Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z vyšlapané pěšiny schodiště za pět milionů korun. Brňané se konečně dočkají vytoužených schodů na Baštu

 
úterý, 25. června 2019, 16:30

Spoustu let si Brňané zkracují cestu mezi ulicemi Nádražní a Denisovými sady (Bašty) přes vyšlapanou cestu ve svahu. Zkracování trasy přes prudkou stráň je ale nebezpečné pro lidi, i samotný svah a okolní krajinu. Tomu by měl být brzy konec. Veřejná zeleň města Brna staví schody za pět milionů korun. Stavební práce na novém schodišti jsou již v plném proudu, a tak by se obyvatelé Brna mohli poprvé projít po schodech ještě v letošním roce.

Lokalita mezi Nádražní ulicí a Denisovými sady je velmi vytížená. Stavba schodiště by tak měla pomoci usnadnit průchod lidem a také přestat devastovat okolí procházejícími jedinci. „Chodím tudy často takže se schodů nemůžu dočkat. Nejhorší byly deště, kdy byl celý svah zablácený a musel jsem jít tedy klasickou cestou. To mě vždycky zdrželo,“ komentuje výstavbu schodů obyvatel města Zdeněk Gottvald.  

Projekt na výstavbu schodů zadala organizace Veřejná zeleň města Brna architektovi Petru Hrůšovi. Projekt získal stavební povolení už v roce 2002. Kvůli opravám a stavebním pracím na Denisových sadech se však výstavba nekonala. Také se zjistilo, že sítě jsou jinak rozvedené, než tomu bylo v původním projektu. „Musel se vytvořit nový projekt na přeložku kabelu uzemnění a dvou stávajících skříní Dopravního podniku města Brna. To vše celou stavbu zdrželo,“ zdůvodňuje posunutí stavebních prací Marie Slavíková z organizace Veřejná zeleň města Brna.

Veřejná zeleň města Brna/Facebook

Práce za pět milionů potrvají až od podzimu

Veřejná zeleň města Brna získala z městského rozpočtu potřebnou částku na stavbu vytouženého schodiště ve výši pěti milionů korun. Nyní se již na výstavbě intenzivně pracuje. Stavební práce začaly v pondělí 17. června a potrvají minimálně pět měsíců. Jako první proběhne přeložení kabelů Dopravního podniku města Brna, následovat bude samotná výstavba schodiště.

Cestujících hromadné městské dopravy především na zastávce Nové sady se výstavba nijak nedotkne. „Žádné zásadní omezení provozu neplánujeme. Maximálně se bude jednat o lokální úpravu, která by výrazně provoz nenarušila,“ popisuje dopravní situaci během stavby mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

 Na konci listopadu proběhnou poslední stavební úpravy. „Nedokážu říct přesné datum otevření. Předpokládám, že na konci listopadu ještě sadové úpravy nebudou. Záleží, jak se celá stavba schodiště bude postupně vyvíjet,“ popisuje možné ukončení stavby Marie Slavíková. Schodiště bude vytvořeno do písmene L a bude měřit okolo 22 metrů.

Napsal Hana Podhorná | Foto Hana Podhorná
 


 

Kam dál?

POČASÍ NA ÚTERÝ: Teploty kolem třicítky a převážně jasná obloha

úterý, 25. června 2019, 06:00

Po celý den bude jasná obloha a teploty okolo třicítky.

POČASÍ NA PONDĚLÍ: Azurové nebe a teploty ke třicítce

pondělí, 24. června 2019, 06:00

Na začátek týdne nás čeká prosluněný a velmi horký den.

POČASÍ NA NEDĚLI: Přes den očekávejme déšť, odpoledne se vyjasní

neděle, 23. června 2019, 06:00

Ranní déšť vydrží až do odpoledne. Poté se srážky budou držet spíše na jihu kraje, večer se začne vyjasňovat.

POČASÍ NA SOBOTU: Od Znojma přijdou přeháňky, teploty okolo...

sobota, 22. června 2019, 07:00

Dnes se dočkáme deště. Vítr od Znojemska přinese přeháňky, které postupně spadnou po celém území. Pravděpodobně opět až...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.