Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno čekají od neděle změny v MHD. Nejvíce jich souvisí s masivní výlukou hlavního nádraží

 
pondělí, 3. prosince 2018, 15:53

Brněnský dopravní podnik chystá od 9. prosince menší změny v jízdních řádech. Týkat se budou se především velké vlakové výluky na hlavním nádraží, pravidelných městských linek se dotknou jen minimálně.

ČTĚTE TAKÉ: Na hlavním nádraží začne 9. prosince masivní výluka. Potrvá rok a postihne většinu cestujících 

Na brněnském hlavním nádraží začne kvůli opravám 9. prosince celoroční výluka. Dotkne se dvou třetin ze 60.000 lidí, kteří jím denně projdou. Kvůli instalaci moderního zabezpečovacího zařízení a pokračující opravě mostů přes Hybešovu a Křídlovickou nebudou moct na hlavní nádraží vjet vlaky od Břeclavi, Vyškova a Slavkova, nepojedou na ně ani dálkové vlaky, které Brnem projíždějí.

Funkci hlavního nádraží tak částečně převezme dolní nádraží a na významu získají další brněnské stanice v Králově Poli, ve Slatině a především v Židenicích, z nichž se stane přestupní uzel.

Této situaci přizpůsobí dopravu i brněnský dopravní podnik. Kromě posilové tramvajové linky P6 zajistí dopravní podnik i autobusy mezi hlavním a dolním nádražím, kde bude jezdit linka 61 a na příjezd velkého množství cestujících budou čekat záložní autobusy. Součástí zajištění náhradní dopravy jsou i expresní autobusové linky E63 a E77.

P6 z Králova Pole na hlavní nádraží

Linka P6 bude jezdit z královopolského nádraží k hlavnímu nádraží, protože řada vlaků skončí v Králově Poli. „S dolním nádražím spojíme hlavní linku 61, která bude jezdit po celý den včetně víkendů. Na dolním nádraží bude také trvale dispečer spojený s výpravčím a při příjezdu vlaku může jet autobusů více," řekl provozní ředitel Jan Seitl.

Nová linka do Chrlic i Slatiny

Jako doplněk náhradní dopravy budou jezdit expresní linky E63 z hlavního nádraží do Chrlic a linka E77 od hlavního nádraží ke slatinskému, protože některé vlaky budou končit zde. „Náhradní autobusovou dopravu jsme vyhráli v soutěži Českých drah a je to pro nás objem 90 milionů korun," řekl generální ředitel Miloš Havránek.

Nová zastávka u Hrocha v Komíně nebo expres z Mendláku na Kamenný vrch

Další změny budou minimální i vzhledem k dlouhodobým výlukám, aby dopravní podnik cestující příliš nezatěžoval, navíc budou nabíhat postupně v prvním pololetí.

Linka 65 začne lépe obsluhovat ulici Renčova, vznikne zastávka u sportovního areálu U Hrocha v Komíně a také se začne jezdit k obytnému souboru Panorama v Bystrci. Také se chystá expresní spoj z Mendlova náměstí na Kamenný vrch.

„Až skončí výluka na Chodské, budou moct jezdit na lince 35 parciální trolejbusy. Pojedou z Mendlova náměstí po trase linky 84 kolem Riviéry, zatočí do Pisáreckého tunelu a vyjedou u zastávky Čtvrtě. Budou sloužit jako posilové spoje ve špičkách všedních dnů," řekl Seitl.

Jednička plně nízkopodlažní

Novinkou bude také plná nízkopodlažnost vozidel na lince 1, protože všechny spoje již zajistí velkokapacitní nízkopodlažní souprava tramvají Vario.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto ilustrační foto, Dominik Svoboda | Zdroj s využitím ČTK
 


 

Kam dál?

Kvůli ledovce na silnicích nabírá dnes ráno většina spojů na jižní...

pondělí, 3. prosince 2018, 08:47

Ledovka v noci způsobila na jižní Moravě kalamitu v dopravě, kritická byla situace hlavně v západní části kraje....

Sněhová pokrývka a nízké teploty dělají na jižní Moravě části řidičů...

sobota, 1. prosince 2018, 17:02

Sněžení, které zasáhlo i jižní Moravu, od páteční noci přináší komplikace pro některé řidiče. Ti často podceňují...

Policisté hledají svědky několika dopravních nehod ve Vyškově a okolí

čtvrtek, 29. listopadu 2018, 12:33

Vyškovští policisté žádají veřejnost o pomoc při vyšetřování hned několika dopravních nehod, které se v uplynulých...

Ředitelství silnic a dálnic chce rozšířit D1 u Brna na šest pruhů....

čtvrtek, 29. listopadu 2018, 11:39

Ze čtyř pruhů na šest. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce do tří let rozšířit stávající počet pruhů na dálnici D1....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.