Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Parta kamarádů čistí ve volném čase Brno od odpadků. Chtějí založit na pravidelnou tradici

 
středa, 15. srpna 2018, 12:08

Po práci navléknout rukavice, sbalit odpadkové pytle a vyrazit do města s úkolem vyčistit Brno. Parta kamarádů z neziskové organizace nasbírala za své krátké působení už jeden a půl tuny odpadu. Ve středu 15. srpna v 18 hodin vyrazí na lov odpadků znovu. Přidat se může kdokoliv.

Čech, který pomáhal v Thajsku

Kolektiv Trash Hero Brno navazuje na světovou organizaci Trash Hero, která vznikla v Thajsku v roce 2014. Čech Jan Bareš tam tehdy zorganizoval první úklid pláže, která byla zaneřáděná odpadky. „Další týden uklidili jiné místo... a pak znovu a znovu. Pak se začaly připojovat další vesnice, města a země - mezi nimi i Česká republika. Nemáme sice pláže, ale odpadků se tu povaluje dost," prozradila jedna z organizátorek Trash Hero Brno Eva Kašpárková.

Konec nekonečnému kolotoči plastu

Trash Hero Brno však nezůstává u "pouhého" uklízení. Značná část jejich snahy míří k osvětě veřejnosti.  „Spotřeba jednorázového plastu u nás není tolik vidět. Skrývá se totiž za recyklaci, která nám dává dojem, že je všechno v pořádku," uvedla Kašpárková. „My tenhle plastový kolotoč chceme skončit. Proto pořádáme úklidy, přednášky a workshopy, aby lidé přemýšleli nad spotřebou jednorázového odpadu, především plastu. Protože každá, i sebemenší změna má velký dopad," dodala organizátorka.

Základ tradice

Doposud se v Brně uskutečnily dva úklidy, dnes bude třetí. Cílem ale je podle Kašpárkové nastavit tradici úklidů tak, aby se v Brně uklízelo každý týden. „Vypadá to, že se to bude dařit, kontaktují nás různé organizace, zájmové skupinky i jednotlivci, kteří se chtějí přidat jak při samotném úklidu, tak při jejich organizaci, což je skvělé. Zdá se, že zájem o úklidy v Brně je velký," pochválila si Kašpárková.

Zúčastnit se může každý

Jak se k Trash hero Brno připojit? Jednoduše. Stačí sledovat facebookovou stránku a poté se dostavit na jednu ze svolávaných akcí. Trash Hero Brno vždy zajistí komunikaci s majitelem pozemku, rukavice i pytle. „Vysbíraný odpad vytřídíme, následně zvážíme (TH si vede celosvětové statistiky o vysbíraném odpadu) a s majitelem pozmeku následně domluvíme odvoz odpadu," upřesnila Kašpárková.

Významná akce v září

Ta pravá výzva čeká však dobrovolníky už 15. září, kdy se koná nějvětší mírová a uklidová akce v dějinách lidstva - Celosvětový den úklidu. „V Brně bychom v rámci tohoto dne rádi uspořádali nejen úklid, ale i další aktivity ještě společně s Uklidmě Česko. I když se situace v posledních letech lepší, odpadků je kolem pořád dost. Vše potřebné k úklidu zajistíme, takže s sebou stačí vzít jen dobrou náladu," uzavřela Kašpárková.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Trash Hero Brno
 


 

Kam dál?

ANKETA: ČSSD žádá brněnskou radu, ať odloží začátek rezidentního...

pondělí, 13. srpna 2018, 12:39

Opoziční ČSSD v Brně vyzvala primátora Petra Vokřála (ANO), aby rada odložila spuštění rezidentního parkování....

Prýgl má málo vody, lodě jezdí kratší trasy

pondělí, 13. srpna 2018, 10:41

Kvůli nízkému stavu vody nebudou lodě na Prýglu zajíždět až do Veverské Bítýšky. Lodě tak budou jezdit pouze z...

Magistrát kvůli suchu zakázal čerpání vody z brněnský řek

pátek, 10. srpna 2018, 21:59

Kvůli nízkému stavu vody v brněnských tocích vydal magistrát opatření obecné povahy, jímž zakazuje všem odběratelům s...

Bikesharing v Brně táhne. Velonet se rozšíří o další stanoviště i...

středa, 1. srpna 2018, 07:49

Po roce provozu hlásí brněnská služba sdílení kol Velonet vysoký zájem o službu. Díky tomu se společnost rozhodla...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Případ gurua Járy bude opět řešit soud. Slavný 'nadsamec' v minulosti znásilnil řadu žen

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud. Dobeš podal dovolání, stejně jako jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková. Oba byli odsouzeni za znásilnění.

Týraný pes Marley našel nový domov

Dnes už roční labradorský retrívr Marley, kterého v březnu loňského roku brutálně týral 24letý muž z Prachatic, má novou rodinu.

VIDEO: Brankář Čech po sezoně ukončí fotbalovou kariéru

Brankář Arsenalu Petr Čech oznámil, že po této sezoně ukončí fotbalovou kariéru, během které chytal také za Chelsea, Rennes nebo Spartu. Šestatřicetiletému bývalému reprezentantovi v létě vyprší v londýnském klubu smlouva a novou už nepodepíše.