Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jižní Moravě se vydává stále méně stavebních povolení. Problémem je byrokracie a zastaralost územního plánu

 
úterý, 12. února 2019, 15:00

Na jižní Moravě loni úředníci vydali 8649 stavebních povolení, což je o 978 méně než o rok dříve. Klesla i předpokládaná hodnota staveb na 35 miliard korun, což je méně o 1,6 miliardy.

Největší pokles vydaných povolení byl v okrese Břeclav, a to o více než pětinu. Následovaly Hodonín a Blansko. Pokles postihl všechny okresy. V Brně a na Brněnsku, kde se staví nejvíce, byl pokles zhruba desetiprocentní.

Povolení na stavbu nových bytových domů bylo jen mírně přes 2000, v 1800 případech šlo o povolení na stavební úpravy již stojících domů. Na stavby pro ochranu životního prostředí bylo vydáno 1090 povolení. Největší předpokládanou hodnotu mají stavby v Brně. Podíl povolení pro Brno byl 18 procent, podíl na celkové hodnotě však byl třetinový.

Počet stavebních povolení na bytovou výstavbu klesá především v Brně kvůli zastaralosti územního plánu a dlouhým byrokratickým procesům. Letos se očekává zpomalení růstu ekonomiky, kvůli tomu může počet povolení klesat i dále.

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto, akustickykatalog.cz
 


 

Kam dál?

Kraj a skoro třicítka obcí se brání těžbě u Moravského Písku. Bojí se...

pátek, 8. února 2019, 11:00

Jihomoravský kraj a skoro 30 obcí podaly odvolání proti rozhodnutí báňského úřadu v případu těžby štěrkopísku u...

Kraj nechá na jižní Moravě opravit tři silnice za 85 milionů

úterý, 29. ledna 2019, 12:24

Jihomoravští radní schválili plán opravy tří silnic na jižní Moravě za téměř 85 milionů korun. Výmoly a praskliny zmizí...

Jihomoravský kraj ocení učně s vyznamenáním stipendiem 3000 korun

středa, 16. ledna 2019, 16:12

Radní Jihomoravského kraje schválili zvýšení stipendií pro žáky ve vybraných učebních oborech. V případě, že žák splnil...

Obliba jižní Moravy z pohledu turistů každoročně stoupá. O kraj vína...

pondělí, 31. prosince 2018, 11:00

Výlet do České republiky už dávno pro zahraniční turisty neznamená jen prohlídku Prahy nebo Českého Krumlova. Objevovat...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.