Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ubytovna pro chudé v Šámalově ulici končí. Bez domova skončí až stovka lidí, město jim pomůže

 
pondělí, 23. dubna 2018, 11:19

Z ubytovny v Šámalově ulici v Brně má do začátku května odejít zhruba stovka lidí včetně malých dětí. Město pro ně zajišťuje náhradní ubytování v objektu na Červeném kopci a v budově v Železniční ulici. Problém vznikl kvůli dluhům. Majitel budovy pronajímá objekt firmě, která dává podnájmy lidem.

O problému informovala Mladá fronta Dnes, podle které společnost Graystone, jenž provozuje bydlení pro chudé, dluží na nájemném majitelské firmě ZB Real 600.000 korun a dalších 100.000 korun na elektřině. Kvůli tomu dodavatel na nějaký čas elektřinu odpojil.

 

Zástupci ZB Real MfD řekli, že firma platila vždy několik měsíců, potom neplatila nebo hradila jen část nájmu. Jednatel Graystone Martin Studený listu řekl, že dluhy vznikly kvůli tomu, že klienti neplatili za ubytování.

Sociální pracovníci oslovení MfDnes však tvrdí, že jen od úřadu práce mohla firma Graystone inkasovat téměř dvojnásobek výši nájemného, které platila majiteli budovy. Podle primátorova náměstka zodpovědného za sociální oblast Matěje Hollana (Žít Brno) platila většina lidí, nemůže to říct ale zaručeně o všech. „Víme o mnoha lidech, kteří platí, ale nevíme to o všech. Kdyby nájemce chtěl od podnájemců, aby mu peníze dávali, může si je přesměrovat přímo od úřadu práce," uvedl Hollan.

Strašlivé životní podmínky

Obdobně peníze z dávek pobírá i magistrát u projektu Rapid Re-housing, v němž poskytl byty 50 rodinám v nouzi. Hollan upozornil na to, že v ubytovně žijí lidé v hrozných podmínkách. Členové rodiny žili všichni v jedné místnosti, pro 30 lidí na patře byla k dispozici jedna sprcha a jeden záchod. Teplá voda netekla. V bytech žili švábi a štěnice.

„Ubytovna je strašná. Lidé se budou muset v příštích dnech vystěhovat, protože majitel to tam nechce a má na to právo. Zajišťujeme jim ubytování na Červeném kopci v areálu spadajícím pod Nemocnici Milosrdných bratří a v budově na Železniční ulici, u které se zvažovala oprava. Není to ale finální řešení," řekl Hollan.

Červený kopec a Železniční ulice už se připravují

Město nyní jedná se všemi stranami včetně energetické společnosti, aby lidé mohli zůstat v ubytovně do 4. května a fungovala jim i elektřina. Do té doby je podle zastupitele Martina Freunda (Žít Brno) Brno schopné připravit objekty jak na Červeném kopci, tak především v Železniční ulici, kde je více než desítka pokojů. Na Červeném kopci je jich zhruba polovina.

Vystěhování se týká 16 vícečlenných rodin. Podle Hollana bude situace s ubytovnami nyní mnohem horší. „Byznys s chudobou se přestává vyplácet," poznamenal náměstek. Město řeší v posledních letech už několikátý problém s možným vystěhováním lidí na ulici, naposledy to bylo v ubytovně na ulici Markéty Kuncové.

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

FOTO&VIDEO: We are the champions! Brno propadlo v hokejové nadšení

pondělí, 23. dubna 2018, 09:59

Nadšení už od prvních vteřin zápasu. Není se čemu divit. Za obhajobou titulu vylétla Kometa opravdu suverénně a její...

Brno vybuduje v Pisárkách cyklostezky pro horská kola

neděle, 22. dubna 2018, 13:12

V Brně mezi Pisáreckou ulicí, řekou Svratkou a potokem Čertík vznikne letos za 5,5 milionu korun sportovní areál pro...

V Brně se nově montují části vesmírných raket

pátek, 20. dubna 2018, 11:10

Brněnská firma S.A.B. Aerospace má novou halu, v níž budou odborníci montovat mimo jiné velké části do vesmírných raket...

Na brněnském výstavišti vznikne nový pavilon za stovky milionů korun

čtvrtek, 19. dubna 2018, 15:14

Nový multifunkční pavilon D za více než 400 milionů korun vznikne na brněnském výstavišti. Bude sloužit výstavnictví,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • (NE)OBYČEJNÍ: Dobíhače vezmu, jenom když se...

  • Na Moraváku vyroste během vánočních trhů...

  • Muž zaparkoval bavorák u hlavního nádraží na...

  • Klidně bych ho i přeprala, říká odvážná...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Praze protestovali taxikáři, vládu vyzvali k řešení situace

Na pražském náměstí Jana Palacha se dnes ráno sešli taxikáři protestují proti poskytovatelům taxislužeb typu Uber či Taxify. Zhruba v 9:15 jich bylo na náměstí zhruba dvacet, o hodinu později došli přes Mánesův most ke Strakově akademii, kde na podatelně předali výzvu, ve které vládu žádají o nápravu podle nich nerovných podmínek v taxislužbě. Následně kolem 10:45 protest ukončili. Taxikáři protestovali v Praze na začátku letošního roku, kdy pomalými jízdami blokovali centrum města. Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti taxislužby Lido Taxi Radio.

Hyenismus, komentuje chování novinářů Slonkové a Kubíka premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes vyjádřil ke kauze týkající reportáže Seznam Zpráv, které našly jeho syna Andreje ve Švýcarsku. Novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík podle jeho slov předvedli vrchol hyenismu tím, že skrytou kamerou natáčeli jeho nemocného syna, který novinářům řekl nová zjištění v kauze Čapí hnízdo. Celou kauzu komentuje jako účelovou a využívanou opozicí pro nátlak na orgány činné v trestním řízení.

Kryli Babišovi záda v Čapím hnízdě. Pak dcera Adriana dostala darem luxusní vilu a švagr Herodes nakoupil pozemky za miliony

Kauza údajného únosu syna Andreje Babiše znovu přitáhla pozornost k majetkovým přesunům v rámci premiérovy rodiny. Kvůli svému údajnému podílu na zmanipulování padesátimilionové dotace jsou spolu s Babišem stíháni i jeho syn Andrej, dcera Adriana a švagr Martin Herodes. Jejich další transakce už loni HlídacíPes.org podrobně zmapoval.