Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Modernizace železniční tratě Brno - Zastávka má začít ve druhé polovině příštího roku

 
středa, 25. července 2018, 10:16

S modernizací železniční tratě z Brna do Zastávky u Brna téměř za čtyři miliardy korun by se mělo podle plánů Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) začít ve druhé polovině příštího roku. Po několikaletém blokování stavby ze strany spolku Voda z Tetčic už může správce kolejí stavbu bez větších potíží připravovat a souběžně s tím chystá město stavbu dopravního terminálu u zastávky ve Starém Lískovci, která na trati vznikne.

Dvacetikilometrová trať bude mít po modernizaci dvě koleje v celé délce a budou po nich jezdit elektrické vlaky rychlostí až 120 kilometrů za hodinu, dnes se zde většinou jezdí osmdesátkou. Vzniknout mají nové zastávky ve Starém Lískovci a v Ostopovicích.

Vyšší kapacita vlaků zredukuje autobusové spoje

Díky vyšší kapacitě tratě mají také častěji jezdit vlaky mezi Brnem a Zastávkou. Umožní to zredukovat souběžně vedené autobusové linky, které kvůli situaci na silnicích trpí častými nepravidelnostmi. „Aktuálně vybíráme zhotovitele dokumentace pro stavební povolení. Předpokládáme, že se ve druhé polovině příštího roku začne stavět," uvedla mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Město se SŽDC stavbu koordinuje. „V předchozím čtvrtletí získala stavba terminálu územní rozhodnutí a v nejbližších týdnech město zahájí výběrové řízení pro zpracovatele projektové dokumentace," uvedla Radka Loukotová z tiskového střediska magistrátu.

Prodloužení trolejbusu

K terminálu má být prodloužená trolejbusová linka ze současné konečné Osová a měly by do něj zajíždět i některé regionální autobusové linky. Výrazně se tak zjednoduší cesta lidem, kteří přijíždějí od Zastávky či Střelic do jihozápadní části Brna, především do bohunického kampusu.

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Aktualita k rezidentnímu parkování: v centru města se změnila cena za...

úterý, 24. července 2018, 15:18

Brněnští radní dnes na popud městské části Brno-střed upravili ceník rezidentního parkování pro abonenty v brněnském...

Řidička s tříletým synem v autě dostala smyk a narazila do sloupu....

úterý, 24. července 2018, 09:11

O důležitosti dětské autosedačky se minulý týden ve středu nedobrovolně přesvědčila mladá žena na Vyškovsku. Řidička s...

Zelení v Brně navrhují místo železnice stavbu podzemní šaliny

pondělí, 23. července 2018, 15:58

Více než půl roku trvají jednání zástupců města Brna a Jihomoravského kraje s ministerstvem dopravy o možné výstavbě...

Z Ivančic povede cyklostezka do Moravských Bránic a Kounic. Stavět se...

pondělí, 23. července 2018, 12:13

Nová cyklostezka, která povede cyklisty mimo frekventovanou silnici, by se mohla v roce 2020 začít stavět mezi...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.