Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOLKLORNÍ DRBNA: Ta ta tá tá, ta ta ta tá

 
středa, 26. června 2019, 20:30

Folklorista, aspoň ten ze Slovácka, při tomto titulku zbystří, ostatní si nejspíš ťukají na čelo. Nejde o tajný vzkaz morseovkou, ale o fonetický zápis prvních taktů znělky festivalu, toho největšího a nejznámějšího. Otvírajte sa Strážnické brány! MFF Strážnice startuje už zítra.

Festival ve Strážnici rozhodně patří k těm ikonickým. Rozsahem patří mezi největší folklorní festivaly v celé Evropě a areály strážnického zámku i sousedního skanzenu poskytují více než přívětivé prostředí pro tento folklorní svátek. Strážnice, to jsou tři dny a tři noci plné folkloru, scénického i autentického, tedy autentického folkloru 21. století. Co si pod tímto pojmem máte představit? Především mladé lidi (fyzicky i duchem) v civilním oblečení, často doplněným o lidové motivy, výšivky, ornamenty nebo doplňky. Hrající, zpívající, tančící všude, kde se dá, všude kde někdo uleje dobrého vína nebo kde se usměje hezká holka. 

Folklor baví, a právě ve Strážnici je to vidět na každém kroku. Proto si taky můžete zakoupit vstupenku jen za „lidovou“ stovku. Nepustí vás sice na pořady, ale volně se můžete potulovat po zámeckém areálu, a tam to žije. Přes den, a hlavně v noci. Kdo má hudební nástroj, pevný hlas, a dostatečné sebevědomí na to, postavit se před lidi jen tak a začít hrát, zpívat, ten má vyhráno. Kotel zábavy a energie jen za „kilo“.

Pokud přidáte o něco víc ze své peněženky (vstupenka na celé tři dny je za 550 Kč), pak se vám strážnický svět otevírá úplně. Festival je to mezinárodní, ale především celonárodní. Narazíte tu na soubory z exotických krajin (letos přijeli Indové a Alžířané), Evropy (Chorvatsko, Ukrajina) a všech koutů Čech, Moravy a Slovenska. Nejvíc je ale stejně vždycky těch domácích – slováckých. Vesele se zdraví, společně popíjí a trochu se „štengrují“ Strážničané, Horňáci, Podlužáci i Hradišťáci, Kyjovjáci a hanáčtí Slováci, všichni.

Mezi tradiční programové šlágry patří soutěž verbířů, a především její sobotní finále, které bylo v loňském roce přesunuto na největší amfiteátr areálu – Zámek, a i tak je hlediště beznadějně obsazeno do posledního místečka. Milovníci tradiční krásy lidové kultury si určitě nenechají v pátek večer ujít pořad Prostá krása Kyjovska. Společný projekt VUS Ondráš spolu s bratislavským Slukem v loňském roce nevyšel kvůli dešti, a tak se v sobotu pokusí o reparát. Desítky programů menšího i velkého formátu zaplní několik festivalových scén areál skanzenu, a také Zbojnickou louku. Kompletní program festivalu najdete zde. Na své si přijde opravdu každý. 

Páteční i sobotní večer končí, vlastně začíná, nikdy nekončící párty nazvanou Noc s hudci. Ti nejotrlejší vítají první sluneční paprsky nového dne ještě se sklenkou nebo houslemi v ruce.

Jestli jste na „strážnických“ ještě nikdy nebyli, rozhodně vyrazte, stojí za to. A vy, kteří zvažujete, jestli letos přijet? Snad vás moje řádky přesvědčí a nenecháte si tu letošní Strážnici ujít.

Napsal(a) Folklorní Drbna | Foto Festival Strážnice
 


 

Kam dál?

FOLKLORNÍ DRBNA: Kraj beze stínu aneb Svátek Hanáckého Slovácka

čtvrtek, 13. června 2019, 20:00

Poetický název, za kterým nepoučený čtenář nejspíš nebude hledat jakoukoliv souvislost s folklorem. Ten poučený ale ví,...

FOLKLORNÍ DRBNA: Hradišťská Ohnica. Muzika, která zraje jak víno

středa, 5. června 2019, 20:09

Podmanivé hudební úpravy, charismatický primášský projev, sehraní muzikanti a vždy skvěle vybraní zpěváci, respektive...

FOLKLORNÍ TIPY NA ČERVEN: Otevřené sklepy po celé jižní Moravě,...

čtvrtek, 30. května 2019, 18:00

O nadcházejícím červnu nebude o zábavu na jižní Moravu nouze! Tedy, pokud splňujete základní podmínku - milujete víno....

FOLKLORNÍ TIPY NA KVĚTEN: Otevřené sklepy po celé jižní Moravě

sobota, 4. května 2019, 18:40

Květen je časem lásky. A na jižní Moravě především lásky k vínu. Ve velkém se totiž otevírají sklepy a "búdy". Pojďme...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.