Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Komplikace v brněnské dopravě kvůli stavbám jsou spíš nárazové, říkají policisté

 
středa, 18. července 2018, 19:21

Velká většina Brňanů i lidí, kteří do krajského města dojíždějí, se v současnosti musí potýkat s množstvím dopravních omezení. Kvůli opravám silnic a tramvajových tratí se to týká nejen řidičů aut, ale i lidí, kteří jezdí MHD či chodí pěšky. Podle policejního mluvčího Pavla Švába omezení na hlavních tazích způsobují spíše nárazové komplikace, nikoliv dlouhodobé, a to i díky slabšímu prázdninovému provozu.

Rozkopané centrum

Dopravní podnik má dvě problematická místa, kde nabírají autobusy zpoždění, v rozkopaném centru usměrňují cestující informátoři, uvedl provozní ředitel Jan Seitl. Po několika letech se totiž stavební práce dotkly cestujících MHD v samém centru města. Během celého léta není možné tramvají projet přes Moravské náměstí na ulici Milady Horákové a aktuálně se na deset dní kompletně uzavřel tramvajový trojúhelník u Nejvyššího správního soudu na Moravském náměstí. Souběžně zde také Teplárny Brno přestavují parovod na horkovod.

Česká, Moravák, Koliště

Tramvaje tedy neprojedou ani z České ulice na Moravské náměstí a pěší musejí velký prostor obcházet. „První vlna, kdy lidé nevěděli, kudy dál, byla 2. července, druhá po dovolených o týden později a v pondělí další kvůli tomu, že nejde projet z České na Moravské náměstí," řekl Seitl.

V úzkém centru města se dále pracuje na Kolišti, takže auta zde mají ztížený průjezd a na mnohých křižovatkách nesmějí odbočit. Hůře se jezdí také ulicí Zvonařka na velkém městském okruhu, kde je provoz zúžený ze čtyř do dvou pruhů. Podobně se provoz brzy zúží i pod železničním mostem na Křídlovické a Hybešově, a to až do půlky prosince.

Dornych, Černovická, Chodská a Slovanské náměstí

Zavřený je také Dornych a omezení je rovněž u mimoúrovňových křižovatek Ostravské s Bělohorskou a Černovické s Olomouckou. Rekonstrukce parovodu omezuje provoz na Mendlově náměstí, kvůli opravě sítí v podzemí je uzavřená ulice Chodská a polovina Slovanského náměstí.

Komplikace nastávají i potom, co zaprší

„Obecně nejvíce komplikují uzavírky provoz na tranzitních komunikacích. Problémy jsou ve špičkách samozřejmě ve chvíli, kdy se někde stane nehoda. Záleží také na počasí. Když prší, lidé jezdí autem více," řekl Šváb. Největší problémy jsou však podle něj v době, kdy dopravní omezení začínají, než si řidiči najdou alternativní trasy či jiný způsob dopravy.

„Některé uzavírky však přesáhnou prázdniny a září bude nejspíš na některých místech kritické," předpokládá Šváb. Dopravnímu podniku dělají kolony aut problém právě v ulici Zvonařka. „Auta stála až k Ostravské, ale přes léto jsme řadu linek odklonili přes Křenovou, takže se zpožděním jezdí jen okružní linky 44 a 84. Druhým problémem je rozšiřování křižovatky Tuřanka a Řípská. Minulý týden tak linka 78 nabírala zpoždění až 15 minut, tento týden díky nově otevřenému pruhu už jen pět až deset minut," řekl Seitl.

Foto Martin Šeda | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Konec propoceným cestám? Dopravní podnik vybaví desítky autobusů...

úterý, 17. července 2018, 15:20

Brněnský dopravní podnik nechá letos dodatečně namontovat klimatizaci do prostoru pro cestující v 55 autobusech, které...

Motorkář trefil v plné rychlosti srnce. Zvíře zemřelo, řidič i...

úterý, 17. července 2018, 10:32

K nešťastné srážce se zvířetem došlo v neděli ve večerních hodinách v katastru obce Milovice na Břeclavsku ...

Na brněnském hlavním nádraží dnes začala rozsáhlá výluka. Dotkne se...

pondělí, 16. července 2018, 15:44

Na brněnském hlavním nádraží dnes začala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) s opravou historických mostů přes...

Černý víkend na silnicích. Na jižní Moravě zemřeli dva motorkáři

pondělí, 16. července 2018, 02:01

Smutný víkend zažily rodiny a přátelé dvou motorkářů na jižní Moravě. Na Znojemsku se srazil muž na KTM s dodávkou Ford...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Předsednictví ČR Radě EU může vést k vytvoření 570 nových míst

Předsednictví České republiky Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních požadavků zhruba 570 nových pracovních míst na dobu určitou. Vyplývá to z materiálu, který dostane vláda v pondělí pro informaci. Dokument je úvodní informací o nárocích na předsednictví. Podrobný návrh rozpočtu by měla vláda dostat do konce dubna a každý rok jej aktualizovat.

Ministr Vojtěch odhaduje, že letos bude až tisíc případů spalniček

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ČT onemocnělo v tuzemsku jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a jen za poslední týden přibylo šest desítek případů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

GLOSA: Získají fake news volnou cestu k šíření do společnosti?

Překvapuje mě, jak málo prostoru ve veřejné debatě získávají některá témata. Aktuálně se třeba jedná o směrnici o autorských právech na sociálních sítích, o které bude v příštím týdnu hlasovat Evropský parlament. Ta přináší zásadní otázku: Jsou racionálně neznalí voliči připraveni na důkladné ověřování informací, které budou nalézat na internetu?