Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Schváleno. Vláda souhlasí s přesunem brněnského nádraží k řece, s metrem však nepočítá

 
úterý, 10. července 2018, 13:10

Vláda dnes vzala na vědomí rozhodnutí ministerstva dopravy o tom, že nové vlakové nádraží v Brně za desítky miliard korun vznikne v odsunuté poloze u řeky Svratky. Nepočítá s podzemní železnicí podobné metru, jež by zajišťovala přepravu cestujících v MHD. Město dalo vznik tzv. diametru jako podmínku pro nádraží dále od centra.

Primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL) ČTK řekl, že diametr je nutný a Babišova vláda jde rozhodnutím proti lidem. Koaliční ANO mělo nejlepší podmínky podzemní dráhu jako společnou investici s nádražím dojednat, když je premiérem šéf ANO Andrej Babiš, řekl Hladík. O novém nádraží v Brně se mluví 90 let. Současné nádraží už kapacitně nestačí.

Zvažovala se varianta výstavby v centru pod Petrovem poblíž současného nádraží, nebo odsun o necelý kilometr k řece. Kraj, město, ale i někteří odborníci se vyslovili pro odsun, zatímco lidé chtějí nádraží v centru. Většinou se pro něj vyjádřili ve dvou referendech, která však nebyla platná pro nízkou účast.

Vláda s diametrem zatím nepočítá

Ministr dopravy Dan Ťok dnes předložil vládě informační materiál, v němž ministerstvo rozhodlo o odsunu, ale zatím nepočítá s diametrem. Možnost stavby diametru do budoucna prověří Správa železniční dopravní cesty, která se bude zabývat i sloučením dosud oddělené osobní a nákladní dopravy do jednoho koridoru.

Hollan chce přimět radu odmítnout postup ministerstva

Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) řekl, že předloží radě Brna návrh, aby vyzvala vládu k odmítnutí postupu ministerstva a aby se diametr stavěl současně s nádražím. Jinak podle něj město nezvládne přepravovat cestující z odsunutého nádraží. Už nyní je kapacita tramvají na hraně.

Hnutí ANO selhalo, říká Hladík

Znepokojený je rozhodnutím ministerstva a potažmo vlády i náměstek Hladík. „Diametr je nutnost a Babišova vláda jde tímto rozhodnutím proti lidem. Je mi líto, že hnutí ANO, které mělo nejlepší podmínky prosadit podzemní dráhu jako společnou investici s novým nádražím, to nedokázalo se svým stranickým předsedou a premiérem Andrejem Babišem dojednat," řekl Hladík.

Podle něj za výsledek nese zodpovědnost hnutí ANO. Hladík podpoří Hollanův návrh, aby město vyzvalo vládu o zahrnutí diametru do výběru varianty nádraží.

Odsouhlasili jste dopravní kolaps, míní Ander

Podle primátorova náměstka Martin Andera (SZ) vláda podpořila kolaps dopravy v Brně, protože chce nádraží odsunout. Zelení dlouhodobě podporovali variantu výstavby nádraží pod Petrovem. Pokud má diametr odvrátit dopravní kolaps, musí se postavit spolu s odsunutým nádražím, uvedl Ander.  Jinak lidé zažijí to samé co s autobusovým nádražím Zvonařka, k němuž dodnes nevede tramvaj, přitom je v odsunuté poloze už desítky let.

Variantu pod Petrovem podporují i aktivisté z hnutí Nesehnutí. Hana Chalupská uvedla, že odsun poškodí město i většinu obyvatel. Odsun a ještě bez diametru podle ní bude mít za následek odliv cetujících z MHD do aut, pro která není v Brně dost místa.

Opozice odsun chválí, k diametru se prý časem dospěje

Opoziční ČSSD a ODS ústy předsedů Olivera Pospíšila a Roberta Kerndla míní, že je odsun dobrý a podmínění jeho stavby diametrem není správné. Podle nich sice diametr dopravě pomůže, ale časem se k němu stejně musí dospět, i pokud nebude podmínkou stavby nádraží.

Odsunuté nádraží má stát přes 40 miliard korun. Ministr Ťok má do konce prázdnin vypracovat detailní rozbor financování přesunu. Další dvě miliardy by měla stát městská infrastruktura, s dalšími 20 miliardami se počítá na budoucí zapojení vysokorychlostních tratí. U diametru, který by přepravoval cestující stejně jako pražské metro, se počítá s náklady v miliardách korun, někdy se mluví až o 20 miliardách.

Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Na D2 u Olympie dnes havarovala rumunská dodávka, šest lidí se zranilo

neděle, 8. července 2018, 17:27

Šest lidí se dnes ráno zranilo při havárii rumunské dodávky na dálnici D2. Nehoda se stala na 6. kilometru ve směru na...

VIDEO: Tragická nehoda u Pasohlávek. Žena zemřela, zranilo se devět...

sobota, 7. července 2018, 10:30

Při čelní srážce dodávky a osobního auta u Pasohlávek na Brněnsku zemřela dnes ráno jedna žena a devět lidí se zranilo....

V Brně zahájí od soboty pravidelný provoz retrotramvaj. Pojede linku...

pátek, 6. července 2018, 18:13

Kvůli výlukám se mohou příznivci historie MHD v Brně těšit na pravidelný provoz retrotramvaje v sobotu na lince x14....

Královo Pole uzavřela další rekonstrukce. Nově neprojedete Husitskou

pondělí, 2. července 2018, 17:00

V Králově Poli na Slovanském náměstí a v ulicích Chodská a Ruská pokračuje plánovaná rekonstrukce kanalizace. Během...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Žít Brno chce pozvat do města několik...

  • Zfetovaný muž lezl na hlavním nádraží po...

  • VIDEO: Na Svoboďáku hrál světoznámý...

  • VIDEO: Muž unesl mladou ženu od vchodu domu...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Naštvěte se – a Facebook už zařídí zbytek. Populisté profitují z hněvu na sociálních sítích

Málokterý populistický politik se obejde bez emotivních gest při veřejných vystoupeních nebo emočně zabarvených výrazů v příspěvcích na sociálních sítích. Právě tam, konkrétně na Facebooku, můžou emoce – a nejvíce hněv – populistům pomoci zasáhnout větší publikum. Algoritmus Facebooku totiž takovým emotivním příspěvkům „fandí“.

Jak správně postupovat při reklamaci zájezdu?

Vrátili jste se z dovolené rozčarovaní ze služeb, které vám poskytla cestovní kancelář? Ubytování bylo horší, vzdálenost od moře neodpovídala informaci v katalogu a slibovaný bazén úplně chyběl? Braňte se a vady zájezdu reklamujte.

Nepřipouštěli si neúspěch, řekl český hasič o záchraně Thajců

Neúspěch akce na záchranu 12 thajských fotbalistů uvězněných v zatopené jeskyni si nikdo nepřipouštěl, řekl dnes novinářům český hasič David Kareš, který byl na místo vyslán z České republiky. Společně s kolegou Petrem Vodičkou měli za úkol posoudit, zda by se pro vyproštění dětí a jejich trenéra dala využít velkokapacitní čerpadla. Nasazení českých hasičů dnes ocenil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předal jim skleněné plakety.