Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno o víkendu ožije seriálem MotoGP. Jaké budou změny v dopravě a na co si dát pozor?

 
čtvrtek, 1. srpna 2019, 11:18

Od pátku do neděle bude Brno patřit především milovníkům motorek. Na Masarykově okruhu se totiž opět pojede prestižní závod Grand Prix České republiky. Na monstrakci se připravují všechny bezpečnostní složky i brněnský dopravní podnik. Ten vypraví speciální linky a posílí spoje. Brno a okolí pak budou hlídat stovky policistů a strážníků.

Společným cílem je zajistit dlouhodobou podporu státu

Letošnímu ročníku MotoGP předcházela celá řada finančních problémů, a to především ze strany státu, který na akci původně přispěl o desítky milionů korun méně. Tím se pořádající Spolek MotoGP, který sdružuje město Brno a Jihomoravský kraj, dostal do problémů. 

ČTĚTE TAKÉ: MotoGP se v Brně letos nejspíš pojede naposledy. Stát snížil dotace, jsme v koncích, řekl hejtman​

„Spolu s představiteli Jihomoravského kraje a vládními činiteli se nám podařilo vyjednat finanční podporu pro letošek, naše práce tím ale nekončí. Společným cílem je zajistit stabilní financování tohoto významného závodu. To nám umožní začít také s jednáními o prodloužení promotérské smlouvy na další ročníky,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pomohlo nakonec Ministerstvo pro místní rozvoj

Stát původně přispěl na konání akce 39 místo 65 milionů korun. S financováním akce nakonec pomohlo Ministerstvo pro místní rozvoj. „Chtěl bych poděkovat zejména těm, kteří pochopili význam Velké ceny pro ekonomiku i propagaci České republiky a poskytli akci podporu. Zejména tedy Ministerstvu pro místní rozvoj, jehož finance společně s penězi města a kraje pomohou zaplatit zalistovací poplatek tohoto prestižního závodu pro letošní rok," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

NAPSALI JSME: Kraj i město jsou ochotni přispět další peníze na MotoGP. Pět milionů dá i Automotodrom

Zároveň ale upozorňuje na to, že pokud se nepodaří zaručit jistotu dlouhodobější finanční podpory ze strany státu, není v silách kraje ani města udržet akci na jižní Moravě. „Jsem tedy k těmto jednáním připraven a zatím stále věřím, že se nám to podaří,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR podpořilo letošní ročník motocyklových závodů 55 miliony korun. Město akci financuje 17,5 miliony, kraj pak 27,5 miliony korun. Vedení Automotodromu Brno je letos připraveno převzít na sebe závazky ve výši 5 milionů korun.

K dostání jsou ještě všechny typy vstupenek

Spolek pro GP ČR Brno zahájil prodej vstupenek na letošní ročník už před Vánocemi. Aktuálně jsou k dostání téměř všechny typy, a to přímo na pokladnách Masarykova okruhu i během závodního víkendu. Na místě lze platit nejen hotovostí, ale i platební kartou.

„Zájemci si mohou koupit vstupenky jak na přírodní tribuny, tak poslední kusy na tribuny sedadlové. Ceny víkendových vstupenek začínají na dvou tisících šesti stech korunách. V prodeji jsou také například vstupenky SILVER pouze na pátek a sobotu, kdy se na okruhu pojedou tréninky a kvalifikace. Tyto dvoudenní lístky vyjdou na tisíc osm set korun,“ upřesnil tajemník Spolku pro GP ČR Adam Svoboda.

Dopravní podnik vypraví speciální linky, přeprava bude bezplatná

Od pátku do neděle  bude doprava návštěvníků mistrovství světa v areálu Masarykova okruhu zajišťována mimořádnou autobusovou linkou 400 v trase Mendlovo náměstí – Svážná – Pražská – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Kývalka, spojovací – Automotodrom, Start. Linka bude v provozu vždy od 6.30 do 21.00 hodin, v neděli do 19.00 hodin. Interval mezi spoji na lince je přizpůsoben aktuální poptávce cestujících a pohybuje se od 2 do 30 minut.

