Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sobotní závod v Assenu: Abraham a Kornfeil na bodech, Hanika spadnul

 
sobota, 28. června 2014, 15:47

Jezdci motocyklového mistrovství světa si v nizozemském Assenu zahráli tento víkend dešťovou ruletu. Tradičně nestálé počasí přineslo nejvíce štěstí bratrům Marquezovým a Britu Anthony Westovi. Naši jezdci se neztratili, když Jakub Kornfeil získal jedenácté, Karel Abraham pak čtrnácté místo. Mohlo však být i lépe.

Hanika spadnul, Kornfeil chybou soupeře ztratil mnoho pozic

Závod malorážek, tedy třídy Moto3, odstartoval na čele týmový kolega našeho Karla Haniky Australan Jack Miller. Přehnaná snaha ujet soupeřům však přinesla chybu a Miller se v první zatáčce druhého kola poroučel do kačírku a závod pro něj skončil. Další průběh jízdy se odehrával v režii týmu Estrella Galicia a Španělů Alexe Marqueze a Alexe Rinse. I když se v polovině závodu mezi ně vklínil Portugalec Oliveira, cíl spatřili jako první právě oba Alexové. Náš Karel Hanika startoval z velice dobré šesté pozice a krátce po startu dokonce figuroval na třetím místě. Bohužel další průběh jízdy Moto3 pro něj znamenal sestup o několik pozic, stále však v rámci čelní skupiny.

Definitivní konec nadějí přišel v čase, kdy zbývalo do konce pouhých sedm kol. "Myslel jsem, že mám v zatáčce, kde běžně jezdím na trojku menší rychlost než jindy, podřadil jsem tedy až na jedničku, ale nakoplo mě to a šel jsem k zemi," hodnotil chybu Hanika. Jakub Kornfeil startoval ze čtrnáctého místa a první kola se držel na dvanácté, později i na desáté pozici. V sedmém kole však chyboval Fin Ajo, což donutilo Kornfeila opustit svou stopu a aby zabránil střetu, musel zatáčku projet skrz štěrkový kačírek. To jej stálo hodně pozic a pouze další famózní stíhací jízda mu zajistila v rámci okolností skvělou jedenáctou příčku. „Pro tyto případy to opravdu chce mít nervy ze železa. Už ani nepočítám, pokolikáté mě postihla taková smůla. V úvodu závodu jsme si pěkně zabojovali, jenže v šestém kole to přišlo. Ajo mně spadl přímo pod kola a jestli jsem ho nechtěl přejet, jakože v žádném případě nechtěl, musel jsem ven," zhodnotil obtížný závod Kornfeil.

Abraham zajel solidně, šance na větší body nebyla malá

V královské kategorii MotoGP startoval brněnský Karel Abraham z nejlepšího místa na roštu v sezoně. Po skvělé kvalifikaci, kdy se mu podařilo porazit všechny ostatní netovární Hondy, zaujal pozici na začátku páté řády. Závod výrazně ovlivnilo proměnlivé počasí a střídavě přicházející a odcházející déšť zamotával hlavu týmovým stratégům. Poslední dešťová přeháňka rozhodla o vyhlášení mokrého závodu. Pořadatelé se rozhodli pro realizaci dvou zaváděcích kol, což však týmům oznámili nepříliš jasnou formou a Abraham vinou tohoto komunikačního šumu zůstal stát na startovním roštu bez vědomí, že má absolvovat další zaváděcí kolo. 

Po startu na mokrých pneumatikách Abraham ztratil dvě pozice, držel se však svých soupeřů a zůstával v boji o mistrovské body. Postupné osychání trati znamenalo výměnu strojů, která v případě týmu Cardion AB Motoracing přišla o dvě kola později než v případě jezdců ze špičky startovního pole. Před Abáju se tak dostalo několik jezdců, které bylo znovu třeba předjet. Zejména s Petruccim se to podařilo až po delší době a takto získaná časová ztráta zřejmě způsobila, že se Lorenzovi, který se propadl až na sedmnáctou příčku, podařilo Karla znovu předjet a připravit jej tak o aktuální třináctou pozici. Vzhledem k tomu, že dnes spadl jediný jezdec, kterým byl Pol Espargaro, můžeme Karlův výsledek vnímat jako skutečně vybojovaný a je příslibem pro další posun Cardionu blíž ke konkurenci.

Vítězem závodu se stal Marc Marquez, který se tak zapsal do dějin jako rekordman s osmi vítězstvími v řadě! 

 


 

Kam dál?

Živě z Assenu: povedená kvalifikace v podání Brňanů

pátek, 27. června 2014, 17:36

Velká cena Nizozemí v Assenu se tradičně jede již v sobotu, a proto o den posunutý program přinesl kvalifikační program...

Hašek chce podporu státu pro brněnskou Grand Prix

neděle, 22. června 2014, 17:52

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) je přesvědčen, že stát by měl podporovat pravidelné konání brněnského závodu...

Na MotoGP by mohlo z rozpočtu jít až 40 milionů

pátek, 20. června 2014, 11:43

Brněnská Grand Prix by mohla dostat ze státních peněz až čtyřicetimilionovou dotaci. Tak alespoň hovoří návrh, který je...

V pátek projede Prahou několik tisíc motorek na podporu MotoGP

úterý, 17. června 2014, 09:51

Tři tisícovky motocyklů by měly podle organizátorů akce nazvané Jízda na Prahu v pátek dvacátého června dorazit do...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.