Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Parta kamarádů čistí ve volném čase Brno od odpadků. Chtějí založit na pravidelnou tradici

 
středa, 15. srpna 2018, 12:08

Po práci navléknout rukavice, sbalit odpadkové pytle a vyrazit do města s úkolem vyčistit Brno. Parta kamarádů z neziskové organizace nasbírala za své krátké působení už jeden a půl tuny odpadu. Ve středu 15. srpna v 18 hodin vyrazí na lov odpadků znovu. Přidat se může kdokoliv.

Čech, který pomáhal v Thajsku

Kolektiv Trash Hero Brno navazuje na světovou organizaci Trash Hero, která vznikla v Thajsku v roce 2014. Čech Jan Bareš tam tehdy zorganizoval první úklid pláže, která byla zaneřáděná odpadky. „Další týden uklidili jiné místo... a pak znovu a znovu. Pak se začaly připojovat další vesnice, města a země - mezi nimi i Česká republika. Nemáme sice pláže, ale odpadků se tu povaluje dost," prozradila jedna z organizátorek Trash Hero Brno Eva Kašpárková.

Konec nekonečnému kolotoči plastu

Trash Hero Brno však nezůstává u "pouhého" uklízení. Značná část jejich snahy míří k osvětě veřejnosti.  „Spotřeba jednorázového plastu u nás není tolik vidět. Skrývá se totiž za recyklaci, která nám dává dojem, že je všechno v pořádku," uvedla Kašpárková. „My tenhle plastový kolotoč chceme skončit. Proto pořádáme úklidy, přednášky a workshopy, aby lidé přemýšleli nad spotřebou jednorázového odpadu, především plastu. Protože každá, i sebemenší změna má velký dopad," dodala organizátorka.

Základ tradice

Doposud se v Brně uskutečnily dva úklidy, dnes bude třetí. Cílem ale je podle Kašpárkové nastavit tradici úklidů tak, aby se v Brně uklízelo každý týden. „Vypadá to, že se to bude dařit, kontaktují nás různé organizace, zájmové skupinky i jednotlivci, kteří se chtějí přidat jak při samotném úklidu, tak při jejich organizaci, což je skvělé. Zdá se, že zájem o úklidy v Brně je velký," pochválila si Kašpárková.

Zúčastnit se může každý

Jak se k Trash hero Brno připojit? Jednoduše. Stačí sledovat facebookovou stránku a poté se dostavit na jednu ze svolávaných akcí. Trash Hero Brno vždy zajistí komunikaci s majitelem pozemku, rukavice i pytle. „Vysbíraný odpad vytřídíme, následně zvážíme (TH si vede celosvětové statistiky o vysbíraném odpadu) a s majitelem pozmeku následně domluvíme odvoz odpadu," upřesnila Kašpárková.

Významná akce v září

Ta pravá výzva čeká však dobrovolníky už 15. září, kdy se koná nějvětší mírová a uklidová akce v dějinách lidstva - Celosvětový den úklidu. „V Brně bychom v rámci tohoto dne rádi uspořádali nejen úklid, ale i další aktivity ještě společně s Uklidmě Česko. I když se situace v posledních letech lepší, odpadků je kolem pořád dost. Vše potřebné k úklidu zajistíme, takže s sebou stačí vzít jen dobrou náladu," uzavřela Kašpárková.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Trash Hero Brno
 


 

Kam dál?

ANKETA: ČSSD žádá brněnskou radu, ať odloží začátek rezidentního...

pondělí, 13. srpna 2018, 12:39

Opoziční ČSSD v Brně vyzvala primátora Petra Vokřála (ANO), aby rada odložila spuštění rezidentního parkování....

Prýgl má málo vody, lodě jezdí kratší trasy

pondělí, 13. srpna 2018, 10:41

Kvůli nízkému stavu vody nebudou lodě na Prýglu zajíždět až do Veverské Bítýšky. Lodě tak budou jezdit pouze z...

Magistrát kvůli suchu zakázal čerpání vody z brněnský řek

pátek, 10. srpna 2018, 21:59

Kvůli nízkému stavu vody v brněnských tocích vydal magistrát opatření obecné povahy, jímž zakazuje všem odběratelům s...

Den Brna letos potrvá dva víkendy. Program začíná již tuto sobotu

pátek, 10. srpna 2018, 11:25

Zábavní akce Den Brna připomínající obléhání města Švédy v roce 1645 letos potrvá dva víkendy. Lidé si prohlédnou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vysílání z nedělní demonstrace na ČT vidělo čtvrt milionu lidí

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245 tisíc diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize.

POLITOLOGOVÉ: Letná Babišovi vadí, voliče ANO ale nemusí ovlivnit

Nedělní protivládní demonstrace na pražské Letné, která byla dosud největším občanským protestem od listopadu 1989, podle oslovených politologů znamená pro premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemnou situaci a poškozenou image u části domácí veřejnosti i v zahraničí. K jeho demisi ale nepovede. A to zda ovlivní rozložení voličských preferencí s dosud jasně dominujícím hnutí ANO, nelze v tuto chvíli odhadnout, záležet podle nich bude na více faktorech. Vyplývá to z dnešní ankety mezi politology. Sněmovní volby, které rozhodnou o příští vládě, se mají konat v řádném termínu v roce 2021.

Premiér je překvapen. Čím víc peněz dáváme, tím jsou lidé nespokojenější, říká

Čím více peněz dala vláda do platů, investic nebo vědy a výzkumu, tím více jsou lidé nespokojenější, uvedl dnes k nedělnímu protivládnímu protestu na pražské Letné premiér Andrej Babiš (ANO). K demonstraci, která byla zřejmě největší od roku 1989, se Babiš vrátil na závěr svého dnešního projevu na Konferenci ekonomických diplomatů v Černínském paláci a vyjádřil v něm přesvědčení, že Česko se nikdy nemělo tak dobře jako nyní.