Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnští závodníci o nehodě, při níž zemřely divačky

 
úterý, 13. listopadu 2012, 16:26

Minulou sobotu došlo na Rally show Uherský Brod v obci Lopeník na uzavřené trati první rychlostní zkoušky k tragické havárii Mitsubishi Lancer EVO 9 se startovním číslem 27.

Bratrská posádka brněnských právníků Michaela a Josefa Bartončíkových vyletěla za horizontem ze silnice, kde neovladatelný vůz smrtelně zranil čtyři dívky.

Všemi celostátními médii za poslední dny proletěla spousta objektivních i zcela nesmyslných informací. Celou události nyní komentují Michael a Josef Bartončíkovi ve svém oficiálním vyjádření, které zveřejňujeme v originálním znění.

Tiskové prohlášení k tragédii na Rally show Uherský Brod

S ohledem na některé nepřesnosti, jež se objevily v médiích, jakož i na zcela nedůstojné reportáže TV Prima a TV Nova stran tragické události při automobilové soutěži Rally show Uherský Brod, jsme nuceni, ač neradi, podat toto tiskové prohlášení.
Oba dva jsme pravidelnými účastníky rally již od roku 2001, tj. po dobu více než deseti let.

Příčinu nehody po důsledné analýze nespatřujeme v chybě posádky. Po celou dobu jízdy předcházející nehodě ve vozidle panovala zcela profesionální a zodpovědná atmosféra. Nic, tj. ani chování vozu, ani charakter úseku v inkriminovaném místě nenaznačovalo jakoukoliv abnormalitu.

V úseku cca deseti metrů po překonání horizontu dostalo vozidlo racionálně nevysvětlitelný boční impuls, který s ohledem na rychlost vozidla a šířku tratě nebylo možné korigovat. Vozidlo opustilo vozovku a stalo se neovladatelným. Pohybovalo se až do místa střetu s diváky souběžně s vozovkou, a to ve vzdálenosti maximálně dvou metrů od vozovky.

Důvodem vzniku tragédie se tak jeví souhra nešťastných a na straně posádky nepředvídatelných okolností. Tato fakta objektivizují i dosavadní výsledky vyšetřování nehody.

Žádná ze shora uvedených skutečností však nemůže vyjádřit míru úcty mladým obětem neštěstí a hloubku bolesti, kterou cítíme s pozůstalými a všemi, jichž se tato obrovská tragédie dotkla. Vnímáme obrovské zoufalství rodinných příslušníků a vyjadřujeme jim nejhlubší soustrast.

Závěrem si zdvořile dovolujeme požádat mediální obec o prezentaci tohoto prohlášení v plném rozsahu a současně děkujeme za všechny dosud zveřejněné objektivní příspěvky k tomuto neštěstí.

Michael a Josef Bartončíkovi

V návaznosti na víkendové neštěstí zrušil Svaz rally dnes odpoledne zbylé dva podniky letošní sezony - slušovickou Mikuláš rally a Pražský rallysprint.

Foto: HZS Zlínského kraje

 


 

Kam dál?

První ostrý test nového BMW M3 E92 GTR

úterý, 30. října 2012, 15:30

Brněnský tým okolo Roberta Šenkýře využil jednu z posledních letošních možností testovat a na brněnském Automotodromu...

Radek Málek je nejlepším hasičským kulturistou na světě

pondělí, 22. října 2012, 19:00

Profesionální hasič a kulturista z Brna, Radek Málek, získal na Světových hrách hasičů v australském Sydney dvě zlaté...

Zápasy ve volném stylu budou k vidění v hale na Lesné

úterý, 16. října 2012, 10:40

V sobotu 20. října pořádá zápasnický klub TAK Hellas Brno ve sportovní hale Tesly Brno na Lesné tradiční mezinárodní...

Brněnský velodrom bude opět hostit významný podnik

čtvrtek, 20. září 2012, 11:49

Pomyslnou tečkou za letošní dráhovou sezonou na brněnském velodromu bude dnes, ve čtvrtek 20. září, tradiční...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.