili taktéž v jednacím řízení bez uveřejnění, aby na daných výkonech jezdili nejpozději do dubna 2021," řekl Hanák.

Na jižní Moravě se za kilometr jízdy autobusu platí výrazně méně

Od té doby by pak měli jezdit dopravci podle smluv, které vzejdou z otevřených výběrových řízení, jež kraj zahájí koncem letošního roku. Vybráno chce mít v polovině roku příštího. V současnosti se průměr plateb za kilometr v kraji pohybuje okolo 28 až 29 korun, republikový průměr je zhruba 36 korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Bors
 


 

Kam dál?

Mezi Brnem a Černou horou vzniknou mimoúrovňové křižovatky. Nejen z...

úterý, 8. ledna 2019, 18:06

Situaci na silnici I/43 mezi Brnem a Černou Horou mají zlepšit kolem roku 2025 tři na sebe navazující stavby. Jde o tři...

Husté sněžení komplikuje dopravu na jižní Moravě. Autobusy nabírají...

úterý, 8. ledna 2019, 10:39

Na jižní Moravě od rána hustě sněží. Sníh na silnici komplikuje dopravu. Některé autobusy nabírají až hodinová...

ŘSD má hotovou studii pro rychlostní silnici R43. Spojí plánovanou...

pondělí, 7. ledna 2019, 15:35

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má k dispozici studii, která je nutná k projektování nové silnice či dálnice 43 od...

VIDEO: Srážka dvou aut na hlavním nádraží vymrštila jedno z nich do...

pátek, 4. ledna 2019, 13:50

Pořádný šok museli ve čtvrtek večer zažít cestující, kteří čekali na šalinu číslo 8 na prvním nástupišti před hlavním...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Předsednictví ČR Radě EU může vést k vytvoření 570 nových míst

Předsednictví České republiky Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních požadavků zhruba 570 nových pracovních míst na dobu určitou. Vyplývá to z materiálu, který dostane vláda v pondělí pro informaci. Dokument je úvodní informací o nárocích na předsednictví. Podrobný návrh rozpočtu by měla vláda dostat do konce dubna a každý rok jej aktualizovat.

Ministr Vojtěch odhaduje, že letos bude až tisíc případů spalniček

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ČT onemocnělo v tuzemsku jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a jen za poslední týden přibylo šest desítek případů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

GLOSA: Získají fake news volnou cestu k šíření do společnosti?

Překvapuje mě, jak málo prostoru ve veřejné debatě získávají některá témata. Aktuálně se třeba jedná o směrnici o autorských právech na sociálních sítích, o které bude v příštím týdnu hlasovat Evropský parlament. Ta přináší zásadní otázku: Jsou racionálně neznalí voliči připraveni na důkladné ověřování informací, které budou nalézat na internetu?