Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnskou zoo obohatila unikátní kočka Margay

 
čtvrtek, 15. prosince 2016, 11:28

Brněnskou zoo obohatila kočkovitá šelma margay, neboli ocelot dlouhoocasý. Jde o čtyřletou samičku jménem Ichika, která na Mniší horu dorazila z Anglie.

 

 

Margay je menší kočkovitá šelma, jen o něco větší než kočka domácí. Dorůstá délky až 80 centimetrů a váží od tří do devíti kilogramů. Má krátkou hladkou srst, vyznačuje se krásným zbarvením a vzorem srsti. Žije v tropických lesích a křovinatých oblastech od Mexika po Jižní Ameriku. Oceloti jsou obratní lezci a život tráví především na stromech. Mají široké a pružné tlapy s velkými drápy, které jim umožňují bezpečný a pevný úchop. Díky dlouhému ocasu dokážou snadno udržet rovnováhu.

"Zadní končetiny margayů se mohou vytočit až o 180 stupňů, což jim umožňuje pevnější sevření kmene stromu, po kterém šplhají. Také se zadními končetinami dokážou udržet větví a pověsit na nich, pokud něco drží v předních tlapách," popsal Vaňáč.

Aktivní jsou zejména v noci, přes den obvykle odpočívají. Loví hlavně malé savce a ptáky, nepohrdnou ani menším plazem nebo hmyzem a ovocem. Dospělí jedinci žijí jako samotáři.

Ichiku si mohou návštěvníci zoo už prohlédnout v tropickém království. "Ačkoli byla cesta z Anglie poměrně dlouhá, vše skvěle zvládla. Pár hodin po příjezdu si už zvykala na nové prostředí a dopřála si první jídlo," uvedla kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová.

Zdroj: ČTK, Zoo Brno

 


 

Kam dál?

Tron Laser Aréna: Skvělá zábava na Laser Game v Brně!

středa, 9. listopadu 2016, 14:03

Je to adrenalin, vzrušení, perfektní zábava a člověk se za těch pár minut pořádně naběhá, což prospívá i tělu. Řeč je o...

Jihomoravský Aqualand Moravia zažije halloweenskou jízdu

čtvrtek, 27. října 2016, 18:11

Nejmodernější akvapark v Česku, Aqualand Moravia, přivítá kostlivce, nabídne delikátní dýňové menu i strašidelný bar....

Technické muzeum v Brně opatruje unikátní sbírku starých tramvají

pátek, 14. října 2016, 10:50

Technické muzeum v Brně opatruje na poměry bývalého Československa výjimečnou sbírku tramvají, vlečných vozů i malých...

V brněnském technickém muzeu dnes otevřeli nové expozice

středa, 14. září 2016, 09:46

V brněnském technickém muzeu včera otevřeli nové expozice věnované optice a výpočetní technice. Ukazují fotoaparáty...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?