Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mezi vinicemi v Kobylí vyroste do konce roku unikátní rozhledna. Výhled si užijí i vozíčkáři

 
pondělí, 17. září 2018, 17:06

V Kobylí na Břeclavsku vznikne dokonce roku unikátní rozhledna, která bude bezbariérová a přístupná i lidem na vozíku. Potvrdil to starosta Kobylí Pavel Kotík. Náklady jsou asi 2,5 milionu korun a obec je uhradí sama. Při dobré viditelnosti lidé uvidí většinu dominant jižní Moravy i vrcholky Alp.

Rozhledna vysoká 7,5 metru bude na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole. Vidět z ní bude na Pálavu a při dobrém počasí i na rakouské Alpy. Rozhled bude na všechny strany. „Kobylí vrch je nejvyšší v okolí, proto nebylo potřeba plánovat nějakou vysokou rozhlednu klasického tvaru. Návštěvník i tak získá jedinečný výhled 360 stupňů," uvedl Kotík.

Výhled až do Alp

Lidé uvidí na Pálavu, Lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty, Chřiby i s hradem Buchlovem, Ždánický les, vysílač Hády a při dobré viditelnosti i nejvýchodnější vrcholky rakouských Alp. Starosta doplnil, že vidět bude možné i Strážovské vrchy a na Slovensku Malé Karpaty i Malá a Velká Fatra.

Stoprocentně bezbariérová

Rozhledna bude připomínat otevřený tunel nebo stoupající zatočený most. Nebude mít žádné schody. „Jedinečností je bezbariérovost, takže i lidé na invalidním vozíku nebo s problémy chůze budou moct vystoupat bez větších obtíží až na samotný vrchol," řekl Kotík.

S originálním konceptem vyhlídky přišlo brněnské architektonické studio KEEO Design. Jeden z architektů studia je totiž zároveň kobylským rodákem. „Smyslem stavby není jen výhled. Rozhledna má splynout s krajinou plnou vinohradů a přitom by ji neměla nijak narušit,“ nastínil záměr kobylský rodák Jiří Vojtěšek. 

„Věž nabídne dobrý výhled z každého jejího místa. Nepřekáží žádné sloupy a podesty. Kruh bude navíc ukončený nerozbitným sklem, což jen doplní vzdušnost stavby,“ uzavřel Kotík. 
 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto KEEO Design | Zdroj s využitím ČTK
 


 

Kam dál?

Policisté vyrazili do barů zkontrolovat nezletilé. Dvě slečny...

pondělí, 3. září 2018, 07:00

Policisté na Břeclavsku kontrolovali konzumaci alkoholu mladistvými. Během víkendové akce kontrolovali kolem stovky...

Opilý muž sletěl v Břeclavi ze šestimetrového železničního mostu,...

neděle, 2. září 2018, 10:01

Z šestimetrové výšky z bývalého železničního mostu spadl ve středu večer mladý muž na Kuffnerově nábřeží v Břeclavi....

Vodní toky na Moravě dál vysychají. Omezení se poprvé dotknou i...

čtvrtek, 23. srpna 2018, 16:10

Průtoky řek a potoků na Moravě dál klesají. V ohrožení jsou zejména ty, které není možné regulovat s pomocí přehrad a...

Unikátní zámek ve Valticích prochází částečnou rekonstrukcí. Přibude...

středa, 22. srpna 2018, 11:00

Na valtickém zámku začaly opravy čelní fasády, lešení zakrylo nejprve takzvaný rizalit přiléhající k divadlu a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.