Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Slovo šéfredaktora k diskuzi u článku o imigrantech

čtvrtek, 18. června 2015, 14:05

Po dnešním sdílení článku z online.muni.cz se na facebooku rozhořela vášnivá diskuze. Dobře, diskuze je asi silné slovo. Rád bych se k ní ale v několika bodech vyjádřil.

1. Autorem článku je sociolog z MUNI. Nikoliv naše redakce.

2. Pan Vašečka (autor) se sociologií zabývá již dlouhá léta a nepochybně má své názory podloženy i něčím jiným, než videi a zprávami z internetu.

3. Je to názorový článek a my jsme vám jej, jako takový, nasdíleli, protože nám ten názor připadal zajímavý. Jelikož se tedy nejedná o zpravodajství, mohli jsme i doplnit komentář k panu Okamurovi, protože zastáváme názor, že to, co dělá, není správné.

Nehledě na okolnosti p. Okamura dle našeho názoru pouze využívá současné nálady společnosti k nahnání politických bodů. Ne, že by to dělal sám. Nutno mu uznat, že to dělá velmi mistrně. Ostatně přívlastek "populista" má snad i popisu práce.

4. Brněnská Drbna, jako taková, se snaží o objektivní zpravodajství. Netlačíme našim čtenářům názory a nevedeme žádnou mediální kampaň na podporu, či dehonestaci. To totiž není úkolem zpravodajství. Naším úkolem není říct "tohle by se mělo" a "tohle ne," nýbrž říci, že "tohle se děje".

Máme ale pocit, že současná mediální kampaň se až příliš zvrhává a my se jí rozhodně nechceme účastnit jen proto, abychom udělali "radost" našim čtenářům. Jak funguje tato informační válka se můžete podívat třeba ve videu s Michalem Voráčkem, který je dle mého názoru na toto téma jeden z největších odborníků.

5. Co se týče současných problému s imigranty, samozřejmě k tomu každý zastáváme určitý názor. My si jej vytváříme na základě zkoumání co nejvíce nezávislých zdrojů. Těmi rozhodně nejsou televize Nova a jí podobná média. S velkou rezervou se ale musí brát i národní deníky typu MF DNES apod.

Několikrát v jsme v nedávné minulosti byli svědky toho, že se cíleně vedly mediální kampaně s předem jasným úmyslem ( vzpomeňme třeba na ZARUČENÉ zprávy z Ukrajiny). Proto mne zaráží a překvapuje, že se lidé stále nejsou schopni poučit a věří slepě naprosto všemu, co jim internet naservíruje.

6. Relevantní zdroj, co se týče uprchlíků, jsou pro mě například Lékaři bez hranic. Ti stojí na straně jediné, na straně života. A z mého pohledu to je ta jediná správná strana. Nezastávám názor, že bychom zde měli otevřít dveře dokořán. Ale nelíbí se nám, že v moři umírají lidé a tím, že si tady postavíme ploty, vyřešíme možná problém náš, ale rozhodně ne ten jejich. A ten samozřejmě bude eskalovat.

Neměli bychom ale, jako ta část civilizace, která se nazývá "vyspělejší" a využívá výhod relativně stabilního a mírového uspořádání, převzít špetku odpovědnosti i za ten zbytek? Neměli by naši politici místo nahánění politických bodů raději vymyslet, jak aktivně řešit otázku Islámského státu? Neměli bychom my být tím příkladem toho, jak s nadhledem řešit mezikulturní a náboženské spory? Neměli bychom si místo nadávání v hospodách a opájení se vlastní národní hrdostí připustit fakt, že uprchlíci nejsou tím problémem, ale "pouze" důsledek toho, co se v Somálsku, Sýrii a jim podobným děje?

A hlavně, neměli bychom s tím už konečně něco dělat?  

Jestli mě za tohle někdo nazývá vlastizrádcem, ptám se na svědomí těchto lidí. 

 

S přáním pěkného dne,

Ondřej Steiger, šéfredaktor

 

PS: Peníze od nikoho nebereme, ale jestli nám je chcete posílat, rozhodně se tomu nebráníme.

PS2: O žádných "objímačích stromů" v naší redakci nevím. Ale jestli nějakého objevím, ihned jej vyfotím při "akci" a předám příslušným úřadům. 

PS3: Ano, jsem stále studentem Fakulty sociálních studií. Čili vyžírka, co nic neumí, ničím republice nepomáhám, cpu svůj novinářskej zadek všude, kde se dá a vlastně jen natahuji ruku po Vašich daních. 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Žárlivému muži vadilo, že se mladík bavil se...

  • VIDEO: Věděla jsem, že něco vezu. Ne však...

  • FOTOGALERIE: Zeman a aktivistka. To nejlepší...

  • Ježiš, on mě zabije! říká na nejnovějším...

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Je život opravdu hra? Pokud ano, jaká jsou...

Na pultech knihkupectví se objevila kniha s názvem Hra na boha. Autor Josef Gust v neotřelém...

Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro bezpečnostní...

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce...

Poslanci rozhodnou na schůzi o vydání Babiše, budou řešit...

Sněmovní verdikt o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava...