Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOLKLORNÍ DRBNA: Ta ta tá tá, ta ta ta tá

 
středa, 26. června 2019, 20:30

Folklorista, aspoň ten ze Slovácka, při tomto titulku zbystří, ostatní si nejspíš ťukají na čelo. Nejde o tajný vzkaz morseovkou, ale o fonetický zápis prvních taktů znělky festivalu, toho největšího a nejznámějšího. Otvírajte sa Strážnické brány! MFF Strážnice startuje už zítra.

Festival ve Strážnici rozhodně patří k těm ikonickým. Rozsahem patří mezi největší folklorní festivaly v celé Evropě a areály strážnického zámku i sousedního skanzenu poskytují více než přívětivé prostředí pro tento folklorní svátek. Strážnice, to jsou tři dny a tři noci plné folkloru, scénického i autentického, tedy autentického folkloru 21. století. Co si pod tímto pojmem máte představit? Především mladé lidi (fyzicky i duchem) v civilním oblečení, často doplněným o lidové motivy, výšivky, ornamenty nebo doplňky. Hrající, zpívající, tančící všude, kde se dá, všude kde někdo uleje dobrého vína nebo kde se usměje hezká holka. 

Folklor baví, a právě ve Strážnici je to vidět na každém kroku. Proto si taky můžete zakoupit vstupenku jen za „lidovou“ stovku. Nepustí vás sice na pořady, ale volně se můžete potulovat po zámeckém areálu, a tam to žije. Přes den, a hlavně v noci. Kdo má hudební nástroj, pevný hlas, a dostatečné sebevědomí na to, postavit se před lidi jen tak a začít hrát, zpívat, ten má vyhráno. Kotel zábavy a energie jen za „kilo“.

Pokud přidáte o něco víc ze své peněženky (vstupenka na celé tři dny je za 550 Kč), pak se vám strážnický svět otevírá úplně. Festival je to mezinárodní, ale především celonárodní. Narazíte tu na soubory z exotických krajin (letos přijeli Indové a Alžířané), Evropy (Chorvatsko, Ukrajina) a všech koutů Čech, Moravy a Slovenska. Nejvíc je ale stejně vždycky těch domácích – slováckých. Vesele se zdraví, společně popíjí a trochu se „štengrují“ Strážničané, Horňáci, Podlužáci i Hradišťáci, Kyjovjáci a hanáčtí Slováci, všichni.

Mezi tradiční programové šlágry patří soutěž verbířů, a především její sobotní finále, které bylo v loňském roce přesunuto na největší amfiteátr areálu – Zámek, a i tak je hlediště beznadějně obsazeno do posledního místečka. Milovníci tradiční krásy lidové kultury si určitě nenechají v pátek večer ujít pořad Prostá krása Kyjovska. Společný projekt VUS Ondráš spolu s bratislavským Slukem v loňském roce nevyšel kvůli dešti, a tak se v sobotu pokusí o reparát. Desítky programů menšího i velkého formátu zaplní několik festivalových scén areál skanzenu, a také Zbojnickou louku. Kompletní program festivalu najdete zde. Na své si přijde opravdu každý. 

Páteční i sobotní večer končí, vlastně začíná, nikdy nekončící párty nazvanou Noc s hudci. Ti nejotrlejší vítají první sluneční paprsky nového dne ještě se sklenkou nebo houslemi v ruce.

Jestli jste na „strážnických“ ještě nikdy nebyli, rozhodně vyrazte, stojí za to. A vy, kteří zvažujete, jestli letos přijet? Snad vás moje řádky přesvědčí a nenecháte si tu letošní Strážnici ujít.

Napsal(a) Folklorní Drbna | Foto Festival Strážnice
 


 

Kam dál?

FOLKLORNÍ DRBNA: Kraj beze stínu aneb Svátek Hanáckého Slovácka

čtvrtek, 13. června 2019, 20:00

Poetický název, za kterým nepoučený čtenář nejspíš nebude hledat jakoukoliv souvislost s folklorem. Ten poučený ale ví,...

FOLKLORNÍ DRBNA: Hradišťská Ohnica. Muzika, která zraje jak víno

středa, 5. června 2019, 20:09

Podmanivé hudební úpravy, charismatický primášský projev, sehraní muzikanti a vždy skvěle vybraní zpěváci, respektive...

FOLKLORNÍ TIPY NA ČERVEN: Otevřené sklepy po celé jižní Moravě,...

čtvrtek, 30. května 2019, 18:00

O nadcházejícím červnu nebude o zábavu na jižní Moravu nouze! Tedy, pokud splňujete základní podmínku - milujete víno....

FOLKLORNÍ TIPY NA KVĚTEN: Otevřené sklepy po celé jižní Moravě

sobota, 4. května 2019, 18:40

Květen je časem lásky. A na jižní Moravě především lásky k vínu. Ve velkém se totiž otevírají sklepy a "búdy". Pojďme...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.