Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Schváleno: rezidentní parkování začne v Brně od 1. září. Na co se máme připravit?

 
úterý, 22. května 2018, 16:52

Na zemi modré čáry a pro motoristy kompletně nový režim. Brněnští radní dnes schválili projekt rezidentního parkování. V brněnském středu začne platit už od 1. září.

První auto v brněnském středu za 6 stovek, další za 15 tisíc

Obyvatelé s trvalým bydlištěm v historickém jádru - rezidenti - zaplatí za první auto 600 korun ročně. Za druhé auto se částka vyšplhá až na 15 tisíc korun. Podnikatelé - abonenti, kteří mají sídlo svého podnikání v Brně.středu, zaplatí za první auto 6 tisíc korun ročně. Dostanou také možnost dokoupit si tzv. přenosné abonentní oprávnění pro své klienty nebo pacienty. Za takové oprávnění však zaplatí mezi 15 až 50 tisíci korun ročně. Každý rezident bude mít právo na 100 bezplatných hodin parkování pro své návštěvy. 

Pro návštěvníky se cena oproti dnešku zmírní, parkovací automaty budou brát karty

Pro klasické návštěvníky bude cena parkování zdarma první půlhodinu, každou další hodinu za 40 korun. Optorit současnému stavu, kdy se v centru platí 30 korun za půl hodiny, půjde tedy o zlevnění. Město k tomu plánuje nákup nových parkovacíh automatů, které budou přijímat platební karty. 

Oblast rezidentního parkování můžete vidět na této a této mapce. Mimo historické centrum se rezidentní parkování rozšíří od 1: listopadu. Přibude tak ulice Milady Horákové, náměstí 28. října, Traubova, Drobného, Pionýrská, Kotlářská, Údolní, Lidická, Kounicova, Veveří. V každé oblasti však zůstanou místa (např. třída kpt. Jaroše nebo Obilní trh), kde budou návštěvníci moc parkovat první půlhodinu zadarmo, poté za 20 korun na hodinu.

Všechno půjde elektronicky

K vyřízení potřebných oprávnění k získání statusu rezidenta či abonenta a přihlášení aut budou lidé muset navštívit kontaktní pracoviště na Zvonařce nebo požádat o založení účtu elektronicky. Další úkony pak už bude možné provádět prostřednictvím elektronického účtu – osobních stránek uživatele. O zřízení těchto osobních stránek bude možné požádat také prostřednictvím ověřeného účtu Brno iD.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto ilustrační foto, MMB
 


 

Kam dál?

Brněnským sochám vévodí muži. Pořadatelé Meeting Brno chtějí nepoměr...

pondělí, 21. května 2018, 14:04

Lidé budou moci během festivalu Meeting Brno hlasovat o ženě, která by si zasloužila sochu v Brně. Letošní ročník akce...

Nezaplatil nájem, tak letí. Naštvaný spolubydlící házel mladíkovi...

neděle, 20. května 2018, 15:00

"Čeho je dost, toho je příliš," si nejspíš řekl devětadvacetiletý muž, když mu jeho spolubydlící nejspíš znovu...

Seznamte se, nový Zetor. Brněnský výrobce zemědělské techniky...

sobota, 19. května 2018, 14:54

Když se řekne Zetor, většina z nás má nejspíš jasno. Klasický „ublafaný“ traktor, který patří k českému venkovu. Teď...

Brněnští lékaři provedli jako první v republice unikátní implantaci...

pátek, 18. května 2018, 13:52

Brněnští ortopedi z Nemocnice u svaté Anny dokázali jako první v republice úspěšně provést unikátní operaci -...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Riviéra láme rekordy. Na největší koupaliště...

  • Brněnský policista odmítl úplatek v...

  • V autě už nebudou povinné náhradní žárovky a...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Mikroplasty v pitné vodě zůstávají i po úpravě, zjistili vědci

Drobné plastové částice, které se do řek a nádrží dostávají hlavně z odpadních vod, nedokážou úpravny pitné vody zcela odstranit. Ukázal to výzkum vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kteří mikroplasty našli ve vzorcích ze tří úpraven. Jak řekl ředitel ústavu a první autor studie Martin Pivokonský, nejhůře se dají odstranit velmi drobné částice o průměru do pěti mikrometrů. V litru upravené pitné vody zůstává 300 až 900 částic mikroplastů. Studii publikoval prestižní časopis Science of the Total Environment v první polovině srpna.

Zdravotnické a sociální odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR dnes vyhlásil stávkovou pohotovost. Chce, aby vláda dodržela slib o plošném desetiprocentním růstu platů v oboru od příštího roku. Dalším krokem bude podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové výzva zaměstnancům v nemocnicím, aby začali dodržovat počet hodin přesčasů daný zákoníkem práce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek sdělil, že s rozhodnutím odborů nesouhlasí. Platy ve zdravotnictví podle něj rostly o 30 procent za posledních pět let.

Přesolené vegety aneb čím si doopravdy dochucujeme jídlo

Zeleninové kořenicí směsi jsou běžnou součástí mnoha jídel. Profesionální kuchaři se použití umělých dochucovadel většinou brání, ale laici k nim bývají shovívaví. Vědí však, co všechno si se žlutým práškem přisypou do hrnce? Spotřebitelský časopis dTest porovnal složení 18 univerzálních ochucujících přípravků se sušenou zeleninou. Zjistil, že v průměru obsahují téměř 60 procent soli, ale jen 20 procent zeleniny.