Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Na jaře začne developer s rekonstrukcí hlavního nádraží. Jak se budova promění?

 
čtvrtek, 7. února 2019, 16:00

Nájemce výpravní budovy brněnského hlavního nádraží a dalších pozemků a objektů Brno New Station Development (BNSD) předpokládá, že do konce března získá první ze stavebních povolení, které umožní zahájit rekonstrukci nádražní budovy. Začne se odjezdovou halou, kterou by chtěl mít nájemce hotovou do konce letošního roku. Navázat má rekonstrukce levé části z pohledu od přednádraží a poté pravé části.

Rekonstrukcí projde také Malá Amerika

Později mají přijít na řadu objekty, jako je Malá Amerika, budova za autobusovým nádražím Grand a ještě později bývalé uhelné nádraží, kde by chtěl nájemce postavit byty. Naráží však na správní řízení o památkové ochraně. „Diskutujeme o našich vizích a projektech s městem, protože vytváříme architektonickou koncepci veřejného prostoru v centru Brna. Zatím nacházíme víceméně shodu," řekl statutární ředitel Ivo Vrzal.

Rekonstrukce za 200 milionů, nájemné na 40 let

BNSD si pronajalo nádražní budovu s dalšími nemovitostmi od Českých drah v roce 2008 na 40 let se závazkem investic. Rekonstrukce nádražní budovy bude stát zhruba 200 milionů korun. Zatím se opravila střecha a prováděly se přípravné sanační práce suterénu levého křídla.

Odjezdová hala projde rekonstrukcí už letos

„Nyní musíme postupovat po etapách, aby vždy část haly byla přístupná. Proto letos chceme udělat odjezdovou halu a poté by měly navázat další části výpravní budovy," řekl Vrzal. Vzhledem k návaznosti etap a délce stavebního řízení nechce odhadovat, jestli se v poslední pravé části začne stavět už příští rok.

Mramor a více světla

Odjezdová hala se pročistí. „Budou zde po dohodě s ČD pouze pokladny. Prostor bude lépe osvětlený, znovu jej obložíme mramorem," popsal Vrzal. Ve vchodu na první nástupiště budou automatické dveře na fotobuňku, aby do dvorany netáhlo.

Občerstvení se přesune do lebého křídla, čekárny do pravého

Služby související s potravinami se přesunou do levého křídla. Půjde o rychlé občerstvení, samoobsluhu či prodej pečiva. „Chceme, aby to byly kvalitní značky a dodavatelé, už s nimi jednáme," řekl Vrzal. Ožít má i bývalá kavárna Secese, z níž má být restaurace. I pro ni již BNSD shání provozovatele. Rozšíří se vchod na terasu restaurace a bude možné odtud vcházet do haly. V levém křídle budou nově lavičky.

Zázemí pro cestující se z levé části později přesune do pravé včetně čekáren. Nově se zde uvolní i prostory po Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) a budou tu obchody či provozovny, které s potravinami nesouvisí. BNSD počítá i s opravou prvního nástupiště, což bude nejkomplikovanější část kvůli koordinaci s požadavky SŽDC.

Na rohu Nádražní a Husovy vznikne nová budova

Opravovat se má v budoucnu i budova za plotem u autobusového nádraží v Benešově ulici a plochy okolo. „Rádi bychom také postavili polyfunkční budovu v Nádražní u křižovatky s Husovou, abychom zarovnali uliční frontu," řekl Vrzal.

Byty na Malé Americe?

Otázkou je budoucí podoba Malé Ameriky a bývalého uhelného nádraží. BNSD tu chce stavět podle územního plánu byty. Už několik let ale trvá správní řízení, v němž se řeší památková ochrana lokality. „Kdybychom nemohli stavět, pronajímali bychom areál jako technicko-hospodářskou zónu a nebylo by to tam hezké," míní Vrzal.

Napsal(a) ČTK | Foto BNSD
 


 

Kam dál?

VIDEO: Zloděj okradl mladého muže na Šilingráku, pak mu zranil...

středa, 6. února 2019, 12:35

Policisté prosí veřejnost při pátrání po zloději, který okradl mladého muže při čekání na noční rozjezd na Šilingráku....

Speciální autobus najezdil po Brně tisíce kilometrů na plyn z...

čtvrtek, 31. ledna 2019, 13:00

Pilotní testování autobusu poháněného pouze plynem z odpadních vod dopadlo nad očekávání dobře. Dopravní podnik města...

Nic neplatit a rovnou volat policii. Brno vyzývá Procházku k...

středa, 30. ledna 2019, 15:51

Pokud po vás bude kdokoliv u hotelu Bobycentrum požadovat parkovné, rovnou zavolejte policii. Taková je rada města...

VIDEO: Drzý zloděj ukradl z brněnského klenotnictví zlatý náhrdelník....

úterý, 29. ledna 2019, 12:51

Brněnští policisté vyšetřují případ krádeže v klenotnictví. Zatím neznámý pachatel požádal prodavačku, aby mu ze spodní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.