Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Parta kamarádů čistí ve volném čase Brno od odpadků. Chtějí založit na pravidelnou tradici

 
středa, 15. srpna 2018, 12:08

Po práci navléknout rukavice, sbalit odpadkové pytle a vyrazit do města s úkolem vyčistit Brno. Parta kamarádů z neziskové organizace nasbírala za své krátké působení už jeden a půl tuny odpadu. Ve středu 15. srpna v 18 hodin vyrazí na lov odpadků znovu. Přidat se může kdokoliv.

Čech, který pomáhal v Thajsku

Kolektiv Trash Hero Brno navazuje na světovou organizaci Trash Hero, která vznikla v Thajsku v roce 2014. Čech Jan Bareš tam tehdy zorganizoval první úklid pláže, která byla zaneřáděná odpadky. „Další týden uklidili jiné místo... a pak znovu a znovu. Pak se začaly připojovat další vesnice, města a země - mezi nimi i Česká republika. Nemáme sice pláže, ale odpadků se tu povaluje dost," prozradila jedna z organizátorek Trash Hero Brno Eva Kašpárková.

Konec nekonečnému kolotoči plastu

Trash Hero Brno však nezůstává u "pouhého" uklízení. Značná část jejich snahy míří k osvětě veřejnosti.  „Spotřeba jednorázového plastu u nás není tolik vidět. Skrývá se totiž za recyklaci, která nám dává dojem, že je všechno v pořádku," uvedla Kašpárková. „My tenhle plastový kolotoč chceme skončit. Proto pořádáme úklidy, přednášky a workshopy, aby lidé přemýšleli nad spotřebou jednorázového odpadu, především plastu. Protože každá, i sebemenší změna má velký dopad," dodala organizátorka.

Základ tradice

Doposud se v Brně uskutečnily dva úklidy, dnes bude třetí. Cílem ale je podle Kašpárkové nastavit tradici úklidů tak, aby se v Brně uklízelo každý týden. „Vypadá to, že se to bude dařit, kontaktují nás různé organizace, zájmové skupinky i jednotlivci, kteří se chtějí přidat jak při samotném úklidu, tak při jejich organizaci, což je skvělé. Zdá se, že zájem o úklidy v Brně je velký," pochválila si Kašpárková.

Zúčastnit se může každý

Jak se k Trash hero Brno připojit? Jednoduše. Stačí sledovat facebookovou stránku a poté se dostavit na jednu ze svolávaných akcí. Trash Hero Brno vždy zajistí komunikaci s majitelem pozemku, rukavice i pytle. „Vysbíraný odpad vytřídíme, následně zvážíme (TH si vede celosvětové statistiky o vysbíraném odpadu) a s majitelem pozmeku následně domluvíme odvoz odpadu," upřesnila Kašpárková.

Významná akce v září

Ta pravá výzva čeká však dobrovolníky už 15. září, kdy se koná nějvětší mírová a uklidová akce v dějinách lidstva - Celosvětový den úklidu. „V Brně bychom v rámci tohoto dne rádi uspořádali nejen úklid, ale i další aktivity ještě společně s Uklidmě Česko. I když se situace v posledních letech lepší, odpadků je kolem pořád dost. Vše potřebné k úklidu zajistíme, takže s sebou stačí vzít jen dobrou náladu," uzavřela Kašpárková.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Trash Hero Brno
 


 

Kam dál?

ANKETA: ČSSD žádá brněnskou radu, ať odloží začátek rezidentního...

pondělí, 13. srpna 2018, 12:39

Opoziční ČSSD v Brně vyzvala primátora Petra Vokřála (ANO), aby rada odložila spuštění rezidentního parkování....

Prýgl má málo vody, lodě jezdí kratší trasy

pondělí, 13. srpna 2018, 10:41

Kvůli nízkému stavu vody nebudou lodě na Prýglu zajíždět až do Veverské Bítýšky. Lodě tak budou jezdit pouze z...

Magistrát kvůli suchu zakázal čerpání vody z brněnský řek

pátek, 10. srpna 2018, 21:59

Kvůli nízkému stavu vody v brněnských tocích vydal magistrát opatření obecné povahy, jímž zakazuje všem odběratelům s...

Bikesharing v Brně táhne. Velonet se rozšíří o další stanoviště i...

středa, 1. srpna 2018, 07:49

Po roce provozu hlásí brněnská služba sdílení kol Velonet vysoký zájem o službu. Díky tomu se společnost rozhodla...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pozor na jarní pálení bioodpadu. Může způsobit požár

S ústupem zimy se lidé vrhají do úklidu svých zahrad. S tím se pojí i časté pálení klestí a biologického odpadu. Hasiči ale upozorňují, že pálení je v tomto období poměrně rizikové.

Aktualizováno před 13 hodinami

Střelba v Utrechtu má podle starosty tři mrtvé a devět zraněných

Tři mrtvé a devět zraněných, z nich tři jsou ve vážném stavu, si dnes vyžádala střelba v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Na twitteru to oznámil starosta města Jan van Zanen. Policie jako motiv nevyloučila terorismus a po střelci pátrá. Stejnojmenná provincie Utrecht zvýšila na nejvyšší stupeň varování před možným teroristickým útokem, zpřísněná bezpečnostní opatření ale platí na řadě míst v celém Nizozemsku. V pohotovosti je i armáda. Premiér Mark Rutte incident označil za znepokojivý, situaci se již věnuje krizový protiteroristický štáb.

VIDEO: Zbrojováci půjdou opět společně darovat krev. Pokusí se vytvořit nový rekord

Fanoušci a hráči Zbrojovky půjdou letos opět po roce společně darovat krev. Klub chce přitom pokořit loňský rekord, při kterém darovalo krev 140 lidí, 24 z nich bylo dokonce prvodárců. Na Transfúzním a tkáňovém oddělení FN Brno se fanoušci s hráči klubu sejdou ve středu 20. března od osmé hodiny ráno.