Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zelení v Brně navrhují místo železnice stavbu podzemní šaliny

 
pondělí, 23. července 2018, 15:58

Více než půl roku trvají jednání zástupců města Brna a Jihomoravského kraje s ministerstvem dopravy o možné výstavbě železničního diametru. Jediným výsledkem je zatím zamítavé stanovisko ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), který v minulých týdnech předložil vládě návrh nového nádraží bez slibované podmínky vybudování podzemní železnice. Brněnští Zelení přišli s novým návrhem řešení - místo železničního tramvajový diametr.

Navrhovaný kratší, zhruba tříkilometrový úsek mezi ulicemi Nádražní a Šumavská by podle Zlených vyšel výrazně levněji  než 16 kilometrů dlouhá trasa s 6,6 kilometru dlouhými železničními tunely. „Tramvajový diametr je v souladu s územním plánem a úsek mezi Nádražní a Šumavskou by mohl být postaven do deseti let. Jeho přípravu bude mít navíc plně v rukou město Brno,“ prohlásil náměstek primátora pro rozvoj Martin Ander, 

Kapacita šalin nestačí, nové spoje však přidat nelze, říkají Zelení

Kapacita tramvajové dopravy v centru nedostačuje, ale přidat další tramvajové spoje není podle Zelených prakticky možné, protože by to přineslo kolaps některých křižovatek na malém městském okruhu. Ani v rámci dopravního uzlu na ulici Nádražní již nelze přidat na povrchu žádná další nástupiště.

„Za této situace si město nemůže dovolit dále jen vyčkávat na výsledek jednání se státem o železničním diametru. Řešení navrhované Zelenými je oproti tomu proveditelné relativně rychle," uvádí strana v tiskové zprávě.

Podzemní šalina by zvládla trasu Nádražní - Šumavská za šest minut

Podle návrhu Zelených by mohly tramvaje od Komárova a jižního centra během 6 minut se zastávkami ve 4 stanicích projet podzemním úsekem dráhy až k výškovým budovám na Šumavské. Odtud by pokračovaly do Králova Pole, Žabovřesk a Bystrce. Diametr by tak výrazně zrychlil cestování centrem města a propojil vytížené dopravní uzly na Nádražní, České, Konečného náměstí a Šumavské, kde se plánuje výstavba kapacitního záchytného parkoviště P+R.

Právě napojení rychlé tramvaje na velkokapacitní záchytné parkoviště P+R je klíčové pro to, abychom řidičům mohli nabídnout seriózní a plnohodnotnou alternativu dopravy do centra města. Ulevíme tak ulicím od každodenních kolon. Dnes kvůli přetížené MHD není tato nabídka dostatečně atraktivní,“ dodala kandidátka na primátorku města Brna za Zelené Jasna Flamiková.

Napsal Brněnská Drbna | Foto Vizualizace prof. Ing. Jiří Barták, DrSc., zdroj: ASB portal | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Z Ivančic povede cyklostezka do Moravských Bránic a Kounic. Stavět se...

pondělí, 23. července 2018, 12:13

Nová cyklostezka, která povede cyklisty mimo frekventovanou silnici, by se mohla v roce 2020 začít stavět mezi...

Úspěšné léto pro brněnské letiště. O letošních prázdninách vybaví až...

pondělí, 23. července 2018, 11:54

O letošních letních prázdninách se na brněnském letišti „otočí“ až o třicet procent letadel naplněných cestujícími více...

Vlak dnes ráno ve Starém Lískovci srazil muže, na místě zemřel

pondělí, 23. července 2018, 10:46

Vlak dnes ráno v Brně-Starém Lískovci srazil muže, který na místě zemřel. Neštěstí se stalo při ulici Martina Ševčíka...

Oprava silnice I/43 skončila dříve. Úsek mezi Lipůvkou a Kuřimí je...

pátek, 20. července 2018, 13:50

Úsek vytížené silnice I/43 mezi Kuřimí a Lipůvkou na sever od Brna se podařilo silničářům opravit o devět dní dříve a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.