Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V pátek projede Prahou několik tisíc motorek na podporu MotoGP

 
úterý, 17. června 2014, 09:51

Tři tisícovky motocyklů by měly podle organizátorů akce nazvané Jízda na Prahu v pátek dvacátého června dorazit do hlavního města. Spanilou jízdou chtějí příznivci motocyklového sportu podpořit konání tradičního závodu světového šampionátu MotoGP na brněnském okruhu. Ten je podle aktuálních zpráv z důvodu nedostatku peněz pro další roky vážně ohrožen.

Na podporu své iniciativy organizátoři založili webové stránky saveczechgp.com a facebookový profil Chceme MotoGP v ČR. Shromáždění podporovatelů české Grand Prix se uskuteční v pátek 20. června v pravé poledne na Letné. Motorkáři se pak vydají směrem k úřadu vlády České republiky. Tam předají petici za zachování podpory brněnskému závodu.

"Pokud něco neuděláme, Česká republika za rok přijde o závod MotoGP. Grand Prix České republiky totiž po letech hrozí, že nedostane žádnou podporu státu. A to znamená konečnou," popisuje motivaci organizátorů hlavní postava iniciativy Michal Fojtík. Podle Fojtíka je důležité zachovat více než padesátiletou tradici konání závodů mistrovství světa v naší zemi a potřebná dotace je odůvodnitelnou investicí.

Michal Fojtík dále upozorňuje na miliardové částky, které byly vynaloženy na pořádání lyžařského šampionátu v Liberci nebo jednotlivé dotace výstavby fotbalových stadionů "provinčních" klubů. Fojtík vylučuje, že je jeho iniciativa podporou Autodromu Brno nebo jeho majitele Karla Abrahama staršího. 

Hlavní spor, který ohrožuje konání české Grand Prix, se týká problematické dotace na zaplacení zalistovacího poplatku promotérovi šampionátu španělské společnosti Dorna. Ta požaduje po organizátorech jednotlivých závodů mistrovství světa finanční částků, která se liší okruh od okruhu. Brno by mělo údajně platit jednu z nejnižších sum a je jednou z mála velkých cen, které musejí každý rok o dotaci zalistovacího poplatku vyjednávat se státem. 

Fojtíkovu pražskou jízdu podle mluvčího brněnského okruhu Jiřího Smetany Automotodrom podporuje, na organizaci se však nepodílí.

Kauze se intenzivně věnuje také člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny parlamentu ČR jihomoravský poslanec Petr Adam (hnutí Úsvit). "Na hospodářském výboru jsem navrhl krizový bod jednání o hrozícím nepořádání Mistrovství světa MotoGP v Brně. Ve výboru jsme přijali usnesení, které žádá Ministerstvo školství o urychlené jednání a hledání cesty, jak takovéto akci pomoci, respektive takovýmto akcím obecně v dlouhodobém horizontu," uvedl Adam. Poslanec se zde dotýká problematického každoročního vyjednávání o způsobu a výši dotace. Právě nekoncepčnost a nejistota způsobují nejvíce vrásek na tvářích organizátorů a fanoušků závodu. "Vzhledem k ekonomickému garantovanému přínosu této akce pro Českou republiku je naším cílem prosadit systémové řešení pro významné opakované tradiční akce. Garantovat víceletou systémovou podporu financování (po dobu trvání smlouvy)," doplňuje Petr Adam.

Kromě ekonomického významu akce dále Adam vyjmenovává další benefity pro region a Českou republiku, jakými jsou sportovní a marketingový přínos, zvýšení návštěvnosti kraje (asi140 tisíc osob, kumulovaně za víkend až 220 tisíc lidí) a celosvětový mediální zásah akce.

 

 

Anketa

Chyběla by vám Velká cena České republiky?

 
 
78%
 
 
 
10%
 
 
 
12%
 
 
Celkem hlasovalo 58 čtenářů.
 
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ o vstupenky na EuroV8 Series

pondělí, 16. června 2014, 16:20

Ve spolupráci s Automotodromem Brno jsme pro vás přichystali soutěž o dvakrát dvě vstupenky na závody seriálu EuroV8...

Do Brna míří osmiválcové bestie EuroV8 series

neděle, 15. června 2014, 23:05

Na Brněnský závodní okruh již tento víkend znovu zamíří osmiválcové závodní vozy v rámci seriálu EuroV8 Series....

Katalánský závod Abrahamovi vůbec nevyšel

neděle, 15. června 2014, 20:46

Na tento víkend bude chtít jediný český závodník v kategorii MotoGP Karel Abraham rozhodně zapomenout. Velká cena...

Kvalifikační sobota MotoGP: solidní výsledky mladých Čechů

sobota, 14. června 2014, 14:47

Tento víkend se koná další z podniků mistrovství světa motocyklů. Velká cena Katalánska se již od poloviny devadesátých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.