Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Velká cena motocyklů prodělala 40,6 milionů korun

 
úterý, 20. listopadu 2012, 10:47

Pořadatelé letošní Velké ceny České republiky motocyklů v Brně prodělali 40,6 milionu korun. Agentuře Mediafax to v úterý řekla předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová s tím, že ve srovnání s rokem 2011 se ztrátovost podniku navýšila o dalších 9,5 milionu korun.

K prohloubení ztrátovosti nejvýznamnějšího motoristického podniku v České republice podle Ulmanové přispěla menší návštěvnost na závodech a tím i nižší výnosy ze vstupného a současné zvýšení takzvaného zalistovacího poplatku promotérům šampionátu.

Automotodrom se proto podle Ulmanové neobejde bez financování z veřejných rozpočtů. „Náklady jsme už loni redukovali na nezbytné minimum a prostor pro jejich další snižování byl letos jen minimální,“ prohlásila.

Náklady Automotodromu Brno na Grand Prix České republiky 2012 dosáhly podle Ulmanové 136,9 milionu korun, výnosy činily 96,3 milionu korun.

„Ve výnosech je započítána i dotace z ministerstva školství, která v roce 2012 dosáhla 26,5 milionu korun a která byla prostřednictvím Českého svazu motocyklového sportu převedena promotérské společnosti Dorna Sports,“ vypočítala šéfka Masarykova okruhu.

Nejvyšší nákladovou položkou zůstává zalistovací poplatek promotérovi. Podle smlouvy údajně nelze zveřejnit jeho přesnou výši, v letošním roce se ale poplatek za právo uspořádat mistrovství světa motocyklů navýšil v řádu milionů korun. Celkový objem peněz se podle Ulmanové, v přepočtu podle aktuálního kurzu, přiblížil sedmdesáti milionům korun.

Druhou nejvyšší položkou jsou provozní náklady ve výši 47,9 milionů korun. Tyto peníze zahrnují veškeré výdaje za přípravu trati a areálu, dopravní značení, ostrahu, zajištění hromadné dopravy a pronájem zařízení. Masarykovu okruhu se podle šéfky podařilo meziročně snížit provozní náklady o šest procent.

Automotodrom šetřil i na mzdách - více než 4000 pracovníků zajišťujících organizaci Grand Prix si mezi sebe rozdělilo 11,8 milionu korun, o devět procent méně než loni. Dalších 10,86 milionu korun pak pořadatelé zaplatili za pronájem sedadlových tribun, velkoplošných obrazovek, techniky nebo mobilních toalet.

Příjmy Automotodromu ze vstupného klesly ve srovnání s rokem 2011 o 18 procent na 45,6 milionu korun. Příjmy z obchodu a ostatních služeb spojených s Grand Prix ČR dosáhly 24,2 milionu korun.

Grand Prix České republiky přilákala během tří dnů celkem 212 303 návštěvníků, asi o 10 procent méně než v roce 2011. I tak zůstala nejnavštěvovanějším podnikem šampionátu MotoGP.

„Propad návštěvnosti je celosvětový a na některých okruzích velmi markantní. Například jedna z tradičních destinací - italské Mugello - zaznamenala propad o třetinu,“ připomněla Ulmanová.

Šéfka představenstva Automotodromu v této souvislosti nepřímo přiznala, že bez státních dotací a peněz z veřejných rozpočtů by Velká cena motocyklů zkrachovala.

„Rok 2012 nás utvrdil v tom, že podíl financování z veřejných zdrojů je pro nás klíčovou složkou, bez které není možné konání závodu Grand Prix České republiky zabezpečit. V ekonomické situaci, ve které se nachází Evropa, již pro nás není možné pokrývat extrémní ztrátu Grand Prix z výnosů z pronájmu závodní dráhy během roku,“ přiznala.

Napsal Jiří Nováček, Mediafax
Foto: Jiří Navrkal, www.motormix.cz

 


 

Kam dál?

Město chce odkoupit akcie ve společnosti Veletrhy Brno

pátek, 12. října 2012, 13:41

Zastupitelstvo města Brna na svém jednání v úterý 9. října schválilo záměr vést jednání a získat majetkový podíl 61...

Mladý psychopat si za vraždu odsedí 19 let ve vězení

čtvrtek, 4. října 2012, 20:24

Brněnský krajský soud poslal ve čtvrtek na 19 let do vězení čtyřiadvacetiletého Michala Bílka z Luhačovicka, který v...

Brňané si nově můžou domů pořídit ultrarychlý internet

čtvrtek, 4. října 2012, 12:51

Od října můžete v Brně surfovat po internetu neuvěřitelnou rychlostí! Jedna z místních společností svým zákazníkům...

Budějovický Budvar končí s podporou hokejové extraligy!

středa, 26. září 2012, 09:07

Budějovický Budvar, n.p. ukončuje reklamní aktivity spojené s propagací značky Budweiser Budvar v rámci české hokejové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.