Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jižní Moravě se vydává stále méně stavebních povolení. Problémem je byrokracie a zastaralost územního plánu

 
úterý, 12. února 2019, 15:00

Na jižní Moravě loni úředníci vydali 8649 stavebních povolení, což je o 978 méně než o rok dříve. Klesla i předpokládaná hodnota staveb na 35 miliard korun, což je méně o 1,6 miliardy.

Největší pokles vydaných povolení byl v okrese Břeclav, a to o více než pětinu. Následovaly Hodonín a Blansko. Pokles postihl všechny okresy. V Brně a na Brněnsku, kde se staví nejvíce, byl pokles zhruba desetiprocentní.

Povolení na stavbu nových bytových domů bylo jen mírně přes 2000, v 1800 případech šlo o povolení na stavební úpravy již stojících domů. Na stavby pro ochranu životního prostředí bylo vydáno 1090 povolení. Největší předpokládanou hodnotu mají stavby v Brně. Podíl povolení pro Brno byl 18 procent, podíl na celkové hodnotě však byl třetinový.

Počet stavebních povolení na bytovou výstavbu klesá především v Brně kvůli zastaralosti územního plánu a dlouhým byrokratickým procesům. Letos se očekává zpomalení růstu ekonomiky, kvůli tomu může počet povolení klesat i dále.

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto, akustickykatalog.cz
 


 

Kam dál?

Kraj a skoro třicítka obcí se brání těžbě u Moravského Písku. Bojí se...

pátek, 8. února 2019, 11:00

Jihomoravský kraj a skoro 30 obcí podaly odvolání proti rozhodnutí báňského úřadu v případu těžby štěrkopísku u...

Kraj nechá na jižní Moravě opravit tři silnice za 85 milionů

úterý, 29. ledna 2019, 12:24

Jihomoravští radní schválili plán opravy tří silnic na jižní Moravě za téměř 85 milionů korun. Výmoly a praskliny zmizí...

Jihomoravský kraj ocení učně s vyznamenáním stipendiem 3000 korun

středa, 16. ledna 2019, 16:12

Radní Jihomoravského kraje schválili zvýšení stipendií pro žáky ve vybraných učebních oborech. V případě, že žák splnil...

Obliba jižní Moravy z pohledu turistů každoročně stoupá. O kraj vína...

pondělí, 31. prosince 2018, 11:00

Výlet do České republiky už dávno pro zahraniční turisty neznamená jen prohlídku Prahy nebo Českého Krumlova. Objevovat...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.