Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kvůli neudržovaným komínům a kotlům vyjíždí hasiči až k 80 požárům za topnou sezónu

 
sobota, 21. září 2019, 10:39, aktualizováno 21. září 2019, 12:30

Hasiči varují před nadcházející topnou sezónou. Upozorňují, že majitelé kotlů a komínů by si je měli nechat před jejím začátkem zkontrolovat.

Oficiálně topná sezóna začala 1. září a s klesajícími teplotami začíná topit čím dál více domácností. Kvůli nedbalosti a neudržovaným kotlům a komínům však musí hasiči v tomto období vyjíždět k mnoha požárům, kterým by se dalo předejít.

„V období od 1. 9. 2018 do 31. 5. 2019 jsme v Jihomoravském kraji zasahovali u 78 požárů, jejichž příčina souvisela s provozem komína. Zranili se při nich 4 lidé a vznikla škoda 2,8 milionů korun,” uvádí tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.

Dodává také, že tyto typy požárů mohou být velmi nebezpečné, protože se z komínu mohou rozšířit i do dalších částí domu. Mimo škody na majetku mohou samozřejmě ohrozit obyvatele domu. Po požáru také není možné komín hned používat, což je v zimním období opravdu nepříjemné.

Kontrola komínů je dána zákonem

Předejít požáru je při tom snadné. Zákon dokonce přikazuje, že kontrola spalinové cesty musí být minimálně jednou ročně provedena oprávněným kominíkem.

Mimo profesionální kontrolu by měly být spalinové cesty čištěny alespoň třikrát ročně. Při celoročním provozu u spotřebičů paliv do 50 kW nutné kontroly třikrát ročně u spotřebiče na pevná paliva, dvakrát ročně u těch na kapalná paliva a jednou ročně u spotřebičů na plynná paliva. Zákon o požární ochraně navíc umožňuje občanům, kteří jsou toho schopni, provádět čištění svépomocí.

Pokuta při nedodržení povinnosti

Motivací pro častější kontrolu by však měla být i pokuta v případě nedodržení této povinnosti. V takovém případě totiž hrozí majiteli nebo provozovateli v případě fyzických osob pokuta až do výše 10 tisíc korun a v případě vzniku požáru až do výše 25 tisíc korun. V případě právnických a podnikajících fyzických osob může být udělena pokuta až do výše 100 tisíc korun.

„My voláme kominíka pravidelně jednou ročně. Vždycky na podzim těsně před tím, než vůbec začínáme topit a zatím jsme žádný problém neměli. Občas je venku špatný tlak a to je potom komín studený a kouří na všechny strany, ale žádné problémy díky kontrolám nemáme,“ říká  Brňačka Anna Nevídalová.

Mnoho dalších se však komín snaží vyčistit svépomocí, při tom je však třeba mít na paměti, že je důležité mít vhodné vybavení a předem si zjistit všehcny potřebné informace, aby se nikdo nezranil a práce byla odvedena pořádně.

Napsal Michaela Galuszková | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

POČASÍ NA SOBOTU: Převážně jasno a slabý vítr

pátek, 20. září 2019, 22:18

Víkend bude převážně kopírovat počasí tohoto týdne. Obloha bude jasná, sem tam se objeví mraky.

POČASÍ NA PÁTEK: Během dne mírně oblačno, večer se obloha vyjasní

čtvrtek, 19. září 2019, 21:27

I v pátek můžeme očekávat příjemné počasí a skoro jasnou oblohu.

POČASÍ NA ČTVRTEK: Přes den stále příjemné teploty a mírný vítr

středa, 18. září 2019, 22:40

Teploty zůstanou do konce týdne víceméně stejné. O víkendu přijde mírné oteplení.

POČASÍ NA STŘEDU: Teplota se už nad dvacítku nepřehoupne, ale bude...

úterý, 17. září 2019, 17:23

Ve středu nás čeká proměnlivá oblačnost a příjemné teploty, nad dvacítku se však již nevyhoupnou.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.