Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Začala přehlídka Meeting Brno, středobodem je Moravské náměstí

 
pátek, 19. května 2017, 19:06

Konstrukce z lešení na Moravském náměstí je ode dneška středobodem festivalu Meeting Brno. Konstrukce polohou i tvarem kopíruje Německý dům stržený po druhé světové válce, uvnitř je pódium i občerstvení.

Celá přehlídka Meeting Brno má za cíl otevírat složitá témata regionální historie, hledat jednotu v rozmanitosti a přispívat k porozumění. Přesto jsou ohlášené i protesty proti akci, kterou zaštítili primátor, hejtman a ministr kultury.

Konstrukci z lešení navrhli architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof přímo pro Moravské náměstí. „Je to mimořádné místo, odehrála se tu spousta věcí. Když jsme zkoumali jeho historii, postupně jsme okrývali různé vrstvy," řekl Chybík.

Lešení tak připomíná Německý dům, plůtek je odkazem na někdejší hradby, černý totem vzpomínkou na sochu Josefa II. a rudá hvězda na dláždění kolemjdoucí upomene na dobu, kdy uprostřed veřejného prostranství s hvězdicovým uspořádáním chodníků byla socha Rudoarmějců.

V sobotu se jako součást Meeting Brno uskuteční Pouť smíření, která je každoroční pietou za zemřelé při takzvaném brněnském pochodu smrti, tedy při násilném odsunu Němců. Pouť vede z Pohořelic do Brna, tedy proti trase pochodu Němců, mezi kterými byli v roce 1945 starci, ženy a děti.

Pouť skončí v podvečer na Mendlově náměstí. Na účastníky tam bude čekat protestní akce Klubu českého pohraničí a dalších organizací. Pouť smíření označují za provokaci či dezinterpretaci odsunu Němců z Brna.

Až do 28. května bude Meeting Brno přinášet hudební, výtvarný, divadelní nebo filmový program, jehož součástí jsou také autorská čtení, workshopy nebo společné procházky. Do města díky přehlídce zamíří z celého světa desítky potomků židovských rodin Löw-Beer, Tugendhat a Stiassni, které budovaly brněnský textilní průmysl a musely prchnout před nacisty.

Organizátoři na festivalu připomenou výročí podepsání Česko-německé deklarace. „Je to podle nás příkladné zavedení dialogu mezi dvěma stranami, které si v minulosti nerozuměly," uvedla programová ředitelka Kateřina Tučková.

Zdroj: ČTK

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V Brně dnes otevřeli nejmodernější...

  • VIDEO: Brněnský autor virálních videí zase...

  • Památkáři zakročili. Mercedes musí z...

  • VIDEO: Školák vběhl přímo pod šalinu. Z...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Je fotovoltaika ekologická?

Jako obchodníka, který chce lidem nabízet skutečně smysluplné řešení, mě rozčiluje, že ačkoli...

Drbna

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé si stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna
 

Kam dál?

Skupina lidí zakryla růžový tank plachtou, hrozí jim pokuta

pátek, 19. května 2017, 13:39

Pokuta až 30.000 korun hrozí skupině lidí, která ve čtvrtek večer překryla modrou plachtou růžový tank instalovaný jako...

Festival těhotenství přivítal v Brně rekordní 4000 lidí

pondělí, 8. května 2017, 13:17

Festival těhotenství a rodiny na brněnské Riviéře včera přivítal rekordních zhruba 4000 návštěvníků. Organizátoři...

V Brně vzniká nová zoo specializovaná na chameleony

pondělí, 8. května 2017, 11:44

V Brně by ještě v tomto roce mohla vzniknout nová zoo specializovaná na chameleony. Návštěvníci zpočátku uvidí 14 druhů...