Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOLKLORNÍ DRBNA: Kraj beze stínu aneb Svátek Hanáckého Slovácka

 
čtvrtek, 13. června 2019, 20:00

Poetický název, za kterým nepoučený čtenář nejspíš nebude hledat jakoukoliv souvislost s folklorem. Ten poučený ale ví, že Kraj beze stínu, to je: třetí červnový víkend, Krumvíř a velký folklorní svátek pro všechny folkloristy z Hanáckého Slovácka.

Hanácké Slovácko je jednou z největších (a vlastně asi největší) oblastí Slovácka. Na severu zasahuje až k Brnu. Na jihovýchodě hraničí s Podlužím, na severovýchodě s kyjovským Dolňáckem. Proč hanácké? Mnoho znaků vykazuje podobnost právě s Hanou, typicky prvky kroje a nářečí. Ve Ždánicích kokrhají kohóti, štěká psék a chodí se na hřébky.

Kraj beze stínu je jediným ryze regionálním festivalem této oblasti. První ročník se v Krumvíři konal už v roce 1976 a až na přestávku v devadesátých letech se koná dodnes v každém lichém roce. Ten letošní je už třicátý první a milovníci lidových tradic si ho nenechají ujít o víkendu 15. – 16. června.

Víno na kuráž a boj o strážnické finále

Dvoudenní program startuje v sobotu odpoledne Zpíváním při víně. Krumvíř je známá vinařská obec a koštování vína je na denním pořádku. Prezentace vín z několika regionálních vinařství za asistence cimbálové muziky a dvou mužských sborů je tak skoro povinností.

Víno rozváže nohy a uvolní napětí verbířům, kteří jsou na řadě hned po skončení vinařských aktivit. Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku na Hanáckém Slovácku je součástí festivalu od roku 1989. Prestižní klání ale není jediným lákadlem slavností. Ve dvoudenním programu se představí většina aktivních souborů, sborů a muzik oblasti. Nechybí řemeslný jarmark a krojový průvod. V každém ročníku se představí také hosté z jiné národopisné oblasti, letos to bude Horňácko.

Jeden kopec, dvě strany.

Večerem s hanácko-slováckými verbíři prolne pořad, jehož autoři do Krumvíře pozvali soubor Olšava z Uherského Brodu a Kopaničiar z druhé strany kopce, z Myjavy. Oba soubory se v závěru večera představí také společně na jedné scéně.

Musí to bét Maryšo?!

Nedělní program odstartují v brzkém odpoledni dětské soubory a muziky, na které naváže pořad A ta naša dědina věnovaný obci Boleradice. V ní už dlouhá léta pracuje věhlasný divadelní ochotnický spolek. Ukázky z dramatu Maryša, které ochotníci nastudovali v původním nářečí, krojích a s písněmi podle sedmého vydání dramatu z roku 1910 budou bonbónkem nejen pro milovníky divadla.

Práca nepočká!

Není třeba se hned plašit. V tomto případě jde jen o název dalšího pořadu, ve kterém se představí taneční soubory. A v podvečer už slíbené Horňácko. Soubory a sbory snad ze všech horňáckých obcí a také horňácká legenda, majstr Martin Hrbáč. A po horňákoch, zase horňáci. Tentokrát hudební uskupení Musica Folklorica, která díky instrumentální virtuozitě jednotlivých členů často opouští tradiční ztvárnění lidových písní a pouští se do originálních úprav i jiných žánrů.  

Kde není slunce, tam není ani stín, ale buďte beze strachu. Kraji beze stínu rozhodně slunce nechybí. To nebeské červnové se odráží v pohárcích vína i usměvavých tvářích všech, kteří navštíví krumvířský festival. Pokud zrovna nemilujete davy a tlačenice u pokladen nebo stánků, chcete si užít pohodu a hromadu folkloru, pak neváhejte. Hanácké Slovácko je možná někým považováno za Popelku slováckých regionů, ale všichni víme, jak to s Popelkou nakonec dopadlo.


Rubrika Folklorní Drbna vzniká ve spolupráci s agenturou Taktiq Communications

Napsal(a) Folklorní Drbna
 


 

Kam dál?

FOLKLORNÍ DRBNA: Hradišťská Ohnica. Muzika, která zraje jak víno

středa, 5. června 2019, 20:09

Podmanivé hudební úpravy, charismatický primášský projev, sehraní muzikanti a vždy skvěle vybraní zpěváci, respektive...

FOLKLORNÍ TIPY NA ČERVEN: Otevřené sklepy po celé jižní Moravě,...

čtvrtek, 30. května 2019, 18:00

O nadcházejícím červnu nebude o zábavu na jižní Moravu nouze! Tedy, pokud splňujete základní podmínku - milujete víno....

FOLKLORNÍ TIPY NA KVĚTEN: Otevřené sklepy po celé jižní Moravě

sobota, 4. května 2019, 18:40

Květen je časem lásky. A na jižní Moravě především lásky k vínu. Ve velkém se totiž otevírají sklepy a "búdy". Pojďme...

FOLKLORNÍ DRBNA: Když děcka dělají folklór a dělají to fakt dobře

pátek, 3. května 2019, 14:43

O víkendu 27. a 28. dubna se na Slovácku konala hned dvě velká folklorní klání. V obou proti sobě jako soupeři, v tom...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.