Z kempu a z parkovacích míst v Žebětíně pojede k závodišti zvláštní autobusová linka X, která bude v provozu od 7.00 do 19.00 hodin po jednosměrné okružní trase Automotodrom, Start – Kývalka, spojovací – Popůvky, Vintrovna – Troubsko, Veselka – Žebětín, Křivánkovo náměstí – Parkoviště Žebětín – Camp Žebětín – Tribuna D – Tribuny A-B-C – Hájenka Na Šípu – Automotodrom, Start. Z důvodu uzavření komunikací bude linka vždy od 14.00 zkrácena na jednosměrný úsek Automotodrom, Start – Parkoviště Žebětín.

Přeprava cestujících na linkách 400 a X je bezplatná. Na těchto linkách jsou garantovány odjezdy zajišťované nízkopodlažními vozidly. Provoz na obou linkách bude operativně usměrňován dispečery, kteří budou dle aktuální potřeby řadit další posilové spoje nad rámec jízdních řádů.

Parkování podle typu vstupenky

Motorkáři se vstupenkou typu GOLD a vyšší mohou i letos zaparkovat na ploše Polygonu Brno, která se nachází přímo vedle tribuny C. Pro držitele vstupenek typu SILVER zůstává k dispozici parkoviště u tribuny D. Více informací na www.czechgp.com

V akci bude policejní vrtulník i stovky hlídek

Městská policie Brno posílí během závodního víkendu dohled o dvě stě strážníků. Při MotoGP budou kontrolovat dopravu a předcházet kriminalitě či vandalismu. Strážníci posílí směny v centru Brna i v okolí okruhu. 

Na příjezdových trasách ve směru od Žebětína budou hlídky strážníků především korigovat a usměrňovat nájezd na vyhrazená parkoviště a zajišťovat průjezdnost všech silnic. Zamezí také řidičům v tom, aby vjížděli bez povolení k některým tribunám. Odjezdové trasy jsou každý rok přetíženy náporem vozidel i pěších. Městská policie proto žádá o zvýšenou vzájemnou toleranci, ohleduplnost a respektování pokynů strážníků i policistů, kteří se budou starat o co nejplynulejší provoz.

Strážníci již tradičně poskytnou médiím i široké veřejnosti průběžný informační servis formou on-line zpravodajství na svém webu i na oficiálním profilu na Facebooku.

Pod dohledem bude mít dění i státní policie, která do akce nasadí policisty na koních, kolech, motorkách, čtyřkolách či policejní vrtulník. 

Letos žádné pyro

Návštěvníky i letos čekají bezpečnostní kontroly při vstupech do areálu. Pořadatelé budou kontrolovat také zábavní pyrotechniku, která byla v minulosti do určité míry tolerována. Jak vchod do tribun, tak tribuny samotné budou procházet policisté se psy vycvičenými na hledání pyrotechniky.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto MMB
 


 

Kam dál?

Dvanáctihodinovou bitvu na Masarykově okruhu ovládla domácí Scuderia

neděle, 26. května 2019, 11:04

Nejúspěšnější možný závod na domácí půdě má za sebou pražská Scuderia. Trio pilotů Král, Písařík a Malucelli nedalo...

Masarykův okruh rozburácí sportovní auta. Do dvanáctihodinového...

čtvrtek, 23. května 2019, 11:58

Masarykův okruh o víkendu ožije závody sportovních aut. Na startovním roštu se objeví třicet vozů a za volantem Tomáš...

Kraj i město jsou ochotni přispět další peníze na MotoGP. Pět milionů...

středa, 22. května 2019, 17:42

Jihomoravský kraj a město Brno navrhnou zastupitelstvům podpořit letošní ročník motocyklové Grand Prix Brno další...

Svět motorismu truchlí. Odešel legendární Niki Lauda

úterý, 21. května 2019, 10:20

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. Legendárního jezdce, který se věnoval...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.