Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mezi Brnem a Černou horou vzniknou mimoúrovňové křižovatky. Nejen z Lipůvky tak mají zmizet kolony

 
úterý, 8. ledna 2019, 18:06

Situaci na silnici I/43 mezi Brnem a Černou Horou mají zlepšit kolem roku 2025 tři na sebe navazující stavby. Jde o tři mimoúrovňové křižovatky, které zajistí bezpečnější a širší napojení částí Kuřimi Záhoří a Podlesí, dále na sever průmyslové zóny v Kuřimi a ještě severněji v Lipůvce napojení silnice do Blanska, vyplývá z dokumentu v Informačním portálu EIA. Stavby se plánují i proto, že dálnice či čtyřpruhová silnice R43 se bude stavět nejdříve koncem 20. let, spíše později.

Úsekem mezi koncem čtyřpruhové silnice a křižovatkou v Lipůvce projelo v roce 2016 24.000 aut denně a očekává se, že zatížení poroste. Křižovatky jsou přitom v době dopravní špičky na hranici či spíše za hranicí kapacity a vznikají nebezpečné situace, což by měly nové mimoúrovňové křižovatky vyřešit.

U Podlesí je dnes křižovatka, kde hlavní silnici přecházejí i chodci a přejíždějí cyklisté. Ti by nově měli využívat podjezd a hlavnímu tahu se zcela vyhnout. Nové napojení umožní také novou bytovou výstavu v lokalitě Kuřim-Záhoří.

Nová křižovatka u průmyslové zóny umožní především bezproblémový nájezd aut na hlavní tah stejně jako nová křižovatka v Lipůvce, kde je problém odbočit od Blanska do Brna. Stejně tak si projektanti slibují odstranění dlouhých kolon v Lipůvce ve směru na Brno.

ČTĚTE TAKÉ: ŘSD má hotovou studii pro rychlostní silnici R43. Spojí plánovanou D35 s 'Hitlerovou' starou dálnicí 

Stavby se plánují i přesto, že v budoucnu by se měla začít stavět silnice čí dálnice R43, která má pojmout většinu dopravní zátěže, jež je dnes na silnici I/43. Její stavba je ale zatím velmi vzdálená a dosud není ani jisté, kudy v okolí Kuřimi povede.

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto, Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Husté sněžení komplikuje dopravu na jižní Moravě. Autobusy nabírají...

úterý, 8. ledna 2019, 10:39

Na jižní Moravě od rána hustě sněží. Sníh na silnici komplikuje dopravu. Některé autobusy nabírají až hodinová...

ŘSD má hotovou studii pro rychlostní silnici R43. Spojí plánovanou...

pondělí, 7. ledna 2019, 15:35

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má k dispozici studii, která je nutná k projektování nové silnice či dálnice 43 od...

VIDEO: Srážka dvou aut na hlavním nádraží vymrštila jedno z nich do...

pátek, 4. ledna 2019, 13:50

Pořádný šok museli ve čtvrtek večer zažít cestující, kteří čekali na šalinu číslo 8 na prvním nástupišti před hlavním...

Obytný vůz srazil u Pohořelic mladého chodce, který přebíhal silnici,...

pondělí, 31. prosince 2018, 10:12

Přebíhání silnice mimo vyznačený přechod se vymstilo mladému muži u Pohořelic. V neděli večer ho tam totiž srazil...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Předsednictví ČR Radě EU může vést k vytvoření 570 nových míst

Předsednictví České republiky Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních požadavků zhruba 570 nových pracovních míst na dobu určitou. Vyplývá to z materiálu, který dostane vláda v pondělí pro informaci. Dokument je úvodní informací o nárocích na předsednictví. Podrobný návrh rozpočtu by měla vláda dostat do konce dubna a každý rok jej aktualizovat.

Ministr Vojtěch odhaduje, že letos bude až tisíc případů spalniček

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ČT onemocnělo v tuzemsku jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a jen za poslední týden přibylo šest desítek případů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

GLOSA: Získají fake news volnou cestu k šíření do společnosti?

Překvapuje mě, jak málo prostoru ve veřejné debatě získávají některá témata. Aktuálně se třeba jedná o směrnici o autorských právech na sociálních sítích, o které bude v příštím týdnu hlasovat Evropský parlament. Ta přináší zásadní otázku: Jsou racionálně neznalí voliči připraveni na důkladné ověřování informací, které budou nalézat na internetu?