Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do Brna se vrací první česká zlatá olympijská medaile.Vybojoval ji téměř před stoletím Bedřich Šupčík na laně

 
středa, 17. července 2019, 21:30

Poprvé na olympiádě v Paříži vlála na nejvyšším stožáru československá vlajka a hrála se národní hymna 20. července 1924. Zasloužil se o to Bedřich Šupčík z brněnského Sokola, který v čase 7,2 sekundy zvítězil ve šplhu na laně. Lidé si medaili mohou prohlédnout na sportovní výstavě Branky Body Brno mapující historii brněnského sportu.

Letošní největší výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku, Branky Body Brno, připomíná 150letou historii brněnského sportu. Nelze tak opomenout významné výročí, kdy před 95 lety získal první české olympijské zlato právě brněnský gymnasta Bedřich Šupčík. Zlatou medaili si lidé mohou prohlédnout v sobotu 20. července 2019 v rámci speciální komentované prohlídky.

Šupčík šplh neuznával, zajímal se o estetické disciplíny

Sám Šupčík přitom šplh neuznával a z medaile se příliš neradoval. „Více se zajímal o estetické disciplíny jako bradla nebo kruhy,“ popisuje úspěch Šupčíka kurátor výstavy Branky Body Brno Petr Vachůt. Úspěch přitom nikdo nečekal. Na olympiádu do Paříže se nominoval až na poslední chvíli a šplh na laně se konal až poslední den olympiády. „Byla to senzace. Nikdo Šupčíka za favorita nepovažoval,“ dodal Vachůt.

Časem 7,2 sekundy, za který Šupčík zlatou medaili získal je mezi závodníky ve šplhu na laně známý dodnes. Každoročně se v Příbrami pořádá memoriál Bedřicha Šupčíka, kam se sjíždějí závodníci čas překonat. „Jméno toho, kdo přešplhá Šupčíka zůstává pak mezi závodníky v úctě. Každý, kdo zde překoná jeho olympijský čas dostane skleněný hranol a je zapsaný do klubu Bedřicha Šupčíka,“ říká mistr republiky ve šplhu na laně Pavel Macháň.

Technika šplhu se změnila

Jenom z Brna překonalo Šupčíkův čas 41 sportovců. Jeho pomyslný nástupce Pavel Macháň překonal zlatého olympionika v čase 6,54 sekundy. „Technika šplhu se hodně změnila. Dřív závodníci šplhali s propnutými dolními končetinami. Dnes jde spíše o pohyb celého těla i nohou. Proto jsou i časy v současnosti výrazně rychlejší,“ zdůvodňuje současné lepší výkony Macháň.

Medaili zapůjčilo na brněnskou výstavu Národní muzeum v Praze a bude k vidění až do konce října. Kromě Šupčíkova zlata je na Špilberku k vidění dalších patnáct medailí. Přibude i zlato brněnského dráhového cyklisty Jiřího Dalera z Tokia z roku 1964.

Výstava Branky Body Brno je otevřená již od května, medaile se ale součástí expozice stane až nyní. Muzeum proto chystá na sobotu její slavnostní prezentaci ve 13.30. Následovat budou komentované prohlídky ve 14.00 a v 16.00.

 


 

Kam dál?

Milujete fotbal, ale nechce se vám běhat na velkém hřišti? Zapojte se...

středa, 3. července 2019, 10:19

Malý fotbal, nebo malá kopaná, chcete - li, je v poslední době velmi rozšířený a oblíbený sport, který nabízí vyžití...

Přibývá mladých sportovců, radní schválili dotace na tělovýchovu

pátek, 14. června 2019, 12:20

Žádosti o dotace pro oblast tělovýchovy a sportu, včetně sportování mládeže, schválila dnes Rada města Brna....

Sportovní areál na Vodově dostane tréninkovou halu

pátek, 22. března 2019, 17:40

Ke sportovní hale Vodova přibude tréninková hala pro míčové sporty za 125 milionů korun. Rada města dnes schválila...

Basketbalistky Žabin Brno se po pěti letech dostaly mezi čtyři...

pátek, 15. března 2019, 15:25

Basketbalistky Žabin Brno jsou po pěti letech v semifinále ligového play off. Ve třetím čtvrtfinálovém utkání doma...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.