Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vědci našli u soutoku Moravy a Dyje nového brouka, dostal jméno kožojed moravský

 
úterý, 28. srpna 2018, 08:30

Vědci objevili na starých dubech v jihomoravských lužních lesích nový druh brouka z čeledi kožojedovitých. Hnědočerný brouk s rozměry dosahujícími sotva půl centimetru dostal jméno kožojed moravský.

Vědcům z Biologického centra Akademie věd, České zemědělské univerzity v Praze a Ostravské univerzity stačili k popsání nového druhu čtyři jedinci tohoto brouka. Ty se podařilo chytit do pastí při biologickém průzkumu lokality nad soutokem Moravy a Dyje.

"Zatím víme, jak tento nový druh kožojeda vypadá. Ale příbuzné druhy žijí ve starých stromech v chodbách jiného hmyzu. A je velmi pravděpodobné, že tento brouk potřebuje mohutné, staré duby. Pouze na nich byl totiž nalezen," uvedl entomolog Jiří Háva z České zemědělské univerzity v Praze, který nový druh vědecky popsal a publikoval v aktuálním čísle odborného časopisu Folia Heyrovskyana.

Nevšední nález nejen v českém kontextu

"Je to mimořádný nález. Střední Evropa je dobře prozkoumaná a vědě neznámé druhy brouků tu objevujeme už jen vzácně," uvedl Petr Šípek z České společnosti entomologické. "Ukazuje, jak jsou jihomoravské luhy cenné a unikátní," doplnil.

První jedince nového brouka chytil tým Lukáše Čížka z biologického centra při průzkumu lokality v roce 2012. "Měli jsme tam rozmístěno 360 pastí. Do každé z nich se chytí stovky brouků, materiál se pak musí roztřídit a rozeslat specialistům," uvedl Čížek.

Vědci brouka objevili v pasti na starých dubech v oboře Soutok. V jeho přirozených úkrytech pod kůrou starých stromů se kožojeda moravského entomologům doposud najít nepodařilo.

Vzácná lokalita na jihu Moravy

Oblasti nad soutokem Moravy a Dyje se říká Moravská Amazonie, jde o největší zachovalý lužní komplex v České republice. Mimo jiné se vyznačuje i mohutnými starými duby, kterých ale podle vědců rychle ubývá.

Podle vědců mezi lety 1990 až 2009 zmizela z této lokality více než polovina starých porostů. "Území patří státu, takže by neměl být problém zajistit mu ochranu. Jenže veškeré snahy byly dosud marné. Unikátní území ohrožuje postoj státních lesů i pasivita ochrany přírody. Hrozí, že toto unikátní území zdevastujeme," dodal Čížek.

Napsal Brněnská Drbna | Foto AV ČR | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

POČASÍ NA ÚTERÝ: Bez deště a s teplotami nad dvacet stupňů

úterý, 28. srpna 2018, 06:30

V úterý ráno vyjde den po chladnější noci. Ojediněle se proto objeví mlhy. Přes den se však vyjasní a teploty neklesnou...

POČASÍ NA PONDĚLÍ: Teploty se přehoupnou přes dvacítku, obloha se...

pondělí, 27. srpna 2018, 06:00

Na začátek týdne čekejme ráno skoro jasno až polojasno, místy i mlhy. Odpoledne se zatáhne a bude přechodně až oblačno.

POČASÍ NA NEDĚLI: Čeká nás další ochlazení a na některých místech...

neděle, 26. srpna 2018, 06:00

Na konec týdne si pro nás příroda přichystala zataženou oblohu a na většině území déšť, na východě kraje dopoledne i...

POČASÍ NA SOBOTU: Na jižní Moravě se citelně ochladí, může i vydatně...

sobota, 25. srpna 2018, 06:00

Na začátek víkendu nás čeká zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. K večeru zaprší silněji.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.