Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jižní Moravě se vydává stále méně stavebních povolení. Problémem je byrokracie a zastaralost územního plánu

 
úterý, 12. února 2019, 15:00

Na jižní Moravě loni úředníci vydali 8649 stavebních povolení, což je o 978 méně než o rok dříve. Klesla i předpokládaná hodnota staveb na 35 miliard korun, což je méně o 1,6 miliardy.

Největší pokles vydaných povolení byl v okrese Břeclav, a to o více než pětinu. Následovaly Hodonín a Blansko. Pokles postihl všechny okresy. V Brně a na Brněnsku, kde se staví nejvíce, byl pokles zhruba desetiprocentní.

Povolení na stavbu nových bytových domů bylo jen mírně přes 2000, v 1800 případech šlo o povolení na stavební úpravy již stojících domů. Na stavby pro ochranu životního prostředí bylo vydáno 1090 povolení. Největší předpokládanou hodnotu mají stavby v Brně. Podíl povolení pro Brno byl 18 procent, podíl na celkové hodnotě však byl třetinový.

Počet stavebních povolení na bytovou výstavbu klesá především v Brně kvůli zastaralosti územního plánu a dlouhým byrokratickým procesům. Letos se očekává zpomalení růstu ekonomiky, kvůli tomu může počet povolení klesat i dále.

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto, akustickykatalog.cz
 


 

Kam dál?

Kraj a skoro třicítka obcí se brání těžbě u Moravského Písku. Bojí se...

pátek, 8. února 2019, 11:00

Jihomoravský kraj a skoro 30 obcí podaly odvolání proti rozhodnutí báňského úřadu v případu těžby štěrkopísku u...

Kraj nechá na jižní Moravě opravit tři silnice za 85 milionů

úterý, 29. ledna 2019, 12:24

Jihomoravští radní schválili plán opravy tří silnic na jižní Moravě za téměř 85 milionů korun. Výmoly a praskliny zmizí...

Jihomoravský kraj ocení učně s vyznamenáním stipendiem 3000 korun

středa, 16. ledna 2019, 16:12

Radní Jihomoravského kraje schválili zvýšení stipendií pro žáky ve vybraných učebních oborech. V případě, že žák splnil...

Obliba jižní Moravy z pohledu turistů každoročně stoupá. O kraj vína...

pondělí, 31. prosince 2018, 11:00

Výlet do České republiky už dávno pro zahraniční turisty neznamená jen prohlídku Prahy nebo Českého Krumlova. Objevovat...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že ohebný smartphone Galaxy Fold zatím na trh neuvede. Firma tak dnešním oznámením potvrdila informace zdrojů. Nový telefon v ceně 1980 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) se měl už v pátek začít prodávat ve Spojených státech, o týden později se měl objevit i na pultech obchodů v Evropě.

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, dvakrát víc než loni

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.