Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Stáda divokých koní v Podyjí se rozrostla o šest hříbat

 
neděle, 26. května 2019, 20:18

Dvě stáda divokých koní, která už téměř rok pomáhají v Národním parku Podyjí na Znojemsku se spásáním trávy, se letos na jaře rozrostla o prvních šest hříbat. Minimálně jedno hříbě by ale ještě mělo přibýt. ČTK to řekl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která pastvu divokých koní v národním parku zajišťuje.

Do dvou lokalit v Podyjí společnost loni dovezla 11 divokých koní z anglického Exmooru, přirozeně udržují zhruba 70 hektarů pastvin, chrání je před zarůstáním. Šest koní ochranáři vypustili na pastvinu v Mašovicích, dalších pět na pastvinu v Havraníkách. Ve stádu je vždy jeden hřebec.

Koně se v místě dobře adaptovali, první mládě přišlo na svět už na začátku dubna. „Nyní už je tam celkem šest hříbat, z toho tři hřebečci a tři klisny. Všechna (hříbata) přišla na svět přirozenou cestou bez asistence. Ještě minimálně jedno by mělo přibýt," uvedl Dostál.

Úkolem zvířat je spásat místní vřesoviště a pastviny bohaté na vzácné druhy květin, motýlů a dalších organismů. Koně okusují také ostružiny nebo náletové keře, kterými by jinak místa zarostla. Díky tomu letos na jaře u Havraníků rozkvetly rozsáhlé koberce fialových konikleců. Dříve je v těchto místech utlačovaly agresivní porosty trav.

Koně pomáhají přírodě

„Koně splnili svůj účel. Když jsme oblasti v předchozích letech monitorovali, koniklece se ztrácely ve vysoké trávě. Koně si ale kvetoucích rostlin nevšímají a ty agresivní traviny spásli. Vzácným ohroženým květinám tak přirozeně pomohli od toho, aby je agresivní druhy trav nevytlačovaly," uvedl Dostál.

Hříbata podle něj v Podyjí zůstanou rok, možná dva. Pak se budou stěhovat do dalších lokalit, které společnost teprve chystá.

Návrat divokých koní je součástí projektu Military LIFE for Nature. Hlavním účelem je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, kteří ke svému životu potřebují plochy s různorodou vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích v různých částech České republiky, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000.

Napsal(a) ČTK | Foto Beleco/Facebook
 


 

Kam dál?

V Národním parku Podyjí dokončili opravu rybníku za miliony korun. V...

neděle, 5. května 2019, 11:39

Správa Národního parku Podyjí přes zimu rekonstruovala poslední z dosud neopravených rybníků, o které se stará -...

Divocí koně z Podyjí mají první hříbě

pátek, 12. dubna 2019, 14:04

Skvělá zpráva přišla tento týden z Národního parku Podyjí. Stádo exmoorských koní spásající vřesoviště v Podyjí se ve...

VIDEO: Senior se nevrátil z procházky. Pátraly po něm desítky...

čtvrtek, 21. března 2019, 14:00

Šťastný konec mělo v první polovině března pátrání po seniorovi z Hostimi na Znojemsku. Téměř sedmdesátiletý muž se...

Šest lidí se ve Znojmě nadýchalo neznámé toxické látky, všichni...

úterý, 12. března 2019, 12:26

Zatím neznámé dráždivé toxické látky se nadýchalo šest lidí v centru Znojma. Všichni skončili v nemocnici, zranění...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.