Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Významné šetření energií i nová pracovní místa nabízí vítězný projekt soutěže E.ON Energy Globe

 
sobota, 8. října 2016, 12:03

E.ON Energy Globe zná vítěze osmého ročníku ekologické soutěže. Hlavní cenu získaly Haňovice na Hané, které zachránily pitnou vodu pro region a navíc dokáží zdarma vytápět městské objekty. Dílčí kategorie vyhráli soutěžící ze Středočeského kraje, Vysočiny, Plzeňského a Jihočeského kraje.

"Do pěti kategorií se v roce 2016 přihlásilo 307 projektů z celé České republiky. Novinkou byla kategorie Stavba, jinak zůstaly Obec, Firma, Mládež a Kutil,“ říká Vladimíra Gláserová z energetické skupiny E.ON, která soutěž dlouhodobě pořádá. „Letos jsme opět ponechali rozhodování o vítězích na široké veřejnosti. Ta vybírala jak celkového vítěze, tak i nejlepší projekty dílčích kategorií.“

Celkovým vítězem se stala obec Haňovice na Hané za své ekologické řešení pro region a navíc umění využít bioplynovou stanici. „Díky unikátní spolupráci s městem Litovel zabránily Haňovice znečištění spodních vod, které ohrožovalo pitnou vodu pro celý region. A z bioplynové stanice, které provozuje místní družstvo, jsou zdarma vytápěny městské objekty,“ říká dále Gláserová. „Navíc připravují další projekt - skleníky na pěstování zeleniny, který nyní dokončují. Díky němu v obci vznikne více než 30 nových pracovních míst.“

V ostatních kategoriích uspěly Hotel na Farmě (kategorie Firma), který je plně energeticky soběstačný a funguje na bázi uzavřeného koloběhu. V nové kategorii Stavba veřejnost zaujal unikátní dům nad vodopádem harmonicky umístěný v historickém centru Telče. V kategorii Mládež veřejnost zvolila ekotým žáků ze Zbirohu, který je na české poměry unikátní nejen svými aktivitami na ochranu přírody, ale rovněž tím, že si sám získává finance na svou činnost.

„V poslední ze soutěžních kategorií, kategorii Kutil, se na první příčce umístil Jaromír März, jenž vlastnoručně vyrábí ekologická vozidla poháněná elektřinou a projel Šumavu na elektrokoloběžce. O své nápady se navíc dělí s ostatními prostřednictvím názorných videonávodů, které publikuje zdarma na internetu,“ vysvětluje Gláserová.

Obec Haňovice na Hané díky vítězství získala úspornou Škodu Octavii Combi G-TEC na CNG a tepelné čerpadlo. Získala i prémii za cenu ministra zemědělství ve výši 100 tisíc korun. „Ministerstvo zemědělství v rámci rozvoje venkova vítá podobné projekty, kterými různé subjekty dokážou oživit venkov a vracet mu jeho význam,“ sdělil ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zájemci o ekologii se mohou dnes podívat na záznam ze slavnostního vysílání, který od 22 hodin uvede program ČT1. 

Autor: Michal Heřman

Foto: Markéta Kohoutková 
 

 


 

Kam dál?

B2B Marketing & Sales konference v Brně

úterý, 27. září 2016, 11:05

Pod záštitou internetové agentury SOVA NET se v Brně 13. října uskuteční druhý ročník SOVA B2B konference. Podnikatelé,...

Mladíci se snaží prorazit se svojí značkou kvalitních hodinek....

úterý, 15. března 2016, 13:54

Mladí vizionáři z Česka testují možnosti internetového trhu a zkouší, jak nízko můžete srazit cenu hodinek, aniž by...

Stínová ekonomika v ČR dosahuje až 15 procent HDP, říká analýza

čtvrtek, 5. listopadu 2015, 12:17

Kdybychom vzali všechny prostředky, které se ročně protočí ve stínové ekonomice České republiky, mohli bychom za ně...

V Boskovicích na Blanensku zřejmě od ledna 2016 zakážou hazard

sobota, 31. ledna 2015, 15:46

Boskovice na Blanensku zřejmě od ledna 2016 zakážou hazard ve městě. Radnice připravuje vyhlášku, kterou by dále...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.