Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přímo při utkání zkolaboval na Blanensku mladý fotbalista, svědci a záchranáři ho přivedli zpět k životu

 
pondělí, 25. února 2019, 11:06

Dramatické chvíle zažili mladí hráči i svědci utkání mládežnických týmů na Blanensku. Jednomu z chlapců se v průběhu fotbalového utkání udělalo špatně. Krátce na to ztratil svědomí a svalil se k zemi. Přítomní po chvíli zjistili, že u nezletilého mladíku došlo k zástavě krevního oběhu.

Svědci tak okamžitě zavolali tísňovou linku 155 a operátorka ihned vyslala tým záchranářů. Mladík potřeboval nutně pomoc a operátorka naváděla volající, jak zahájit resuscitaci.

„Výhodou bylo, že volající věděli, jak provádět srdeční masáž," uvedla na webu mluvčí záchranky Michaela Bothová. Mladý sportovec měl po celou dobu tzv. gasping, což je nepravidelné dýchání, které je snadno zaměnitelné s normálním dýcháním.

Jde o lapavé dechy či nádechy opakující se v postupně se prodlužujících a nepřirozeně dlouhých intervalech a je příznakem časného stadia zástavy krevního oběhu.

Záchranáři při příjezdu na místo okamžitě převzali resuscitaci a rozšířil ji o výboje z defibrilátoru. Zdravotníkům se naštěstí podařilo obnovit pacientův oběh a mladík postupně nabyl vědomí.

„Všechny články řetězce zafungovaly skvěle: správná reakce svědků události, zavolání na tísňovou linku, pomoc operátorky, která přesně vyhodnotila situaci, provádění laické resuscitace před příjezdem sanitky a odborný zásah záchranářů. To vše vedlo k záchraně chlapce," chválila Bothová.

„Myslete na to, že znalost resuscitace velice usnadňuje práci operátorům a zvyšuje šanci postižených na přežití," prohlásila mluvčí.

Náhlá zástava oběhu podle ní bohužel nepostihuje jen osoby staršího věku, ale také velice mladé lidi. Každý člověk se může setkat se situací, kdy bude šance na přežití někoho jiného právě v jeho rukou.

„Proto prosím nepodceňujte možnost seznámit se se správným postupem při poskytování první pomoci. V kritické situaci vám pomůže operátor linky 155, bude vám pevnou oporou, ale vaše znalosti o resuscitaci budou vždy důležité," uzavřela mluvčí.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto ZZS JMK
 


 

Kam dál?

VIDEO: Zbrojovka doma ukončila podzim bídně. Na Srbské padla s...

sobota, 24. listopadu 2018, 12:51

Takové zakončení podzimu se Brňané rozhodně nepředstavovali. V posledním podzimním kole přijela na Zbrojovku rozjetá...

Jsem zklamaný, přijeli jsme vyhrát, říká trenér Šustr po prohře...

sobota, 10. listopadu 2018, 17:21

Fotbalisté Zbrojovky nevstoupili do utkání na hřišti Třince zrovna ideálně. V plném počtu nedohráli ani první poločas,...

VIDEO: Zbrojovka doma přejela Vítkovce 4:1

pondělí, 5. listopadu 2018, 10:10

V posledních dvou zápasech před domácím publikem se Zbrojováci nedokázali střelecky prosadit, do třetice všeho dobrého...

VIDEO: Zlatý vlastenec! Zbrojovka vyhrála na hřišti silného Hradce...

sobota, 27. října 2018, 19:42

Zbrojovku v posledních kolech trápila koncovka. Na hřišti Hradce tomu nebyla jinak. Tentokrát však zasáhla fotbalová...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.