Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno čekají od neděle změny v MHD. Nejvíce jich souvisí s masivní výlukou hlavního nádraží

 
pondělí, 3. prosince 2018, 15:53

Brněnský dopravní podnik chystá od 9. prosince menší změny v jízdních řádech. Týkat se budou se především velké vlakové výluky na hlavním nádraží, pravidelných městských linek se dotknou jen minimálně.

ČTĚTE TAKÉ: Na hlavním nádraží začne 9. prosince masivní výluka. Potrvá rok a postihne většinu cestujících 

Na brněnském hlavním nádraží začne kvůli opravám 9. prosince celoroční výluka. Dotkne se dvou třetin ze 60.000 lidí, kteří jím denně projdou. Kvůli instalaci moderního zabezpečovacího zařízení a pokračující opravě mostů přes Hybešovu a Křídlovickou nebudou moct na hlavní nádraží vjet vlaky od Břeclavi, Vyškova a Slavkova, nepojedou na ně ani dálkové vlaky, které Brnem projíždějí.

Funkci hlavního nádraží tak částečně převezme dolní nádraží a na významu získají další brněnské stanice v Králově Poli, ve Slatině a především v Židenicích, z nichž se stane přestupní uzel.

Této situaci přizpůsobí dopravu i brněnský dopravní podnik. Kromě posilové tramvajové linky P6 zajistí dopravní podnik i autobusy mezi hlavním a dolním nádražím, kde bude jezdit linka 61 a na příjezd velkého množství cestujících budou čekat záložní autobusy. Součástí zajištění náhradní dopravy jsou i expresní autobusové linky E63 a E77.

P6 z Králova Pole na hlavní nádraží

Linka P6 bude jezdit z královopolského nádraží k hlavnímu nádraží, protože řada vlaků skončí v Králově Poli. „S dolním nádražím spojíme hlavní linku 61, která bude jezdit po celý den včetně víkendů. Na dolním nádraží bude také trvale dispečer spojený s výpravčím a při příjezdu vlaku může jet autobusů více," řekl provozní ředitel Jan Seitl.

Nová linka do Chrlic i Slatiny

Jako doplněk náhradní dopravy budou jezdit expresní linky E63 z hlavního nádraží do Chrlic a linka E77 od hlavního nádraží ke slatinskému, protože některé vlaky budou končit zde. „Náhradní autobusovou dopravu jsme vyhráli v soutěži Českých drah a je to pro nás objem 90 milionů korun," řekl generální ředitel Miloš Havránek.

Nová zastávka u Hrocha v Komíně nebo expres z Mendláku na Kamenný vrch

Další změny budou minimální i vzhledem k dlouhodobým výlukám, aby dopravní podnik cestující příliš nezatěžoval, navíc budou nabíhat postupně v prvním pololetí.

Linka 65 začne lépe obsluhovat ulici Renčova, vznikne zastávka u sportovního areálu U Hrocha v Komíně a také se začne jezdit k obytnému souboru Panorama v Bystrci. Také se chystá expresní spoj z Mendlova náměstí na Kamenný vrch.

„Až skončí výluka na Chodské, budou moct jezdit na lince 35 parciální trolejbusy. Pojedou z Mendlova náměstí po trase linky 84 kolem Riviéry, zatočí do Pisáreckého tunelu a vyjedou u zastávky Čtvrtě. Budou sloužit jako posilové spoje ve špičkách všedních dnů," řekl Seitl.

Jednička plně nízkopodlažní

Novinkou bude také plná nízkopodlažnost vozidel na lince 1, protože všechny spoje již zajistí velkokapacitní nízkopodlažní souprava tramvají Vario.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto ilustrační foto, Dominik Svoboda | Zdroj s využitím ČTK
 


 

Kam dál?

Kvůli ledovce na silnicích nabírá dnes ráno většina spojů na jižní...

pondělí, 3. prosince 2018, 08:47

Ledovka v noci způsobila na jižní Moravě kalamitu v dopravě, kritická byla situace hlavně v západní části kraje....

Sněhová pokrývka a nízké teploty dělají na jižní Moravě části řidičů...

sobota, 1. prosince 2018, 17:02

Sněžení, které zasáhlo i jižní Moravu, od páteční noci přináší komplikace pro některé řidiče. Ti často podceňují...

Ředitelství silnic a dálnic chce rozšířit D1 u Brna na šest pruhů....

čtvrtek, 29. listopadu 2018, 11:39

Ze čtyř pruhů na šest. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce do tří let rozšířit stávající počet pruhů na dálnici D1....

Řidička narazila v Brně do sloupu osvětlení, i přes snahu záchranářů...

středa, 28. listopadu 2018, 11:05

Nejspíše kvůli zdravotní indispozici nabourala v pondělí večer starší řidička v brněnských Žabovřeskách do sloupu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Školákům a studentům dnes začínají velikonoční prázdniny

Žákům základních a středních škol dnes začínají velikonoční prázdniny. Do školních lavic se vrátí po pěti dnech volna v úterý 23. dubna. Podle předpovědi meteorologů je čeká slunečné počasí. Řada lidí využije prodloužené velikonoční volno k cestování, na silnicích se proto očekává zvýšený provoz. Podle policistů jsou velikonoční svátky z hlediska bezpečnosti provozu nejrizikovějším obdobím z celého roku, od středy proto kontrolují na vybraných místech republiky dodržování zákazu jízdy pod vlivem alkoholu.

Biologické centrum v Budějcích chystá rekonstrukci areálů. Stát by měla až tři miliardy korun

Budějcké Biologické centrum Akademie věd chce zrekonstruovat svůj areál v Branišovské ulici a Na Sádkách. Kromě budov a okolí chce dovybavit také přístrojové zařízení. Náklady se podle odhadů mohou vyšplhat na dvě až tři miliardy korun. S modernizací by se mělo začít příští rok.

Začala stavba druhé části obchvatu. Ťok přidal do sbírky poslední kladívko

Obchvat Budějc se dnes dočkal dalšího slavnostního okamžiku. Zahájena byla totiž stavba více než sedmikilometrového úseku z Úsilného do Hodějovic. Na základní kámen poklepali kromě hejtmanky kraje, primátora Budějc nebo ředitele ŘSD, také končící ministr dopravy Dan Ťok. Do své sbírky tak přidal poslední kladívko zahajující stavbu důležité dopravní tepny.