Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnský soud rozhodl - Kaufland zaplatí pokutu 22 milionů korun

 
pondělí, 20. ledna 2014, 11:21

Obchodní řetězec Kaufland bude muset zaplatit pokutu 22,130 milionu korun, kterou dostal loni v říjnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Kaufland proti sankci podal žalobu, domáhal se i odkladu placení pokuty, Krajský soud v Brně to ale nyní zamítl. Dnes to
řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Firma pokutu dostala za porušení zákona o významné tržní síle, který reguluje vztahy mezi obchodníky a dodavateli.

Kaufland v žádosti o odkladný účinek žaloby uvedl pouze obecné skutečnosti. Například fakt, že v případě zaplacení pokuty nebude moci s finančními prostředky ve výši sankce disponovat. Podle soudu tato argumentace nestačí. O správnosti postupu ÚOHS při vyměření sankce bude soud teprve rozhodovat. Obdobnými případy se často zabývá rok i déle.

Podle antimonopolního úřadu Kaufland porušil zákon, když sjednával s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty delší než 30 dní a platby takto i realizoval.    

V postupu firmy našel ÚOHS i další chyby. Obchodní řetězec sjednával s 95 procenty svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů pro případ postoupení pohledávky třetím osobám povinnost hradit vedle nákladů spojených se zpracováním této agendy ještě poplatek ve čtyřprocentní výši pohledávky.

"Současně Kaufland pro případ úhrady faktur dodavatelům před lhůtou splatnosti účtoval takzvané dodatečné skonto ve výši 0,5 procenta z předčasně uhrazené faktury za každý započatý týden, o který byla faktura dříve uhrazena," uvedl loni v říjnu místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

Podle něj byl tento postup nezákonný a řetězec podřídil své dodavatele povinnostem vytvářejícím nerovnováhu mezi smluvními stranami.

Zdroj ČTK

 


 

Kam dál?

Dvě kasina v Brně-střed mají výjimku pro provoz hracích automatů

středa, 15. ledna 2014, 19:58

Zastupitelé městské části Brno-střed dnes schválili pro dvě kasina v centru města výjimku, která jim umožní provozovat...

Student Agency koupí devět dvoupatrových autobusů

úterý, 14. ledna 2014, 10:53

Autobusový dopravce Student Agency koupí devět dvoupodlažních autobusů Setra za více než 110 milionů korun. Pošle je...

Šampionem Salonu vín je Ryzlink bzeneckého vinařství

pátek, 10. ledna 2014, 11:50

Šampionem Salonu vín - národní soutěže vín 2014 se stal Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec....

Příprava veletrhu? V průměru zabere deset dní

čtvrtek, 9. ledna 2014, 14:37

Jen šedesát dní v roce není v areálu brněnského výstaviště živo. Vyplývá to z analýzy, kterou si firma nechala...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?