Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z vyšlapané pěšiny schodiště za pět milionů korun. Brňané se konečně dočkají vytoužených schodů na Baštu

 
úterý, 25. června 2019, 16:30

Spoustu let si Brňané zkracují cestu mezi ulicemi Nádražní a Denisovými sady (Bašty) přes vyšlapanou cestu ve svahu. Zkracování trasy přes prudkou stráň je ale nebezpečné pro lidi, i samotný svah a okolní krajinu. Tomu by měl být brzy konec. Veřejná zeleň města Brna staví schody za pět milionů korun. Stavební práce na novém schodišti jsou již v plném proudu, a tak by se obyvatelé Brna mohli poprvé projít po schodech ještě v letošním roce.

Lokalita mezi Nádražní ulicí a Denisovými sady je velmi vytížená. Stavba schodiště by tak měla pomoci usnadnit průchod lidem a také přestat devastovat okolí procházejícími jedinci. „Chodím tudy často takže se schodů nemůžu dočkat. Nejhorší byly deště, kdy byl celý svah zablácený a musel jsem jít tedy klasickou cestou. To mě vždycky zdrželo,“ komentuje výstavbu schodů obyvatel města Zdeněk Gottvald.  

Projekt na výstavbu schodů zadala organizace Veřejná zeleň města Brna architektovi Petru Hrůšovi. Projekt získal stavební povolení už v roce 2002. Kvůli opravám a stavebním pracím na Denisových sadech se však výstavba nekonala. Také se zjistilo, že sítě jsou jinak rozvedené, než tomu bylo v původním projektu. „Musel se vytvořit nový projekt na přeložku kabelu uzemnění a dvou stávajících skříní Dopravního podniku města Brna. To vše celou stavbu zdrželo,“ zdůvodňuje posunutí stavebních prací Marie Slavíková z organizace Veřejná zeleň města Brna.

Veřejná zeleň města Brna/Facebook

Práce za pět milionů potrvají až od podzimu

Veřejná zeleň města Brna získala z městského rozpočtu potřebnou částku na stavbu vytouženého schodiště ve výši pěti milionů korun. Nyní se již na výstavbě intenzivně pracuje. Stavební práce začaly v pondělí 17. června a potrvají minimálně pět měsíců. Jako první proběhne přeložení kabelů Dopravního podniku města Brna, následovat bude samotná výstavba schodiště.

Cestujících hromadné městské dopravy především na zastávce Nové sady se výstavba nijak nedotkne. „Žádné zásadní omezení provozu neplánujeme. Maximálně se bude jednat o lokální úpravu, která by výrazně provoz nenarušila,“ popisuje dopravní situaci během stavby mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

 Na konci listopadu proběhnou poslední stavební úpravy. „Nedokážu říct přesné datum otevření. Předpokládám, že na konci listopadu ještě sadové úpravy nebudou. Záleží, jak se celá stavba schodiště bude postupně vyvíjet,“ popisuje možné ukončení stavby Marie Slavíková. Schodiště bude vytvořeno do písmene L a bude měřit okolo 22 metrů.

Napsal Hana Podhorná | Foto Hana Podhorná
 


 

Kam dál?

POČASÍ NA ÚTERÝ: Teploty kolem třicítky a převážně jasná obloha

úterý, 25. června 2019, 06:00

Po celý den bude jasná obloha a teploty okolo třicítky.

POČASÍ NA PONDĚLÍ: Azurové nebe a teploty ke třicítce

pondělí, 24. června 2019, 06:00

Na začátek týdne nás čeká prosluněný a velmi horký den.

POČASÍ NA NEDĚLI: Přes den očekávejme déšť, odpoledne se vyjasní

neděle, 23. června 2019, 06:00

Ranní déšť vydrží až do odpoledne. Poté se srážky budou držet spíše na jihu kraje, večer se začne vyjasňovat.

POČASÍ NA SOBOTU: Od Znojma přijdou přeháňky, teploty okolo...

sobota, 22. června 2019, 07:00

Dnes se dočkáme deště. Vítr od Znojemska přinese přeháňky, které postupně spadnou po celém území. Pravděpodobně opět až...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.